;

Znamy zwycięski projekt nowej toalety publicznej w Poznaniu!

Grand Prix w konkursie na projekt toalety publicznej w Poznaniu, autorki: Ewa Grządka i Anna Grządka

Grand Prix w konkursie na projekt toalety publicznej w Poznaniu, autorki: Ewa Grządka i Anna Grządka (mat. prasowe)

Zakończyła się 19. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety w Starym Korycie Warty w Poznaniu. W tym roku organizatorzy konkursu otrzymali blisko 300 zgłoszeń. Zwyciężył projekt autorstwa Ewy Grządki i Anny Grządki z Warszawy.

Toaleta publiczna w Starym Korycie Warty

Tegoroczna lokalizacja konkursowa znajduje się w północnej części Starego Koryta Warty obok otoczonego zielenią boiska sportowego przy ul. Estkowskiego w Poznaniu. W południowej części Koryta od niedawna funkcjonuje park miejski, natomiast północna część obszaru pokryta jest częściowo utwardzoną nawierzchnią wykonaną na potrzeby parkingów buforowych.

Zadanie konkursowe

Uczestnicy konkursu KOŁO mieli za zadanie stworzyć budynek z funkcją toalety nieposadowiony na stałe do gruntu, zaplanować przestrzeń wytyczającą zmiany w najbliższym otoczeniu oraz zaprojektować funkcje dodatkowe, atrakcyjne dla mieszkańców - oświetlenie terenu boiska i punkt wypożyczania sprzętu sportowego. Mogli też lub zaproponować własne.

Szansa na realizację zwycięskiego projektu 

Partnerem Konkursu KOŁO na projekt łazienki 2017 jest Urząd Miasta Poznań. Miasto już na starcie konkursu wyraziło zainteresowanie budową toalety wg. projektu konkursowego, któremu została przyznana nagroda główna.

Prace konkursowe oceniło jury w składzie: Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates, Robert Konieczny - architekt, szef biura KWK Promes oraz  niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe, Piotr Libicki - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta Poznania, Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejski Konserwator Zabytków, Maciej Dźwig - Dyrektor Usług Komunalnych Miasta Poznania, arch. Anna Rybarczyk – Robak - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania, Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych. Swojego wyboru dokonali także internauci w głosowaniu internetowym, które odbyło się na stronie konkurskolo.pl

Laureaci konkursu:

·         Grand Prix (20 000 zł) - Ewa Grządka, Anna Grządka

·         Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) -  Marcin Kropidło

·         Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) -  Łukasz Mizia

·         Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) -  Michał Bala, Aneta Zembura

·         Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) -  Agata Surowiec, Aleksander       Podvornyi

·         Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) -  Klaudia Piekacz, Dobrochna Lata, Agata Czechowska

·         Wyróżnienie internautów (2 000 zł) – Aleksandra Galińska, Magdalena Jawień, Magdalena Szczerbiak, Anna Rębiś, Paweł Szewczyk

Najwyższą ocenę i Grand Prix przyznano projektowi autorstwa Ewy Grządki i Anny Grządki:

Koncepcja zakłada skromną obecność pawilonu z podzieloną na duże części kubaturą. Ściany, wyposażone w elewację kinetyczną, stwarzają ruchome tło, dyskretnie odwołujące się do efektów, jakie daje zieleń. Zadaszony pasaż oferuje pożądane połączenie widokowe w obrębie miasta. Dodatkowy program funkcjonalny – wypożyczalnia sprzętu sportowego - wraz z toaletami będzie stanowić pożądane uzupełnienie rekreacyjnego potencjału rozwijającego się terenu, na którym na początek zaproponowano przylegające do pawilonu boisko sportowe. Projekt, dzięki powściągliwości zastosowanych środków architektonicznych, stwarza możliwość dobrego rozpoczęcia rewitalizacji terenu Starego Koryta Warty

– czytamy w uzasadnieniu jury.

ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Biurowiec Bałtyk w Poznaniu Nathalie de Vries: "Bałtyk" nie mógłby stanąć w innym miejscu na świecie [WYWIAD]
 • Pawilon Serpentine 2017, projekt: Diébédo Francis Kéré Pawilon Serpentine Francisa Kéré - święto w kolorze indygo
 • Dom autorodzinny Nowa typologia domów według Roberta Koniecznego
Komentarze (13)
Znamy zwycięski projekt nowej toalety publicznej w Poznaniu!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: pawel

  Oceniono 14 razy 14

  źle, że w konkursach dla młodych projektantów promuje się prace będące plagiatem. Czego my ich uczymy? Skopiuj, ukradnij. Wstyd dla projektantów i organizatorów.
  (brisbane airport kinetic parking garage facade)

 • avatar

  Gość: fran

  Oceniono 8 razy 4

  trochę się czepiacie. Projekt całkiem spoko, oszczędna, nie narzucająca się forma. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że projektantki skopiowały istotną część projektu 1:1 z istniejącego budynku, co całkowicie je dyskredytuje. Mam tylko nadzieję, że organizator - firma KOLO nie zachowa się jak cienias i tchórz i nie zamiecie wszystkiego pod dywan, tylko odpowiednio rozwiąże tę sprawę i wystosuje oficjalne oświadczenie. Pewnym jest, że budynek w takiej formie nie powstanie, gdyż naruszając prawa autorskie co do pierwotnego projektu, narazić można by się na duże odszkodowanie. Nie tak powinny przebiegać konkursy architektoniczne..

 • avatar

  Gość: Małgorzata

  Oceniono 3 razy 3

  Na serio, takie takie przeraźliwe, nudziarskie dziadostwo zwyciężyło?

 • avatar

  Gość: Ziewam, więc jestem

  Oceniono 1 raz 1

  A na głównej ta praca i obok... projekt Serpentine Gallery Kere;)

 • avatar

  Gość: amiarchstudios@gmail.com

  0

  nie ma mowy na utrzymanie higieny w miejscu, gdzie miska umywalki jest powyzej blatu.
  musi byc PONIZEJ.ZAWSZE.taka moda jest teraz.architektura nie kieruje sie moda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły