Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skromnie i elegancko. Dom-kostka po metamorfozie

red

"Lepsza kostka" to śmiały projekt przebudowy i modernizacji budynku jednorodzinnego. Typowy dom z PRL-u zyskał zupełnie nowe oblicze

Dom kostka stoi w Poznaniu. Budynek powstał w latach 60-70 XX wieku i przez kilkanaście ostatnich lat był pustostanem. W środku dom miał zawilgocone stropy i ściany. Woda dostawała się do niego przez nieszczelny dach. W wielu miejscach widoczne były zagrzybienia i odpadający tynk. Można było odnieść wrażenie, że nadaje się już tylko do rozbiórki.

Jednak przeprowadzona analiza konstrukcyjno-budowlana wykazała, że elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie i budynek można ocalić przed zburzeniem. Projekt jego przebudowy powstał w pracowni PL+ Paweł Litwinowicz.

Przygotowany projekt zakładał uporządkowanie wewnętrznej i zewnętrznej przestrzeni budynku. Zdecydowano się usunąć zbędne ściany działowe, które znajdowały się na parterze (w tej części działał kiedyś salon fryzjerski). Od strony ulicy zlokalizowano kolejno: kuchnię, jadalnię oraz salon z bezpośrednim wyjściem na taras.

Na parterze powstał pokój, który posiada samodzielne wyjście na taras. Od salonu oddziela go przesuwana ściana, która w razie potrzeby umożliwia powiększenie powierzchni pokoju dziennego o dodatkowe 12 m kw.

Gruntownie wyremontowano też dwie łazienki, które znajdują się na parterze i piętrze.

Przygotowując projekt przebudowy architekt postawił na prostotę rozwiązań. Bryła budynku pozbawiona została zbędnych detali, co sprawiło, że dom wygląda nowocześnie i elegancko. Elewację wykonano z dwóch kontrastujących kolorów. Dominującą szarość przełamano bielą, która znalazła się we wnękach i ramach okien oraz drzwi.

Skomentuj:

Skromnie i elegancko. Dom-kostka po metamorfozie