Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
Strategia norweskiego rządu zakłada, że do 2050 roku wszystkie budynki na terenie kraju będą niemal neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Prezentowany biurowiec jest przykładem takiej realizacji - generuje czystą energię, a najważniejszą rolę w tym ambitnym projekcie odegrała fasada, stworzona na bazie innowacyjnego rozwiązania.
Biurowiec Powerhouse Telemark
Obiekt jest zlokalizowany w mieście Porsgrunn - i wyraźnie góruje nad innymi zabudowaniami, które znajdują się w okolicy. Przy słonecznej pogodzie ten jedenastokondygnacyjny budynek wyglądem przypomina diament, lśniący w promieniach słońca, o nieco bursztynowym odcieniu. Ta zeroemisyjna realizacja została oddana do użytku latem 2020 roku, czyli przeszło roku temu, a już została okrzyknięta symbolem ekologicznej przemiany przemysłowego regionu. Biurowiec Powerhouse Telemark charakteryzuje się nie tylko ciekawą bryłą, ale przede wszystkim zastosowaniem koncepcji, za sprawą której uzyskał on miano najbardziej efektywnej energetycznie elektrowni solarnej w całej Norwegii i otrzymał certyfikat BREEAM Excellent.
Budynek wytwarza w skali 12 miesięcy aż 243 000 kilowatogodziny energii, przy czym jego zapotrzebowanie wynosi jedynie 50 000 kilowatogodzin. Nadwyżka wyprodukowanej energii jest magazynowana lub przekazywana do stacji ładowania samochodów elektrycznych. Według przeprowadzonych kalkulacji w ciągu 60 lat obiekt powinien wytworzyć aż 15 mln kilowatogodzin zielonej energii. Jednocześnie skompensuje swój ślad węglowy, włącznie z tzw. szarą energią, zawartą w materiałach - i stanie się całkowicie neutralny środowiskowo.
Projektowanie w oparciu o najnowsze technologie
Obiekty, które cechuje dodatni bilans środowiskowy, zwykle projektuje się w oparciu o założenie efektywnej energetycznie eksploatacji i redukcji produkcji dwutlenku węgla. Tymczasem koncepcja biurowca Powerhouse Telemark bazuje na całkowitej eliminacji emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia, od etapu projektowego, poprzez cały czas użytkowania, aż po rozbiórkę. Aby uzyskanie takiego efektu było możliwe, należało wyjątkowo starannie przeanalizować wszystkie szczegóły. Do wyzwań, jakie stanęły przed projektantami, należało między innymi:
- jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego, które pozwalało jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne - w tym celu architekci opracowali system oświetlenia, który pobierał jedynie 2,3 W/m2, a także stworzyli otwarte wnętrza, które miała wypełnić gra światła i cienia; ponadto na dachu budynku pojawiły się wertykalne przeszklenia, dzięki którym światło słoneczne dociera do trzech, najwyżej położonych, kondygnacji,
- określenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania i schłodzenia obiektu w zależności od potrzeby - oraz oszacowania szarej energii, czyli m.in. ilości dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych, generowanych przy produkcji niezbędnych materiałów.
W celu opracowania analizy wszystkich elementów architektury wykorzystano metodę BIM. Cyfrowanie modelowanie obiektu pozwoliło na połączenie powłoki budynku o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, wysokoefektywnego systemu aktywnego pozyskiwania energii oraz przydatnych do recyklingu materiałów.
Powłoka efektywna energetycznie
Architekci nadali taki, a nie inny kształt budynkowi, aby umożliwić pozyskiwanie energii solarnej. Dach został nachylony pod kątem 24 stopni w kierunku południowym - zamontowano na nim wysokoefektywne, zintegrowane moduły fotowoltaiczne o efektywności 22% i mocy 210 kWp. Świetlik dostarczający światło dzienne do pomieszczeń został zrealizowany w systemie fasadowym Schüco FWS 50.HI, który pozwala na tworzenie wielkoformatowych przeszkleń dachowych w centrach handlowych czy obiektach biurowych. System ten zdobył certyfikat w programie Cradle to Cradle, który ocenia zrównoważony charakter produktów w całym cyklu ich życia, z uwzględnieniem kwestii ponownego wykorzystania czy odpowiedzialnego wykorzystania wody i energii na etapie produkcji. Ten aspekt przesądził o wyborze systemu jako najbardziej odpowiedniego w realizacji biurowca Powerhouse Telemark.
Charakterystyczne wcięcie fasady od strony południowo-wschodniej zostało przeszklone z wykorzystaniem systemu Schüco FWS 50 SG.HI, który również uzyskał certyfikat C2C. Poszczególne profile strukturalnej elewacji mają szerokość zaledwie 50 milimetrów - ale widać je tylko od strony wewnętrznej. Na zewnątrz da się dostrzec harmonijną, szklaną powierzchnię, z subtelnymi spoinami. Potrójnie szklone okna i ściana osłonowa zapewniają wnętrzom dopływ światła słonecznego, a także świetną izolacyjność cieplną, a przy okazji sprawiają, że bryła sprawia wrażenie nieco lżejszej. Współczynnik przenikania ciepła wszystkich okien i fasady osłonowej wynosi zaledwie 0,75 W/m2K. Parametr przepuszczalności energii słonecznej oszklenia g wynosi 37%, zaś przepuszczalności światła – 63%. Dzięki temu do ogrzewania i chłodzenia obiektu można było zastosować ekologiczną pompę ciepła, która utrzymuje w pomieszczeniach przyjemną temperaturę na poziomie 21,5°C.
Więcej informacji o produktach firmy Schüco na stronie www.schueco.pl.
- Więcej o:
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?