Nocleg w szklanej piramidzie w Luwrze. Konstrukcja ma już 30 lat

Szklana piramida na dziedzińcu Luwru powstała dokładnie trzydzieści lat temu. Uroczyście otwarto ją dla publiczności 29 marca 1989 roku. Aby uczcić "urodziny" piramidy, Muzeum we współpracy z Airbnb (popularną platformą krótkoterminowego wynajmu) zorganizowało konkurs, w którym do wygrania jest nocleg dla dwóch osób wewnątrz szklanej konstrukcji.

Szczęśliwi zwycięzcy konkursu, organizowanego przez Luwr i Airbnb, spędzą noc (z 30 kwietnia na 1 maja) w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni (w kształcie piramidy) ustawionej dokładnie pod szklanym dachem.

Zanim jednak pójdą spać, czeka ich prywatne oprowadzanie po muzeum (po godzinach otwarcia). W sali, w której eksponowana jest Mona Liza urządzony zostanie mały bar, gdzie zwycięzcom zostaną podane drinki. Kolacja zostanie przygotowana przy pięknej rzeźbie Wenus z Milo. Na cześć słynnej bogini osobisty kucharz przygotuje barwne menu inspirowane miłością i pięknem. Po kolacji czas na kameralny koncert w apartamentach Napoleona II.

Konkurs organizowany przez Luwr i Airbnb trwa od 3 kwietnia (od godz. 10.00) do 12 kwietnia 2019 roku (do godz. 23.59). Wystarczy zalogować się na stronie konkursowej i odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego Mona Liza powinna zaprosić właśnie Ciebie?".

Nocleg pod piramidą w Luwrze - wspólny projekt muzeum i Arbnb.Nocleg pod piramidą w Luwrze - wspólny projekt muzeum i Arbnb. Mat. Airbnb

Nocleg w piramidzie to nie jedyna atrakcja przygotowana na "urodziny" słynnego obiektu. 29 marca 2019 wokół piramidy powstała niezwykła instalacja artystyczna stworzona przez artystę Jeana Rene o pseudonimie JR (nazywany jest on "francuskim Banksym"). Nad jubileuszową instalacją o nazwie "Sekret Wielkiej Piramidy" czterystu wolontariuszy pracowało niemal tydzień. Na dziedzińcu przed muzeum układali oni ok. dwa tysiące papierowych pasów.

Powstała niezwykła iluzja optyczna - z lotu ptaka szklana piramida zdawała się wyrastać z kamieniołomów. Dzieło można było oglądać z balkonów - ilość wejściówek była bardzo ograniczona. Już kilka godzin po oficjalnym otwarciu, instalacja została zniszczona. Turyści zadeptali dzieło a skrawki papieru zabierali jako pamiątki.

Słynna piramida przy Luwrze na początku budziła ogromne kontrowersje. Dziś jest jedną z ikon Paryża. Jej pomysłodawcą był prezydent Francji François Mitterrand, architektem Ieoh Ming Pei, a inżynierem odpowiedzialnym za realizację Roger Nicolet. Sam obiekt pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym był ogromnym wyzwaniem - po raz pierwszy wykorzystano szkło laminowane do tak dużego projektu. Piramida ma 21,65 m wysokości, a bok podstawy 25,42 m. Konstrukcję opartą na stalowym szkielecie tworzą 673 szklane elementy (603 ma kształtów rombów, 70 - trójkątów). Całość waży 180 ton. Wzorem proporcji była piramida Cheopsa. Pod piramidą znajduje się główne wejście do Luwru.

Szklana piramida przed LuwremSzklana piramida przed Luwrem Louvre Museum [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]Więcej o: