Zbudowany między drzewami. Dom o modernistycznej bryle

Casa Fray León

Casa Fray León (proj. 57STUDIO, fot. Guy Wenborne)

Nowoczesny, modernistyczny dom dla chilijskiej rodziny powstał na przedmieściach Santiago. Zaplanowany został tak, by zachować rosnące na działce drzewa i by jak najlepiej dostosować się do panujących w Chile warunków klimatycznych. Ale taki otwarty na światło i zabezpieczony przed zimnymi wiatrami dom, świetnie sprawdziłby się także w naszej szerokości geograficznej.

Za projekt domu odpowiada pracownia 57STUDIO. Nowy dom dla mieszkającej w okolicy od 30 lat rodziny miał być otwarty na przestrzeń i wybudowany z poszanowaniem rosnących na działce starych drzew. Architekci zdecydowali się rozplanować bryłę budynku w kształcie litery H. Takie rozwiązanie umożliwiło stworzenie wąskiego traktu budynku,a  tym samym bardzo dobre doświetlenie wszystkich wnętrz. Taki rzut umożliwił też powstanie kilku półotwartych dziedzińców zorganizowanych wokół rosnących tutaj drzew awokado, peuomo czy cyprisików wielkoszyszkowych.

Poprzeczne skrzydło budynku to przeszklony hol wejściowy z którego można się dostać do południowego skrzydła dziennego, północnego z sypialnią rodziców i pokojem gościnnym, oraz na przestrzeń pierwszego piętra przeznaczoną dla dzieci.

Od zewnątrz bryłą przybrała nowoczesną modernistyczną formę kojarząca się bardziej z lekkimi pawilonami, niż dużą prywatną rezydencją. Część ścian została przedłużona poza obrys budynku tworząc rodzaj lekkiej konstrukcji. Oderwane od ziemi wsparte zostały jedynie na cienkich metalowych podporach, dzięki czemu cały budynek nabrał nieco eterycznego charakteru. Zewnętrzne schody umożliwiają swobodną komunikację między poziomami, a liczne, częściowo zadaszone dziedzińce osłonięte bocznymi ścianami pozwalają na komfortowe korzystanie z ogrodu także podczas jesiennej, wietrznej pogody.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Jak będą wyglądały domy przyszłości? [LEKCJA ARCHITEKTURY]

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Casa Rocas, proj. Studio MK27 i 57STUDIO Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas
 • Dom Pawilon Modernistyczny pawilon. Dom na pochyłej działce
 • Dom na Osobowicach we Wrocławiu Dom w cenie kawalerki. Architekci zbudowali go dla siebie
Komentarze (9)
Zbudowany między drzewami. Dom o modernistycznej bryle
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Olga J.

  Oceniono 13 razy 9

  Dom bez brzoskwiniowego tynku,betonowego płotu, tralek i kolumienek? Blachy pofałdowanej w kolorze czerwono-różowym? Plastikowych okien?
  Brzydactwo!

 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz 1

  60 zdjęć? To jest b.dobrze odrobiona lekcja. Tyle że NIE W KLIKACZU. Sorry...

 • Gość: dakbok

  0

  dom moich marzeń, to dla mnie

 • Gość: ello

  Oceniono 2 razy 0

  Piękna bryła, dobrze wykorzystane otoczenie. Wnętrza nie do końca są w moim stylu, np.
  zrezygnowałabym z tego wzorzystego dywanu
  nie podobają mi się krzesła w kuchni
  większość łazienek też mi się nie podoba (zwłaszcza ta biała)

 • Gość: Kator Prowo

  Oceniono 3 razy -1

  Chałpa niedokończona. Na zdjęciu nr 3 widać pustą ścianę na górze ( ta częściowo zakryta przez drzewo), brak sufitu, otwór bez wstawionego okna. Pewnie pinindzy zbrakło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX