Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Transformacja domu pod Poznaniem

red

Stary dom z dwuspadowym dachem został skrojony na nowe czasy. Jego oblicze zmienili architekci: Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz.

Dom znajduje się w Wolsztynie w Wielkopolsce. Inwestor zdecydował się na jego rozbudowę ponieważ w środku zaczęło brakować miejsca dla powiększającej się rodziny.

Jeszcze podczas prac projektowych okazało się, że konstrukcja dachu skośnego oraz stropu wymagają wymiany i wzmocnienia. Dlatego konieczne było rozebranie dachu wraz ze ścianami szczytowymi i ich późniejsza odbudowa.

Projektanci postanowili zwiększyć gabaryty obiektu we frontowej części działki oraz zaplanowali dobudowanie piętra. Głównym założeniem było dostosowanie nieużywanego dotąd poddasza nad najstarszą częścią domu na cele mieszkalne. Od podstaw powstała wewnętrzna klatka schodowa.

Architekci zmienili także usytuowanie głównego wejścia, które dawniej znajdowało się od strony ogrodu. Znalazło się ono między garażem, a częścią mieszkalną. Nowy garaż stanowi barierę (również akustyczną), która oddziela część prywatną działki od ogólnodostępnej części frontowej.

Po wejściu znajdujemy się w dużym, przeszklonym wiatrołapie, z którego roztacza się widok na cały ogród. Jest on łącznikiem pomiędzy garażem, a strefą mieszkalną - opisują projektanci.

Z wiatrołapu można bezpośrednio wyjść na taras, który został zadaszony. W pozostałej części parteru znalazły się pokoje gościnne, gabinet, salon z aneksem kuchennym, wc, łazienka i pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze prócz głównej sypialni umieszczono dwa pokoje dla najmłodszych członków rodziny i łazienkę.

Projekt to połączenie tradycji ze współczesnością. Dwuspadowy dach dobrze odnalazł się w nowych szatach: z białą elewacją i z ciemno-grafitową dachówką.

Prosta forma oraz nowoczesne wykończenie wyróżniają obiekt spośród okolicznej zabudowy. Swoją skalą, formą oraz charakterem nie burzy on jednak ładu przestrzennego małej miejscowości, w której jest zlokalizowany - dodają architekci.

Prace remontowo-budowlane trwały 7 miesięcy.

Skomentuj:

Transformacja domu pod Poznaniem