Sklep sieci Biedronka w zabytkowym budynku w Łodzi

Dawniej w ceglanym budynku przy ulicy Ogrodowej w Łodzi mieściła się stołówka i dom kultury dla pracowników fabryki Izraela Poznańskiego. Dziś budynek wyremontowano, a w środku od 21 września zacznie działać sklep sieci Biedronka.

Budynek znajduje się naprzeciwko kompleksu pofabrycznego Izraela Poznańskiego zamienionego w centrum handlowe Manufaktura. Już wcześniej w tym miejscu działała Biedronka, później sklep zamknięto na czas remontu.

Portugalska sieć sklepów przyzwyczaiła nas do jaskrawożółtych pawilonów rzucających się z daleka w oczy. Agresywne szyldy i fasady dyskontów psują krajobraz miasta. Okazuje się, że przy odrobinie dobrej woli sklepy te mogą wyglądać inaczej i nadal dobrze funkcjonować na rynku. W wypadku Biedronki przy ulicy Ogrodowej w Łodzi nie było odwrotu, należało podporządkować się zaleceniom konserwatororskim. Jak widać ograniczenia mogą wyjść nam wszystkim na dobre. Zmianę oceniła pozytywnie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, komentując na Instagramie:

 Biedronka, robicie to bardzo dobrze:). Cieszę się, że w rewitalizację #lodzi włącza się coraz więcej firm i instytucji. Razem zmieniamy nasze miasto.

Niestety, nie zawsze myśli się o tym, jak obecność nowego sklepu budowanego najczęściej w formie hali z żółtą fasadą wpłynie na obraz otoczenia. Jednym z lekarstw może być ustawa krajobrazowa - jej zakres określają samorządy. Tak się składa, że Łódź jest pierwszym miastem, które przyjęło uchwałę krajobrazową (16.11.2016). Przewidziano w niej okres pięciu lat na dostosowanie tablic i formatów reklamowych.

Nie tylko o estetykę w przestrzeni miejskiej chodzi

Innym tematem wykraczającym poza zagadnienia estetyki jest komercjalizacja budynków położonych w atrakcyjnych lokalizacjach i przekształcania ich dotychczasowej funkcji zgodnie z interesami hojnego najemcy. Taka rewitalizacja, oprócz aspektu architektonicznego, ma również ten społeczny. Nie trzeba w tym miejscu przypominać losu warszawskiego kina Femina. W jego miejscu pojawił się sklep firmy Jeronimo Martins. Stało się tak w wyniku reprywatyzacji, chwilę po tym, jak prawa do zarządzania kamienicą przejęli spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Wówczas czynsz został znacząco podniesiony i funkcjonujące wewnątrz kino nie było w stanie go opłacić.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (9)
Sklep sieci Biedronka w zabytkowym budynku w Łodzi
Zaloguj się
 • el-042

  Oceniono 9 razy 7

  LODZ = LOVE

 • pipistrello_in_giro

  Oceniono 1 raz 1

  Czekam, aż poznika ta wściekła cytrynka z przeróżnych osiedlowych pawilonów. Niedobrze mi się robi. Nie wchodzę - to taki cichy protest przeciw niszczeniu wyglądu miast i przedmieść. Wiem, że nic nie znaczy, ale przynajmniej na mnie nie zarobią.

 • Paweł Zborowski

  Oceniono 1 raz 1

  Biedronka zmieniła standard. Zmienili też generalnego wykonawcę sklepów. Jest duża szansa na poprawę estetyki w przyszłości.

 • Oceniono 1 raz 1

  Budynek odnowiony z kulturą, ale biedronka w inwersji wygląda bardzo źle.
  Zdecydowanie lepiej by było gdyby kropki i kontury były ciemniejsze od tła.

 • xprimo

  Oceniono 7 razy -1

  w tym budynku biedronka jest przynajmniej 6lat. wiec o co te halo. a i logo jest w stonowanych kolorach wiec się nie rzuca tak jak wy biurwy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX