Katowicki dom w łupku. Skośny okap zdradza co dzieje się w środku

Katowice, to jedno z polskich miast, które słynie z dobrej architektury. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe modernistyczne gmachy, jak i współczesne realizacje. Dom jednorodzinny z pracowni RS+ udowadnia, że ciekawa może być także architektura o mniejszej skali, a zapisane w miejscowym planie zagospodarowania nakazy, wcale nie są wyrokiem skazującym budynek na nudne i powtarzalne formy.

Działka, na której położony jest dom zaprojektowany w pracowni RS+ położona jest przy jednej z typowych ulic, wzdłuż której na wąskich działkach powstała zabudowa jednorodzinna ułożona równolegle do jezdni. Forma prostokątnego domu o dwuspadowym dachu zapisana w warunkach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określającego jak mają wyglądać nowe budynki mieszkalne.

Ale nowy budynek z pracowni RS+ nie powiela typowych rozwiązań. Elewacje oraz pokrycie dachowe zostały wykonane z ciemnego łupka i tworzą spójną, jednolitą materiałowo bryłę przełamaną zgięciem między płaszczyzną ściany i płaszczyzną połaci dachowej. Warunek spadzistego dachu wcale nie musi oznaczać stosowanego powszechnie rozwiązania osadzenia osobnej, kontrastującej ze ścianami bryły dachu, która często dla urozmaicenia rozbijana jest w nieskończone daszki i wykusze.

Aby ożywić bryłę architekci postawili na formalną zabawę w postaci obniżenia jednego z narożników dachu i poprowadzenia linii okapu pod skosem. Nietypowy kierunek dynamizuje bryłę, a jednocześnie opisuje to co dzieje się wewnątrz budynku. Pod obniżonym narożnikiem na parterze znajduje się garaż, do którego wjazd znajduje się bezpośrednio z poziomu terenu. Umożliwiło to zróżnicowanie poziomu stropu także na pierwszym piętrze, a tym samym wraz ze spadająca linią okapu obniża się też poziom pomieszczeń.

Bryła ma postać wydłużonego prostokąta o ekspozycji w kierunkach wschodnim i zachodnim. Takie rozłożenie bryły i maksymalne zbliżenie ścian szczytowych do granic działki pozwoliło na zaprojektowanie stosunkowo wąskiego traktu, a tym samym dobre doświetlenie wnętrza oraz ograniczenie widoczności z ulicy prywatnej części działki za domem.

Bryła ze skośnym dachem zawiera też jednak typowe modernistyczne rozwiązania - pasmowe okna, także te w połaci dachowej, czy białą kubiczną bryłę zdającą się przebijać dom. Białe elewacje rozjaśniają cały budynek i tworzą ciekawą formę kontrastu w stosunku do głównego korpusu domu. Ale biała bryła to znowu forma wynikająca z tego, co dzieje się wewnątrz. Rozszerzenie bryły umożliwiło stworzenie dużej wspólnej przestrzeni dziennej, a jej wysunięcie w stronę ogrodu umożliwiło także otwarcie w kierunku południowym i poprzez szerokie przeszklenia narożnika salonu szerokie otwarcia na ogród pełen starych jabłoni.

Tym samym architektom pomimo licznych ograniczeń wynikających z zapisów miejscowego planu zagospodarowania udało się zaprojektować dom, który współgra z otoczeniem, ale jednocześnie zaskakuje formą i nie powiela typowych rozwiązań. Jak widać w projektowaniu ogranicza nas nie tyle prawo i przepisy, co jedynie własna wyobraźnia.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Zdjęcie Etap Sofa Sofa 2 BASIC Zdjęcie Fotel Vip Zdjęcie Quadre Stół Nowoczesny stół Angoli
Etap Sofa Sofa 2 BASIC Fotel Vip Quadre Stół Nowoczesny stół...
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (35)
Katowicki dom w łupku. Skośny okap zdradza co dzieje się w środku
Zaloguj się
 • Gość: Uczeń

  Oceniono 42 razy 32

  Pierwsze zdanie i już odechciewa się czytać "...jedno z Polskich miast". Polak, Polka, Polska, ale język polski, polskie lasy, polskie miasta. Tego uczą w podstawówce...

 • Gość: arti-art

  Oceniono 22 razy 22

  patrzę na ten okap i patrzę, a im więcej pacze tym mniej on mi zdradza

 • Gość: piottrek

  Oceniono 14 razy 10

  Największe przeszklenia są na elewacji wschodniej. Na południowej żadnych. Na zachodniej elewacji wąskie okienko. Połaciówki trochę ratują sytuację w pomieszczeniach na piętrze. Generalnie, nie chciałbym w tym domu mieszkać. Lubię słoneczne pomieszczenia, a w tym, gdy wraca się po południu do domu z pracy lub szkoły, raczej się ich nie uświadczy.

 • Gość: bzyku

  Oceniono 6 razy 6

  Stażysta poprawił 'polskich', lecz o kretyńskim przecinku przed 'to' zapomniał.

 • Gość: Robert

  Oceniono 24 razy 4

  Wygląda jak bunkier lub budynek przemysłowy

 • sraczezwersacze

  Oceniono 16 razy 2

  Nie widzę rynien. Czyli woda tak sobie cieknie po elewacji, czy też zastosowano jakieś super nowoczesne a kłopotliwe rozwiązanie ?

 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  Co do MPZP również miałem problem. Gmina działkę moją przypisała do funkcji jednorodzinnej, jednorodzinnej z wbudowanymi usługami oraz usługami nieuciążliwymi. W aktualizacji planu dodała tylko jakie mają być powierzchnie wbudowanych usług lub usługi i toważyszącej zabudowy. Urzędnicy w Wydz. Architekt. nie zgodzili się na zgłoszenie budowy wg. nowego prawa i sprawa skończyła się u Wojewody, który nie miał problemów z interpretacją i wydał zgodę na budowę.
  Brak rozumowania zapisów planów oraz interpretacja na szkodę inwestora bo "oni" są ważni. Tak to już jest u nas.

 • renatka_85

  0

  okapykuchenne.pl/blog.html

 • Gość: maly patrys

  Oceniono 6 razy -2

  brzydko. polacy wciaz nie wiedza jak robi sie nowoczesna architekture

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX