Dom pod Poznaniem. Wygląda jakby miał odwrócony dach, a to nie jedyne nietypowe rozwiązanie
Dom w podpoznańskich Chybach powstał na działce o trapezowym kształcie mocno zwężającej się w stronę drogi. Taki kształt oraz otwarcie krajobrazowe od szerszej strony działki zadecydowały o nietypowym kształcie domu, który został zaprojektowany w kształcie litery V.
Pomiędzy jedną a drugą częścią domu zlokalizowany został łącznik, w którym mieści się strefa wejściowa. Takie umiejscowienie pozwoliło już tutaj stworzyć duże przeszklenie i otworzyć widok na sąsiednie łąki i lasy.
Zerwaliśmy ze schematem, w którym hall wejściowy często jest pomieszczeniem pośrednim. Dzięki rozwartemu układowi domu, mogliśmy zapewnić widok poprzez szerokie przeszklenia również w kuchni oraz salonie. Inwestor zdecydował się na okna aluminiowe, których cienkość profili powiększa efekt otwarcia domu na zewnątrz, zwłaszcza, że są pomalowane w neutralnym kolorze, jakim jest grafit, który sprawia, że stolarka jest mniej widoczna - mówią autorzy projektu z pracowni Easst.com
Na parterze zaprojektowany został garaż, kuchnia oraz jadalnia połączona z salonem oddzielone od siebie niewielką różnicą w wysokości posadzki. Dzięki spadkowi terenu udało się podwyższyć wysokość salonu oraz optycznie oddzielić obydwa pomieszczenia.
Piętro to typowa strefa prywatna - są tu sypialnie oraz łazienki przeznaczone dla domowników.
Kształt domu umożliwił też powstanie niecodziennej formy dachu, który od strony ulicy wygląda jakby całą wodę opadową odprowadzał do środka.
We wnętrzu ze względu na zamontowany system rekuperacji konieczne było zastosowanie sufitów podwieszanych. Ta niedogodność została jednak wykorzystana do stworzenia szczelin, w których umieszczono oświetlenie oraz ukryto karnisze zasłon.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom z grafitowym pancerzem i drewnianym wnętrzem
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Leśny dom o drewnianej elewacji od polskiej pracowni uznanej za jedną z 20 najlepszych na świecie
To jeden z najdziwniejszych domów jakie widzieliśmy. Do tego się rusza!
Dom dla naprawdę licznej rodziny. Prosta bryła skrywa salon dla 20 osób
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]