Biurowiec PRISMISTIC Office projektu Reform Architekt
Budynek ten będzie się mieścił w Łodzi przy ulicy Przybyszewskiego. Projekt zachęca do eksploracji wnętrza - i nie tylko - ze wszystkich stron. Prosta forma z pryzmatycznymi przeszkleniami uformowała charakter tego biurowca.

Architekt Marcin Tomaszewski miał do dyspozycji trójkątny rzut działki - kształt nietypowy i wiążązy się z nie lada wyzwaniem. Istotnym aspektem przy projektowaniu jest maksymalne zagospodarowanie terenu oraz przekształcenie tego, co wydaje się trudne, w sprzyjające architekturze. Tomaszewski uzyskał formę biurowca z powtarzalnymi, charakterystycznymi elementami architektury budynku. Dodatkowo, specyfika działki umożliwiła zaprojektowanie trzech oddzielnych wejść do obiektu.
Zaprojektowane prostopadłościany połączone zostały ze sobą trzema łącznikami z pryzmatycznymi przeszkleniami o nieregularnym ułożeniu, które subtelnie zmieniają kolory wraz ze zmianami pogody, porą dnia oraz kątem patrzenia. Z zewnątrz budynek otoczony jest miejscami parkingowymi, natomiast w jego centralnej części powstało patio, które wzbogaca różnorodna roślinność wyrastającą z trójkątnych donic. Z jego poziomu mamy dostęp do części usługowej, której witryny powielają wzorzec całego budynku, spajając ze sobą całość poprzez trójkątne przeszklenia.
Przeszklona fasada pełni funkcję transparentnej przegrody, która umożliwia wgląd do wnętrza biurowca jednocześnie otwierając je na otoczenie. Zastosowany materiał umożliwia oświetlenie wnętrza światłem naturalnym oraz, co ważne w projektowaniu przyjaznym środowisku, pozyskiwanie energii cieplej ze słońca w sposób pasywny.
Aby nie doszło do przegrzania, na elewacji budynku zastosowana zostały panele wentylacyjne, które tworzą charakterystyczną fakturę. Projekt ten cechują również podcięte narożniki, które dają złudzenie lewitującego budynku.










- Więcej o:
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL