Koniec hegemonii Pałacu Kultury? Nowa wieża w centrum Warszawy [233 metry]

Od lat Pałac Kultury i Nauki dumnie dzierży tytuł najwyższego polskiego budynku. Inwestorzy nowych budynków coraz śmielej patrzą w górę i coraz częściej prezentują projekty, które dorównują mu wysokością czy nawet sięgają ponad czubek jego iglicy. Najnowszy z takich projektów miałby się znaleźć tuż obok Pałacu w bezpośrednim sąsiedztwie Sali Kongresowej. Jak duże są szanse że powstanie?

Do momentu wbicia pierwszej łopaty tak naprawdę nigdy nie ma pewności czy planowane budynki zostaną zrealizowane. ogromne koszty inwestycji, światowy kryzys i rosnąca konkurencja ze strony innych firm sprawiają, że część projektów na zawsze pozostaje jedynie na papierze.

Jak będzie w przypadku koncepcji nowego wieżowca przedstawionej na wystawie Plany na Przyszłość? Oficjalna prezentacja na pewno zwiększa prawdopodobieństwo, że budynek powstanie. Na korzyść przemawia też fakt, że w projekt budynku zaangażowana została znana pracownia Kuryłowicz & Associates z dużym doświadczeniem, także w dziedzinie budynków wysokościowych. Na swoim koncie ma już m.in. wieżowiec Q22, którego budowa właśnie dobiega końca przy alei Jana Pawła oraz planowany wieżowiec, który miałby stanąć w miejscu pawilonu Emilia, niemal po drugiej stronie ulicy Emilli Plater w stosunku do nowego wysokościowca.

Inwestycja zdaje się być także zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza w tym miejscu zabudowę do 220 metrów wysokości, przy czym jest to wysokość mierzona do dachu budynku. Nowy wieżowiec byłby kilkanaście metrów wyższy dzięki attyce, która osłaniałaby kondygnacje i urządzenia techniczne zamontowane na dachu wieżowca.

Bryła budynku przypomina smukłą prostopadłościenną wieżę wyrastającą z czterokondygnacyjnego podium. Elewacje zostały zaprojektowane z podziałem na kwadratowe pola, które wraz z wysokością przybierają coraz bardziej nieregularną strukturę, tak jakby im bliżej chmur, tym wieżowiec coraz bardziej się rozpływał.

Ale na drodze do powstania nowej wieży pojawia się jednak problem. Inwestor dysponuje już główną działką, ale do budowy niezbędne byłoby dokupienie także kilku mniejszych sąsiednich działek należących do miasta. Ich powierzchnia jest bardzo mała i samodzielnie nie stanowią one zbyt dużej wartości - są zbyt małe by umiejscowić na nich budynek zgodny z wytycznymi planu. W takich sytuacjach miasto zazwyczaj chętnie odsprzedaje takie tereny, zawsze jednak pozostaje pytanie czy tak samo będzie tym razem, a jeśli tak, to czy miasto porozumie się z inwestorem w kwestiach finansowych.

Jeśli wszystko by się udało, to nowy wieżowiec stałby się najwyższym budynkiem w Polsce i to bez uciekania się do montowania coraz wyższych masztów pojawiających się na nowych inwestycjach. Czy powstanie i rozpocznie proces zabudowy okolic Pałacu Kultury i Nauki? Zaglądajcie na Bryłę, na pewno będziemy informować Was o postępach w realizacji projektu.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

O nowym wieżowcu czytaj też na warszawa.wyborcza.pl.

Nowy wieżowiec
Więcej o:
Komentarze (24)
Koniec hegemonii Pałacu Kultury? Nowa wieża w centrum Warszawy [233 metry]
Zaloguj się
 • Gość: klaps

  Oceniono 43 razy 15

  takie dubaje pasuja na Woli. wokolPalacu Kult. powinna powstac zabudowa jak w projekcie szwajcarskich studentow: miejska, tworzaca place i pierzeje. plan ekipy HGW jest do kosza.

 • Oceniono 19 razy 5

  Nie pasuje w tym miejscu. Wieżowce w centrum Warszawy widziane z pewnego dystansu dzięki swej fakturze i atmosferycznej barwie wydawały się dużo wyższe, niż są w rzeczywistości. Ten nowy wieżowiec spowoduje, że dramatycznie się optycznie zmniejszą.

 • Paweł Tomasz Es

  Oceniono 4 razy 4

  Cała okolica PKiN powinna się wypełnić wieżowcami by ten budynek nie górował nad centrum Warszawy a sam pałac jakimś jasnym gipsowcem pokryć- elewacja czy coś w tym stylu. Bo wygląda jak monument przeszłej epoki i jest bardzo szary.

 • Gość: Architekt

  Oceniono 13 razy 3

  Jeśli proporcje już na wizualizacjach są kiepskie to jakie będą w rzeczywistośći ? :( Patrz np. Złota 44, Warsaw Spire....

 • Gość: zzarch

  Oceniono 4 razy 2

  Oby powstał i wreszcie przyćmił molocha z Prlu tylko by był bardziej strzelisty

 • Gość: archi

  Oceniono 12 razy 2

  Rzeczywiście coś tu nie gra z tym projektem. Bryła budynku na wiz 4 zdaje się być strasznie przytłaczająca i mało strzelista do wysokości, którą posiada.

 • Gość: hub

  0

  piękna nowoczesna architektura

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX