Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas

red

Pochyła, skalista działka - to nie brzmi jak idealna lokalizacja dla domu jednorodzinnego. Jednak uroczy widok na rozpościerający się u stóp działki ocean zdecydowanie warty był projektowego wysiłku.

Casa Rocas, proj. Studio MK27 i 57STUDIO
Casa Rocas, proj. Studio MK27 i 57STUDIO
fot. Fernando Guerra | FG+SG

Casa Rocas to nowoczesny dom zlokalizowany w jednej z niewielkich miejscowości Chilijskiego wybrzeża. W parze z niesamowitą lokalizacją w projekcie zestawiona jest także wyjątkowo ciekawa architektura prostej modernistycznej bryły zaprojektowanej przez architektów z pracowni Studio MK27 i 57STUDIO.

Założeniem było zachowanie istniejącego spadku terenu i wykorzystanie go do ukształtowania bryły w taki sposób, aby ocean widoczny był z każdego poziomu budynku, a dodatkowo, poprzez lokalizację domu w niższej partii działki, aby zachować także niesamowity widok również z poziomu ulicy.

Od drogi do domu poprowadzone zostały szerokie, tarasowe schody. Sam budynek zaś skomponowany został z dwóch brył. Mieszczący funkcje techniczne i dzienne parter to dwie kamienne ściany od frontu zamknięte metalowymi panelami, z których część stanowi nietypowe drzwi wejściowe do budynku otwierające się na poprowadzony na przestrzał szeroki korytarz kończący się na szklanej elewacji ogrodowej. Za nią znajduje się dolny taras z wkomponowanym basenem,z  którego rozpościera się widok na bezkresny błękit oceanu.

 

Piętro to mocno skontrastowana z parterem bryła, która różni się zarówno materiałem jak i wymiarami samej bryły, tak jak parter zachowuje jednak prostopadłościenne proporcje i nieco minimalistyczny charakter. Od zewnątrz wygląda jak jednolity drewniany kubik. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, okaże się, że listewki nie przylegają ściśle jedna do drugiej, a przez przerwy między nimi do środka poprzez duże okna dostaje się mnóstwo światła. Jeśli mieszkańcy chcą go wpuścić jeszcze więcej - wtedy wystarczy otworzyć okno i drewniane panele, które są tak naprawdę jedynie rodzajem kurtynowej osłony.

 

Skomentuj:

Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas