Biurowiec PRISMISTIC Office projektu Reform Architekt
Budynek ten będzie się mieścił w Łodzi przy ulicy Przybyszewskiego. Projekt zachęca do eksploracji wnętrza - i nie tylko - ze wszystkich stron. Prosta forma z pryzmatycznymi przeszkleniami uformowała charakter tego biurowca.

Architekt Marcin Tomaszewski miał do dyspozycji trójkątny rzut działki - kształt nietypowy i wiążązy się z nie lada wyzwaniem. Istotnym aspektem przy projektowaniu jest maksymalne zagospodarowanie terenu oraz przekształcenie tego, co wydaje się trudne, w sprzyjające architekturze. Tomaszewski uzyskał formę biurowca z powtarzalnymi, charakterystycznymi elementami architektury budynku. Dodatkowo, specyfika działki umożliwiła zaprojektowanie trzech oddzielnych wejść do obiektu.
Zaprojektowane prostopadłościany połączone zostały ze sobą trzema łącznikami z pryzmatycznymi przeszkleniami o nieregularnym ułożeniu, które subtelnie zmieniają kolory wraz ze zmianami pogody, porą dnia oraz kątem patrzenia. Z zewnątrz budynek otoczony jest miejscami parkingowymi, natomiast w jego centralnej części powstało patio, które wzbogaca różnorodna roślinność wyrastającą z trójkątnych donic. Z jego poziomu mamy dostęp do części usługowej, której witryny powielają wzorzec całego budynku, spajając ze sobą całość poprzez trójkątne przeszklenia.
Przeszklona fasada pełni funkcję transparentnej przegrody, która umożliwia wgląd do wnętrza biurowca jednocześnie otwierając je na otoczenie. Zastosowany materiał umożliwia oświetlenie wnętrza światłem naturalnym oraz, co ważne w projektowaniu przyjaznym środowisku, pozyskiwanie energii cieplej ze słońca w sposób pasywny.
Aby nie doszło do przegrzania, na elewacji budynku zastosowana zostały panele wentylacyjne, które tworzą charakterystyczną fakturę. Projekt ten cechują również podcięte narożniki, które dają złudzenie lewitującego budynku.










- Więcej o:
Od 29 lipca wchodzą w życie przepisy o miejscach doraźnego schronienia. Projektanci i inwestorzy muszą działać
Porzucone budynki mogą stać się farmami. Jak będzie wyglądać miejskie rolnictwo przyszłości?
Polska artystka tworzy jedną z największych szklanych instalacji w Dubaju. Spektakularny projekt Edyty Barańskiej dla Dubai Mall
Wykład Philippe’a Rahma "Architektura klimatyczna" w MOCAK-u
Skandynawskie brzmienie w Saski Crescent – nowe, wielofunkcyjne biuro GN Polska zaprojektowane przez BIT CREATIVE
W Warszawie powstało pierwsze w Europie modularne biuro
Sektor budowlany coraz bardziej zanieczyszcza środowisko. WBCSD i Arup przedstawiają plan działań, który może to zmienić
Światło, komfort i zrównoważony design – ponadczasowa perspektywa dla wnętrz