Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

red

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt ekologicznego stadionu w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Lovers. Jedyny taki obiekt na świecie, zaprojektowany w większości z drewna, zostanie zrealizowany według projektu pracowni Zaha Hadid Architects.

1 z 6Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Zaha Hadid Architects
2 z 6Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Zaha Hadid Architects
3 z 6Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Zaha Hadid Architects
4 z 6Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Zaha Hadid Architects
5 z 6Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Zaha Hadid Architects
6 z 6Wizualizacja Zaha Hadid Architects
Wizualizacja Zaha Hadid Architects

Mimo że konkurs na projekt ekologicznego stadionu ogłosił angielski klub grający w piątej lidze, a obiekt miał pomieścić tylko pięć tysięcy widzów z możliwością rozbudowy do dziesięciu tysięcy, to do rywalizacji przystąpiło aż 50 pracowni architektonicznych z całego świata. Wyzwanie polegało na opracowaniu propozycji spełniającej wysokie standardy ekologiczne.

Obiekt miał być skonstruowany z jak najbardziej neutralnych dla środowiska materiałów i ograniczać jego zanieczyszczanie. W pierwszym etapie wyłoniono dziewięć pracowni, w drugim dwie, które poproszono o rozwinięcie konkursowych koncepcji. Wczoraj ogłoszono zwycięską pracę - projekt pracowni Zahy Hadid i zaprezentowano zaktualizowane wizualizacje. 

Niezwykłe jest to, że to będzie jedyny stadion zbudowany w całości z drewna. To pierwszy taki obiekt na świecie - podkreśla Dale Vince prezes Forest Green Rovers

Opływowa bryła stadionu skonstruowana z drewna wpasowuje się w zielony krajobraz okolicy, tworząc z nim niejako jedną organiczną całość. Przedstawiony projekt zakłada wybudowanie trybun na całym obwodzie stadionu. Kierunek ewentualnej zabudowy wyznaczają górne rzędy trybun. Forest Green Lovers oczekują na złożenie szczegółowej dokumentacji projektu i planują rozpoczęcie budowy drewnianego stadionu w 2017 roku. 

Stadion ma należeć do większego kompleksu zajmującego łącznie 40 hektarów. Nowa inwestycja wyceniana jest na 100 milionów funtów. Powstający Eko park ma zapewnić 4000 nowych miejsc pracy i przyczynić się do rozwoju firmy Ecotricity zajmującej się produkcją zielonej energii pochodzącej w dużej mierze z elektrowni wiatrowych. 

Drewniany stadion to kolejna arena sportowa, która powstanie według projektu pracowni Zahy Hadid, choć niestety architektka nie dożyła ogłoszenia wyników konkursu. Kolejną realizacją będzie stadion w Al-Wakrah wybudowany na odbywające się w 2022 Mistrzostwa Świata w Katarze.

Skomentuj:

Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid