Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Wiedza, doświadczenie, a przede wszystkim wiarygodność i jakość – to znaki firmowe targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, których 31. edycja odbędzie się w dniach 5-7 września 2024 w EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Jakie wydarzenia, prelekcje, warsztaty i nowości czekają na gości oraz co w praktyce oznacza hasło „Poznaj siłę synergii!” - opowie Joanna Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni.
Przed nami 31. Międzynarodowe Targi Zieleń to Życie. Co wyróżnia imprezę na tle innych wydarzeń branżowych i co sprawia, że wciąż znajduje się ona w centrum zainteresowania profesjonalistów?
Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni, jak co roku zapraszają na to jedyne w swoim rodzaju, znane i cenione w kraju oraz za granicą wydarzenie. Targi zagoszczą w warszawskim EXPO XXI już na początku września, tym razem pod hasłem „Poznaj siłę synergii!”, będącym lejtmotywem dla ekspozycji (170 wystawców z 8 krajów: Polski, a także Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier, Włoch) oraz programu wydarzeń towarzyszących. Dla architektów krajobrazu, wykonawców, handlowców i szkółkarzy zainteresowanych dostępnymi roślinami i nowościami, ZIELEŃ TO ŻYCIE to coroczny must have.
To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń ogrodniczej branży, stworzone przez profesjonalnych uczestników, którzy najlepiej rozpoznają jej potrzeby. Na targach ma miejsce prezentacja tysiąca roślin, przedstawiane są nowe produkty czy wyłaniają się branżowe trendy. Jest to także sprawdzona platforma do spotkań, dyskusji oraz wymiany wiedzy i doświadczeń osób związanych z zielenią – zawodowo i hobbystycznie. Nieodłączną cechą targów ZIELEŃ TO ŻYCIE, które istnieją od 1993 roku i są miejscem spotkań całej branży jest fakt, że odpowiadają na bieżące wyzwania rynkowe, a ostatnio także klimatyczne. Tu warto zaznaczyć, że w 2023 roku odwiedziło nas blisko 9500 zwiedzających, w tym 5500 gości branżowych, a 30,5% z nich stanowili architekci krajobrazu i wykonawcy terenów zieleni. Targi od samego początku pomagają ukierunkować działalność wielu biznesów, stymulować pozytywne zmiany i osiągać wyższy poziom produkcji, usług, zarządzania.
Przyglądając się statystykom targów i tym co możemy znaleźć w poszczególnych punktach programu wydarzeń towarzyszących, możemy wnioskować, że bardzo aktualnym stwierdzeniem tej edycji jest – architektura i zieleń, to mariaż doskonały.
Warszawskie targi wyrosły z pasji do roślin, które zajmują ponad 60% ogólnej powierzchni ekspozycyjnej. ZIELEŃ TO ŻYCIE jest jedynym w Polsce wydarzeniem prezentującym tak bogaty asortyment drzew, krzewów, bylin i pnączy – w najlepszej fazie wegetacji, w pełnej krasie. To umożliwia prezentację produktów do ogrodu (nawierzchnie, systemy nawadniania, oświetlenie, meble, elementy małej architektury, grille) w otoczeniu roślin.
Hasłem tegorocznych targów „Poznaj siłę synergii!” zwracamy uwagę na potrzebę ścisłej współpracy pomiędzy sektorami w obrębie zielonej branży oraz między nią a przedstawicielami innych dyscyplin. – Chodzi o „przekraczanie granic” i wychodzenie do biznesów (takich jak np. branża budowlana), które nie mają bezpośredniego związku z roślinami, ale zmiana ich sposobu myślenia może być kluczowa dla popytu na zieleń czy lepszego jej zagospodarowania lub nowocześniejszego podejścia do klienta. Wszystko to w myśl idei, że synergia oznacza harmonijne współdziałanie, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań.
Nowe podejście do tworzenia środowiska miejskiego to także zacieśnienie współpracy między architektami, architektami krajobrazu, planistami, naukowcami. Tylko wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć efekt synergii, o którym mowa w haśle targów i wydarzeń im towarzyszących.
Obecne czasy wymagają od osób związanych z zieloną branżą ściśle ukierunkowanych działań. Rozwiązaniem dla klientów, którym zależy na realizacji kompleksowych inwestycji „od ręki”, mogą być partnerstwa i łączenie ofert. I tak, coraz częściej architektoniczne biura projektowe mają w zespole architekta krajobrazu bądź z nim współpracują. Działa to też w drugą stronę – powierzając tworzenie ogrodu projektantowi zieleni i firmie wykonawczej, można być spokojnym także o nawierzchnię, oświetlenie czy taras i wszelkie elementy małej architektury. Przestrzenią do nawiązywania rozmów dotyczących takiej współpracy oraz do spotkań między sektorami jest właśnie ZIELEŃ TO ŻYCIE.
Które z punktów programu wydarzeń towarzyszących mogą szczególnie zainteresować architektów krajobrazu?
Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO to flagowe wydarzenie towarzyszące targom ZIELEŃ TO ŻYCIE, kierowane do architektów krajobrazu, urzędników, deweloperów, wszystkich decydentów związanych z zarządzaniem zielenią w mieście. W tym roku spotkanie to będzie odbywać się pod hasłem „Poznaj siłę synergii!”. Jako organizatorzy wierzymy, że nowe wyzwania, o których dyskutowano podczas poprzedniej – 30. edycji - związane ze zmianami klimatu, a co za tym idzie, koniecznością coraz większej dbałości o różnorodność biologiczną i gospodarowanie wodą oraz stosowania technologii proekologicznych na etapie uprawy roślin czy urządzania ogrodów i terenów zieleni, wymagają zdecydowanych, przemyślanych i synergicznych działań zakorzenionych w dialogu. Tegoroczne hasło jest więc odpowiedzią na dyskusję rozpoczętą w ubiegłym roku – już wiemy, jakie wyzwania przed nami, pozostaje znaleźć odpowiedzi na to, jak stawić im czoła.
Na konferencji wystąpią przedstawiciele różnych nisz związanych z architekturą krajobrazu, a często też odmiennych punktów widzenia, które razem nakreślą szeroką perspektywę, zainspirują do zmian i dalszego rozwoju zielonego sektora. M.in. dr Stephan Treuke, który omówi realizację przebudowy rzeki Emscher nawiązującą do idei miasta-gąbki. Oprócz pozytywnego wpływu na lokalny klimat, ta koncepcja projektowania zrównoważonego polepsza warunki życia, szczególnie jeśli chodzi o sektor mieszkaniowy. Temat odpowiedzialnego projektowania zieleni będzie także poruszany przez Wojciecha Januszczyka, a koncepcję tę dotyczącą osiedli mieszkaniowych zaprezentuje dr hab. inż. arch. Monika Trojanowska. Nie zabraknie także tematu roślinnego, w którym główną rolę odegrają miejskie drzewa przyszłości, o których opowie Henrik Sjöman ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego.
Idąc dalej tym tropem podczas sobotniego Spotkania Twórców Ogrodów dowiemy się m.in. od dr. inż. Izabeli Myszki więcej o warstwie konstrukcyjnej ogrodu i ramach do budowania kompozycji czy też jak uzyskać efekt WOW w ogrodzie, co przedstawi Hubert Lamański jak również jak wpisać ogród w otoczenie czym podzieli się z uczestnikami Michał Józefczak. Dzięki Andrzejowi Kujawie – prezesowi Związku Szkółkarzy Polskich - poznamy także rośliny pionierskie, które przetrwają w trudnych warunkach środowiskowych.
Nowym i ciekawym dla praktyków punktem programu będą także warsztaty prowadzone na terenie zewnętrznym - Kompleksowe szkolenie z Budowy Tarasu Wentylowanego, które zademonstrują techniczne aspekty łączenia nawierzchni ogrodowej, małej architektury i zieleni. Ponadto na odwiedzających targi czeka moc inspiracji w postaci kompozycji roślinnych – zarówno na stoiskach producentów roślin jak i w Ogrodzie Pokazowym na terenie zewnętrznym.
Już teraz zachęcamy gości branżowych do zapoznania się z programem 3 dni tragów oraz do rejestracji na wydarzenia towarzyszące: https://rejestracja.zielentozycie.pl/
Czy Zieleń to Życie = nowości?
ZIELEŃ TO ŻYCIE jest miejscem wielu premier. Szczególną uwagę zwracają nowe odmiany roślin, będące siłą napędową zielonej branży, ale targi każdorazowo oferują znacznie szerszą paletę nowości m.in. poprzez ekspozycję prezentującą zwycięzców w Konkursie Roślinnych Nowości. To jedyny w Polsce, tak prestiżowy i o takim zakresie konkurs, którego finał jest znakomitą okazją do zapoznania się z nowymi odmianami drzew, krzewów, bylin, pnączy.
Mówiąc o nowościach roślinnych nie sposób pominąć informacji o oficjalnej premierze nowego wydania Katalogu Roślin polecanego przez Związek Szkółkarzy Polskich, która będzie miała miejsce na targach. Ten wydawany od 20 lat bestseller doczekał się w tym roku VI edycji. Oprócz nowego asortymentu, który został zaktualizowany i uzupełniony o nowości dołączyliśmy także specjalne oznaczenia gatunków pionierskich, rozdziały o wyborze roślin i jakości oraz o ochronie biologicznej. Najwięcej roślin przybyło w trawach, bylinach, różach i krzewach liściastych, a podpowiedzi jak je komponować podsunie 107 inspiracji uzupełniających katalog. I choć coraz częściej korzysta się np. doradzając klientom z informacji znalezionych w Internecie, z pewnością zarówno profesjonaliści jak i hobbyści docenią ten poradnik-przewodnik po roślinach dostępnych na polskim rynku.
Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE 2024 – najważniejsze informacje:
▪ termin: 5-7 września
▪ miejsce: EXPO XXI WARSZAWA, ul. Prądzyńskiego 12/14
▪ udział w tragach i wydarzeniach towarzyszących dla profesjonalistów – po rejestracji na www.zielentozycie.pl
▪ organizatorzy: Związek Szkółkarzy Polskich, Agencja Promocji Zieleni, tel. 22 435 47 20 (21-22), e-mail: kontakt@zielentozycie.pl, www.zielentozycie.pl, www.zszp.pl
▪ tematyka: Rośliny, Technika i technologie dla ogrodnictwa, szkółkarstwa, ogrodu i terenów zieleni, Wsparcie sprzedaży w branży, Wyposażenie ogrodów i terenów zieleni, Architektura
▪ konkursy dla wystawców: • Konkurs Roślinnych Nowości – najciekawsze nowości roślinne na rynku polskim • Konkurs na najatrakcyjniejsze stoiska – ,,Wawrzyny”
▪ Studio Targowe „Zieleń to Życie” – poprowadzą red. Marek Jezierski i Oktawia Wasielewska
▪ wydarzenia towarzyszące: • seminarium Wiedza dla handlu i producentów –skierowane do szkółkarzy i ogrodników, właścicieli i pracowników centrów ogrodniczych i kupców z sieci DIY • konferencja Mocno Zielone Miasto – „Poznaj siłę synergii!” – przygotowana dla samorządowców, władz lokalnych, inwestorów, architektów krajobrazu i wykonawców • Spotkanie Twórców Ogrodów – praktyczna wiedza i porady ekspertów w formie pokazów i prezentacji dla architektów krajobrazu, wykonawców ogrodów oraz pasjonatów • warsztaty projektowe Gardenphilia – dla każdego, kto pragnie rozpocząć projektowanie ogrodów w programie Gardephilia Designer • szkolenie Federacji Arborystów Polskich – praktyczna wiedza o roli dużych drzew i problemach związanymi z ich ochroną i pielęgnacją • szkolenie Federacji Arborystów Polskich – praktyczna wiedza o roli dużych drzew i problemach związanymi z ich ochroną i pielęgnacją • szkolenia branżowe z układania tarasu
Bądź na bieżąco:
www: www.zielentozycie.pl
Facebook: https://www.facebook.com/zielentozycie/
Instagram: https://www.instagram.com/zielentozycie/
- Więcej o:
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym