Najlepsze budynki Europy [ZDJĘCIA]

Poznaj finalistów prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe. Ośmioosobowe jury niezależnych ekspertów wybrało pięć najlepszych budynków Europy. W jury zasiadała też Polka, Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika ?Architektura-murator?
Dom starców w Alcácer do Sal, Portugalia, proj. Aires Mateus Arquitectos, 2010 Dom starców w Alcácer do Sal, Portugalia, proj. Aires Mateus Arquitectos, 2010 www.airesmateus.com

Dom spokojnej starości, Alcácer do Sal, Portugalia

Budynek z 2010 r. został zaprojektowany przez studio Aires Mateus Arquitectos. Pracownia ta znana jest z prostej formy, którą otrzymują projekty jej autorstwa. Architekci zgrabnie połączyli sześciany, które razem stworzyły estetyczną przestrzeń nie tylko mieszkalną ale i szpitalną.

Główna część gmachu wygląda jakby powstała w wyniku nałożenia na siebie prostokątnych kostek. Taka wizualna szachownica była celowym zabiegiem, ponieważ w wolnych wnękach pomiędzy poszczególnymi częściami architekci zaprojektowali okna oraz balkony. Zastosowanie białej elewacji ma dobrze kontrastować z portugalskim, ciemnoniebieskim niebem.

Dom starców w Alcácer do Sal, Portugalia, proj. Aires Mateus Arquitectos, 2010www.airesmateus.com

Stosując prostą formę budynku oraz białą elewację architekci chcieli dać mieszkającym tu seniorom poczucie bezpieczeństwa i ładu. Taka forma ma ułatwiać w orientowaniu się w przestrzeni. Z tego samego powodu wnętrze domu wypełnia głównie biel oraz światło.

Dom starców w Alcácer do Sal, Portugalia, proj. Aires Mateus Arquitectos, 2010www.airesmateus.com

Metropol Parasol Sewilla, Jurgen Mayer Metropol Parasol Sewilla, Jurgen Mayer Wikipedia

Metropol Parasol, Sewilla, Hiszpania

Tajemnicze parasolki zaprojektował niemiecki architekt Jurgen Mayer. Od kilku lat władze Sewilli zastanawiały się w jaki sposób rewitalizować zaniedbany miejski plac. Wreszcie zdecydowali się na odważny projekt. Drewniane parasolki pełnią funkcje handlowe i rekreacyjne. Oprócz targowych hali parasolki skrywają kawiarnie i restauracje. Turyści mogą natomiast korzystać z powstałego na dachu tarasu widokowego. Określana przez niektórych mianem "dużych grzybów" konstrukcja już stała się nowym symbolem Sewilli. głowiły się jak zrewitalizować zaniedbany plac w stolicy flamenco. Dziś mogą sobie pogratulować.

Metropol Parasol Sewilla, Jurgen Mayerźródło: wikipedia

Metropol Parasol w Sewilliźródło: wikipedia

Architekt Jurgen Mayer opowiada o wyzwaniach, jakie przyniosła ze sobą realizacja tego niecodziennego projektu:

Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandia Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandia źródło: www.henninglarsen.com

Harpa, Reykjavík, Islandia

Harpa to kompleks, w którym mieści się sala koncertowa i centrum konferencyjne. Autorami są: Batteríid architects, Henning Larsen Architects oraz Studio Olafur Eliasson. Harpa wypełnia lukę jaką był brak odpowiedniego obiektu w Islandii dla organizowania większych imprez. Powstały obiekt to część projektu urbanistycznego, który obejmuje portowe tereny miasta. Miejskie władze chcą by ta inwestycja przyczyniła się do rewitalizacji tej części Reykjaviku i przybliżyła przemysłowy teren do centrum.

Zaprojektowany gmach wyróżnia oryginalna elewacja, na którą składają się setki kolorowych płytek. Te razem tworzą wewnątrz efektowną grę światła.

Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandiaźródło: www.henninglarsen.com

Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandiaźródło: www.henninglarsen.com

Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgia Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgia źródło: www.mjvanhee.be

Miejska Hala Targowal, Gandawa, Belgia

Nową halę targową w belgijskiej Gandawie zaprojektowali: Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten. Zrealizowany projekt jest rekonstrukcją istniejącego tu przed laty budynku. Powstała hala ma uporządkować miejską przestrzeń, bowiem przez wiele lat mieścił się tutaj parking. Cała konstrukcja liczy w sumie 24 tysiące metrów kwadratowych. Mimo swych rozmiarów dobrze współgra z zabytkowym otoczeniem. Pomogła temu drewniana elewacja, która w zestawieniu z kamiennym kościołem nadaje hali skromny wygląd.

Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgiaźródło: www.mjvanhee.be

 

Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgiaflickr.com/Le Monde1

Superkilen w Kopenhadze Superkilen w Kopenhadze źródło: www.big.dk

Superkilen, Kopenhaga, Dania

Superkilen to nowoczesna przestrzeń miejska, która powstała w jednej z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Kopenhagi. Autorami projektu są pracownie: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 oraz Superflex. Przebudowany miejski plac objął w sumie 30 tysięcy metrów kwadratowych.

Dzięki przebudowie okoliczni mieszkańcy mogą korzystać z nowych spacerowych alejek, ścieżek rowerowych, placu zabaw oraz wielu innych elementów rekreacyjnych. Cały projekt odwołuje się do wielokulturowości współczesnej Danii. Architekci umieścili w tej przestrzeni wiele miejskich mebli, które nawiązują do kultur poszczególnych krajów. Na przykład powstały maszt świetlny można kojarzyć z typowymi dla Stanów Zjednoczonych reklamami moteli.

Superkilen w Kopenhadzeźródło: www.big.dk

 

Superkilen w Kopenhadzeźródło: www.big.dk

 

Zastosowanie intensywnych kolorów ma podzielić przestrzeń na kilka stref. Plac z elementami rekreacyjnymi jest czerwony, z kolei kolor zielony wyznacza park, czerń natomiast dominuje w strefie wyznaczającej rynek dzielnicy.

Superkilen w Kopenhadzeźródło: www.big.dk

Centrum Geoedukacji w Kielcach Centrum Geoedukacji w Kielcach źródło: PALK Architekci

Polskie propozycje

W prestiżowym konkursie uczestniczyły również budynki z Polski. W sumie nominowanych zostało 15 obiektów z naszego kraju.

ZOBACZ polskie nominacje do Mies van der Rohe Awards 2013>

PROSZE WRZUCIC WSZYSTKIE PROPOZYCJE NA STOLEK NIC NIE KASOWAC Z BUDYNKIEM WOLF BRACKA !!! 27.09.2011 WARSZAWA , NOWY DOM HANDLOWY - WOLF BRACKA NOCA . UL. BRACKA - AL. JEROZOLIMSKIE . FOT. FRANCISZEK MAZUR / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: ARCHITEKTURA BUDYNKI NOWE

Więcej o:
Komentarze (23)
Najlepsze budynki Europy [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • cudaarchitektury

  Oceniono 6 razy 6

  Dodałbym do zestawienia jeszcze jeden budynek - Office Center 1000 z Litwy. Budynek w kształcie banknotu prezentuje się znakomicie - cudaarchitektury.pl/office-center-1000/

 • Gość: marian

  Oceniono 31 razy 1

  Plac w Kopenhadze- kiła do kwadratu- pusta betonowa przestrzeń, tyle że w wesołych kolorkach. Ta belgijska buda- totalny przerost formy nad treścią. Zbudowana wyłącznie dla ptaszków, które będą spod dachu s.ać na klientów- ale przynajmniej będzie ekologicznie

 • Gość: klawo

  Oceniono 23 razy 1

  plac w Danii jest bardzo miły... z lotu ptaka ;-) architekturę powinno się jednak oceniać z poziomu użytkownika - bardzo w to wierzę; ten dach w Gandawie - jaka jest jego funkcja? świetny, gotycki.... ale po co?; centrum w Islandii... bryła powiedzmy sobie szczerze opatrzona już, ale elewacja... dyskotekowa kula :-) barok do potęgi; dom spokojnej starości w Portugalii - w zderzeniu z tym niebem: metafizyczny i hipnotyzujący, a przecież skromny i minimalistyczny. i w nim jednym jest echo Miesa van der Rohe...

 • Gość: max

  Oceniono 7 razy 1

  ale zachodnie budynki które wygrywają to także dyskusyjna sprawa

 • Gość: Jack

  Oceniono 2 razy 0

  A u Nas, sama wiocha \za wyjątkami potwierdzającymi regułę\ ... niestety.

 • Gość: jjj72

  Oceniono 2 razy 0

  Plac w Sewilli bardziej mi grzyby (np. Gąski) przypomina niż parasolki... :))

 • Gość: Małgorzata

  0

  Bracia Aires Mateus to super utalentowani goście i ten dom spokojnej starości jest prosty i ładny. Jednak jak wynika z ich portfolio całą parę wkładają w projekt rzutu budynku, natomiast sama bryła budynku jest nijaka (płaski naleśnik) Dom spokojnej starości jest wyjątkiem od tej reguły, jednak wolałabym żeby miał przynajmniej pięć pięter, a nie tylko dwa. Efekt stosu klocków elewacyjnych byłby lepszy.

 • Gość: lothers

  Oceniono 2 razy 0

  Stawiam na Islandię.

 • Gość: lancaster

  Oceniono 4 razy 0

  Jan z Gandawy byłby dumny, no śliczny ten kurnik majo :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX