Kostka pod dwoma świerkami. Remont domu nadgryzionego zębem czasu

Przebudowa "kostki" ukrytej za "zieloną kurtyną" na wrocławskim Grabiszynie to projekt pracowni KPA. Niebanalny dom zlokalizowany na kameralnym osiedlu, w bliskim sąsiedztwie parku i z widokiem na starodrzew po remoncie stał się funkcjonalną i przestronną rezydencją.

Wykorzystanie zalet oraz likwidacja wad

Dom został wybudowany na przełomie lat 70. i 80. Budynek - pomimo, że nadgryziony zębem czasu - posiadał kilka dobrych rozwiązań, które architekci chcieli zachować, takie jak szerokie przeszklenie na parterze eksponujące widok na starodrzew czy obszerny widok na stare świerki od strony ulicy.

Elementy dysharmonizujące całość założenia zostały poprawionie. Nieskończony garaż od strony ogrodu został rozebrany, a chaotyczny układ okien został uporządkowany.

Ultranowoczesny

Budynek zyskał ultranowoczesną formę zewnętrzną dzięki kilku zabiegom architektonicznym. Dobudowano wiatrołap z szarego szkła, który jednocześnie świetnie doświetla klatkę schodową. Nad wiatrołapem zawieszono wykusz, który zadasza wejście do domu i porządkuje rzut piętra. Elewację wykończono białymi i czarnymi płytami z rudymi akcentami we wnękach.

Duża przestrzeń

Założeniem funkcjonalnym dla rozbudowy i przebudowy „kostki” było przede wszystkim dobudowanie garażu w najniższej kondygnacji, dochodzącego do granicy działki. Od strony ogrodu dobudowana ziemny taras, z którego można bezpośrednio przejść do nowych pomieszczeń w podpiwniczeniu.

W poziomie parteru utworzono wiatrołap ipowiększono pomieszczenia wypoczynkowe. natomiast piętro powiększono o dodatkowe funkcje w nowym wykuszu i przebudowano istniejące pomieszczenia. Dom wzbogacił się również o nowe wyjście na taras dzienny.

Otulony zielenią

Głównym założeniem było utrzymanie największych dwóch świerków w bezpośrednim sąsiedztwie budynku i odpowiednia ich pielęgnacja. Dzięki  pozostawieniu istniejących dużych drzew dom pozostał otulony zielenią zarówno od strony ulicy, jak i od ogrodu. Architekci wskazują, że w mocno zurbanizowanej tkance miejskiej, szczególnie przy obecnym powszechnym trendzie „wycinania wszystkiego” poszanowanie zieleni jest rozsądnym i pozytywnym zabiegiem.

Więcej o:
Komentarze (1)
Kostka pod dwoma świerkami. Remont domu nadgryzionego zębem czasu
Zaloguj się
  • adamczajka

    Oceniono 2 razy -2

    Jedyny minus to Nie pasujące optycznie miejsce dla auta.
    Mniej byłoby lepiej. Klasyczne dwa ślady pod koła wystarczą!
    Skoro ratuje się dwa piękne drzewa, to nieco więcej trawy lub nawet skrawek leśnej ściółki boru świerkowego, są tu bardziej stosowne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX