PRL to nie tylko bloki - najpiękniejsze kościoły lat powojennych

anna cymer
11.02.2013
A A A
Kościół

Kościół (Kościół)

Na naszych oczach giną cenne obiekty architektury drugiej połowy XX wieku - niektóre już zburzono, inne popadają w ruinę. Spośród dzieł powojennego dziedzictwa architektonicznego najlepiej mają się kościoły - ich nikt nie chce burzyć ani okładać styropianem. Choć nie cieszą się dobrą opinią, są wśród nich przykłady naprawdę ciekawej architektury.
Zobacz zdjęcia (10)

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (115)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: lola

  Oceniono 46 razy 44

  Mój Boże. Kościół Św. Ducha we Wrocławiu to jakaś makabryła! Przecież przed "remontem" wyglądał lepiej niż po. Świątynia została zwyczajnie zdewastowana. I ten wychodzący ze sciany papież? Może chce wsiąść do resztki lokomotywy, która tam stoi? o.o

 • avatar

  there.there

  Oceniono 47 razy 43

  Lista dośc subiektywna. Zainteresowanym tematem modernistycznych kościołów polecam wątek na forum skyscrapercity www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=64911775&highlight=#post64911775 , gdzie mozna znaleźć jeszcze ciekawsze bryły. Niestety, ten otyknowany kościół z Wrocławia to nie wyjątek. W mojej rodznnej Częstochowie piekny, monumentalny kościół św. Wojciecha przypominający momentami operę z Sydney:) przemalowano niedawno na brzoskiwiniowo a metalowe detale pociagnieto farbą olejną koloru brąz. Barbarzyństwo. Na szzęście za jakieś 30-40 lat będziemy zdrapywać ten syf i odzyskiwać oryginalny wygląd tych budynków. Mozna by się nauczyć czegos z historii i po prostu najpierw ich nie psuc - tak byloby latwiej. Ale głupota ludzka jest nieskonczona i wieczna.

 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Gość: Marek

  Oceniono 17 razy 15

  Tylko jeden kościół Niemczyka? Brak Ursynowa? "Beton" Loeglera? Ten ranking to żart...
  A dewastacyjne tynkowanie ceglanych świątyń przez niedouczonych proboszczów, najlepiej jeszcze w krzykliwych żółtych barwach, to niestety norma. Co robią kurialne komisje artystyczne???

 • avatar

  tadestades

  Oceniono 16 razy 14

  Drogi autorze opisów - fresk na deskach???? Tylko na tynku wapiennym - taka jest "zasada działania" tej techniki. Mnie tego uczyli w podstawówce, ale to było w minionych czasach.

 • avatar

  Gość: hageeg

  Oceniono 33 razy 13

  Niektóre naprawdę niezłe, ale Arka Pana jest zerżnięta z Le Corbusiera (Ronchamp) a w Tychach wnętrze zohydzono tandetnymi polichromiami i wyposażeniem.
  W ogóle w czasie PRL kościół katolicki musiał się godzić na formę kościoła akceptowalną przez władzę i architektów oraz urbanistów odpowiedzialnych za plany miejscowe. Teraz kościół czuje się tak mocny, że nikogo nie słucha (vide Gdańsk i Głódź) i lansuje estetykę wiejskiego odpustu (Licheń, Świebodzin etc.), ale to nic dziwnego - wszak większość biskupów pochodzi z zapadłych wsi Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Lubelszczyzny czy Podlasia, gdzie estetyczne ideały kształtowały właśnie wiejskie odpusty. Tylko obciach, że są architekci, którzy coś takiego dla nich produkują.

 • avatar

  Gość: fox

  Oceniono 16 razy 6

  I nastałą Solidarność,i szlag trafił Nową Hutę z kościołem i pracą.PRL-u,wróć!!!

 • avatar

  Gość: anioł_z_niebios

  Oceniono 11 razy 5

  A przecież za komuny kościół był uciskany, szykanowany, prześladowany !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX