Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kostka z betonu - modernizacja modernizmu

red

W domach - kostkach drzemie niemały potencjał. Wiedzą o tym autorzy projektu przebudowy domu w Koziegłowach z pracowni TEŻ ARCHITEKCI. Coraz więcej osób decyduje się na to, by tchnąć nowe życie w starą, "modernistyczną kostkę".

Metamorfoza domu kostki
'Kostka z betonu' - projekt pracownia TEŻ ARCHITEKCI
mat. pracowni

Jak projektowano domy-kostki w PRL-u?

Dom wybudowano w latach 70. XX wieku w Koziegłowach niedaleko Poznania jako realizację projektu tak zwanej „modernistycznej kostki”. Cechą charakterystyczną tego typu domów jest rzut na planie zbliżonym do kwadratu, dwie kondygnacje użytkowe, w tym wysoki, podpiwniczony parter usytuowany na niespełna dwóch metrach wysokości nad poziomem terenu. Taki plan przestrzenny często rozmija się z potrzebami mieszkańców, dlatego tak wielu posiadaczy kostki decyduje się na jej przebudowę.

Metamorfoza "modernistycznej kostki"

Klienci chcieliby mieszkać w funkcjonalnym domu, zminimalizować przestrzeń magazynową oraz zmniejszyć dystans pomiędzy przestrzenią dzienną i otoczeniem.

Zdecydowaliśmy się wyburzyć wszystkie istniejące dobudówki, które z czasem „przyrosły” do głównej bryły, wyciąć istniejący strop pomiędzy piwnicą a parterem, zasypać piwnicę, oraz usunąć wewnętrzne ściany działowe. Dzięki tym zabiegom udało się stworzyć przestronny, jasny parter na poziomie wejścia do domu i wyjścia do ogrodu

- mówią autorzy projektu z pracowni TEŻ ARCHITEKCI.

Nowa, otwarta przestrzeń dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią, niewielka spiżarnia oraz łazienka. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Przez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian, wnętrze zyskuje odpowiednią ilość światła przez cały dzień. Dzięki przebudowie mieszkańcy mają do dyspozycji 120 mkw. w pełni funkcjonalnej powierzchni użytkowej.

Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji są osadzone częściowo w istniejących nadprożach. Całość utrzymana jest w prostym, surowym, charakterze; dominuje tutaj beton i bielone drewno.

W galerii zdjęć zobaczycie projekt, wizualizację i grafiki obrazujące główne kierunki przebudowy.

Przebudowa "modernistycznej kostki" została opracowana przez zespół projektowy pracowni TEŻ ARCHITEKCI: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska. Projekt konstruktorski przygotował Maciej Kaleta, wizualizacje pracownia Rzemiosło Architektoniczne, kolaże Hanna Podladowska.

Skomentuj:

Kostka z betonu - modernizacja modernizmu