[BYDGOSZCZ] Tak będzie wyglądała nowa Akademia Muzyczna

Wiemy już, jak będzie wyglądała nowa siedziba Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 23 maja rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby uczelni, w którym zwyciężyła praca warszawskiej pracowni plus3-architekci.

 W konkursie do którego zakwalifikowano łącznie 54 jury konkursowe zdecydowało się przyznać pierwszą nagrodę młodej warszawskiej pracowni plus3-architekci. Zaprojektowana przez architektów lekko nieregularna bryła o wyraźnie pionowych podziałach zlokalizowana została nad brzegiem jeziorka w otoczeniu naturalnej zieleni. Lekko refleksyjna elewacja frontowa zdaje się kontynuować linię lustra wody.

Zaprojektowane rozwiązanie umiejętnie zamyka przestrzeń parku, oddzielając ją akustycznie od drug publicznych i zamykając oś ulicy Ignacego Paderewskiego. Praca zyskała uznanie za najlepsze pod względem użytkowym i eksploatacyjnym rozwiązania funkcjonalne, których główną cechą jest zwartość bryły, czytelne rozdzielenie przestrzeni dostępnej dla gości od strefy zaplecza sal koncertowych oraz reprezentacyjne przestronne foyer stworzone w interakcji z parkiem i oczkiem wodnym - opinia jury konkursowego.

Wewnątrz budynku znajdą się między innymi sala organowa, teatralno-operowa, symfoniczno-koncertowa, kameralna, sale prób, pomieszczenia dydaktyczne oraz akademik. Na parterze zaplanowane zostało także przestronne foyer, które poprzez przeszklenia otwiera się na jezioro.

Jury konkursowe nie było jednomyślne. Ostatecznie głosami czterech do trzech wygrała koncepcja autorstwa pracowni plus3-architekci, ale  np. przewodniczący jury złożył odrębny głos wskazując na najlepszy projekt pracę pracowni Lewicki i Łatak, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Przyznano także 3 równorzędne wyróżnienia dla pracowni: Pracownia Architektoniczna 1997, WXCA, oraz Pracowni Projektowej F-11.

ZOBACZ ZWYCIĘSKIE PRACE >>>

Więcej o:
Komentarze (19)
[BYDGOSZCZ] Tak będzie wyglądała nowa Akademia Muzyczna
Zaloguj się
 • Gość: mc

  Oceniono 6 razy 4

  drÓg

 • Gość: trds

  Oceniono 2 razy 2

  a gdzie wyróżnienia w galerii?

 • Gość: Urban IX

  Oceniono 12 razy 2

  Zabrakło pomysłu na elewację. Architektoniczny banał znany z realizacji NOSPR w Katowicach. Szkoda.

 • Gość: dziad

  Oceniono 6 razy 2

  Na uparciucha znajdziesz tu nawet Operę w Oslo

 • Remigiusz Hetman

  0

  Projekt wizualnie fajny, ale będzie tak drogi w realizacji i eksploatacji że nie ma szans aby na realizację przez następne 30 lat.
  To są pieniądze wydane dla garstki ludzi, które nigdy się nie zwrócą.
  Chciał bym by się udało zrealizować tą koncepcję, ale nie wierzę w to.

 • Szymon Starzyński

  0

  Elewacja dość spotykana w dzisiejszej architekturze, nioe zaśmieca otoczenia , ale nie jest też czymś nadzwyczajnym, i elewacja jest całkiem podobna do elewaCJI, JAKA MIAŁA WYJŚĆ W ,,ŻAGLU LIBESKINDA,, w Warszawei

 • Gość: art-art

  0

  to plagiat, taka sama elewacja jest już w Katowicach, nawet funkcja ta sama - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

 • Gość: ...

  Oceniono 2 razy 0

  drug...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX