Folwark w Chorowicach popadał w ruinę. Nowi właściciele dali mu drugie życie [METAMORFOZA]

12.10.2017 11:24
Gdy nowi właściciele po raz pierwszy zobaczyli pozostałości po XIX-wiecznym dworku, zabudowania popadały w ruinę. Pojawiła się nawet możliwość wykreślenia dworku z rejestru zabytków, z której w końcu nie skorzystali.

Po obejrzeniu starych map i zdjęć oraz po wysłuchaniu opowieści wcześniejszych właścicieli dworu w Mogilanach koło Krakowa właściciele postanowili uratować zabytek i dać mu drugie życie. Do pomocy zatrudnili architektów z pracowni Karpiel Steindel. Efekt, który możemy dzisiaj oglądać, to połączenie zabytkowego dworku z nowoczesną architekturą. Dawną stajnię zaadaptowano na strefę mieszkalną. 

XIX-wieczny folwark w Chorowicach - zdjęcia archiwalneXIX-wieczny folwark w Chorowicach - zdjęcia archiwalne mat. prasowe

Oprócz renowacji folwarcznych zabudowań i pieczołowicie odtworzonego detalu (łukowe sklepienia okien podkreślone ceglanym wątkiem) doprojektowano do istniejącej tkanki architektonicznej dwie kubatury. Dobudowane części wychodzące poza obrys zabudowań folwarcznych pełnią funkcję łącznika między budynkami. Ich rdzawa fasada pokryta stalą kortenowską nie udaje zabytkowych zabudowań, chociaż poprzez użycie tego specyficznego materiału podkreśla proces starzenia i upływ czasu. Autorzy projektu - Jan Karpiel Bułecka i Marcin Steindel nazywają nowoczesną interwencję  "erratą dodaną do zabytkowej tkanki architektonicznej". W tym wypadku erratę trzeba rozumieć bardziej jako uzupełnienie po latach niż naniesienie poprawek.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (29)
Folwark w Chorowicach popadał w ruinę. Nowi właściciele dali mu drugie życie [METAMORFOZA]
Zaloguj się
 • asiaskret

  Oceniono 20 razy 10

  Fantastyczna jest da dołożona kostaka i przewiązka.

 • frankyy

  Oceniono 8 razy 8

  jaki tam zabytkowy folwark dwie rozpadające się chałupy, dobrze zrobili

 • nekaj

  Oceniono 7 razy 7

  marudy, gdyby nie dostawiona kostka nie byłoby tego bajecznego widoku z pokoju dziennego i tarasu, przecież nie wyrżnęliby takich otworów w starym budynku
  nie lubię tych rdzewiejących elewacji, ale całość jest tu fantastyczna😄😄😄

 • smizycki

  Oceniono 4 razy 4

  Zamknijcie bryła pl . , albo przestańcie pokazywać cokolwiek, co odbiega od modelu "dworku polskiego". Nie ten kraj, nie ta architektura, nie ten odbiorca - inwestor. Można spłodzić największa paskudę , ale jeśli będzie ganek i kolumny to w porządku.

 • algreg

  Oceniono 3 razy 3

  fajnie tylko,że to od nowa postawione łącznie z fundamentem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły