News
Neruonauka w projektowaniu: FLOKK zaprasza architektów i projektantów na szkolenie
Po wielu miesiącach spędzonych w domach, wreszcie możemy powrócić do bezpośrednich spotkań. Marka FLOKK zaprasza architektów i projektantów do udziału w wyjątkowym szkoleniu. Gościem specjalnym będzie Natalia Olszewska – ekspertka w dziedzinie neuronauki w projektowaniu. Szkolenie odbędzie się w czwartek 24.06 o godzinie 10.00 w showroomie FLOKK przy ulicy Konstruktorskiej 12A w Warszawie.
Pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi oczyszczające powietrze
W ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto, przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powstał jedyny w swoim rodzaju plac zabaw AirBubble. Ma on pokazać, jak naturalne i jednocześnie innowacyjne rozwiązania mogą pomagać w oczyszczaniu powietrza. Pierwszy na świecie biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi daje dzieciom prawo do czystej zabawy.
Fran Silvestre i poszukiwanie skutecznego piękna - podsumowanie wykładu w ramach cyklu Mistrzowie Architektury
Mistrzowie Architektury to seria wykładów organizowanych od 2004 roku przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Od 2009 roku patronem medialnym wydarzenia jest BRYLA.pl, gdzie regularnie pojawiają się relacje ze spotkań z zagranicznymi architektami. Trzynastego maja 2021 r. odbył się kolejny wykład on-line, którego gościem był Fran Silvestre. To hiszpański architekt, któremu rozgłos przyniosły realizacje minimalistycznych śródziemnomorskich rezydencji.
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję centrum przesiadkowego w Bielsku-Białej
Nowoczesna wizja planowanej inwestycji przyczyni się do znaczącej zmiany krajobrazu centrum Bielska-Białej. Nagrodzone projekty jednoznacznie wskazują kierunek, w jakim należy podążać w zagospodarowaniu tej przestrzeni - umiejętnego połączenia dwóch części miasta, które do dej pory było podzielone. Oto wyniki konkursu studyjnego na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Przesiadkowego w Bielsku-Białej.
TBS Wrocław z nagrodą dla najlepszego TBS-u w Polsce w 2021 r.
Według rankingu przygotowanego przez magazyn “Strefa Gospodarki” najlepszym TBS-em w Polsce w roku 2021 jest TBS Wrocław. Warto podkreślić, że to już trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiej spółki.
Znamy zwycięzców 7. Edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy!
W kategorii architektury użyteczności publicznej wygrała Szkoła Podstawowa nr 400 w Miasteczku Wilanów. Ale to nie wszystko - ta koncepcja zdobyła też Grand Prix oraz nagrodę za rozwiązania proekologiczne.
Zwycięzcy Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Poznajcie najlepsze realizacje minionego roku!
Laureatów tegorocznej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL poznaliśmy 21 maja 2021 roku podczas transmisji na żywo z uroczystej Gali online. Główna nagroda została przyznana pracowni RS+ Robert Skitek za projekt przystani kajakarskiej MOSM nad jeziorem Paprocańskim w Tychach. Organizatorzy wydarzenia zadbali o dodatkową atrakcję w postaci prezentacji Ani Cymer o tegorocznych laureatach Nagrody Pritzkera.
„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!
Konkurs KOŁO na projekt łazienki odbywa się co roku. Jego organizatorem jest marka Geberit, a odbiorcami architekci i studenci architektury. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu, jakim regularnie cieszy się to wydarzenie, możemy podziwiać niezwykle interesujące projekty i realizacje toalet publicznych. Partnerem tegorocznej odsłony został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską. Ogłaszamy start 23. edycji Konkursu KOŁO!
Projekt mieszkaniowy od BENTLEY MOTORS już w 2023 roku
Ten luksusowy apartamentowiec o nazwie Bentley Residences został zaprojektowany w ramach kooperacji znanego i cenionego studia architektonicznego Sifer Suarez Architects, amerykańskiego dewelopera Dezer Development i marki Bentley Motors. Wieżowiec znajdzie się w Sunny Isles Beach na Florydzie. Jego położenie zagwarantuje widok na ocean z każdego z ponad 200 mieszkań, ponadto do wszystkich lokali będą przynależały wielostanowiskowe garaże oraz windy samochodowe.
Czwarta edycja festiwalu OPEN HOUSE GDAŃSK 21–23.05.2021
Tegoroczna odsłona gdańskiego festiwalu skupi się wokół Nowego Portu, dzielnicy złożonej pod względem architektonicznym, a przez to często zaskakującej. Jej niejednorodna struktura będzie tematem przewodnim wydarzenia, które przybliży uczestnikom między innymi historię dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego czy zajezdnię tramwajową. OPEN HOUSE GDAŃSK 2021 to również historie mieszkańców tego miasta, nakreślone za pomocą wnętrz ich mieszkań, do których będzie możliwość zajrzeć.
Forbo ogłasza konkurs dla architektów i projektantów - „0,6 do kwadratu”
Forbo, znany producent wykładzin i okładzin meblowych, zaprasza wszystkich architektów i projektantów do wzięcia udziału w konkursie „0,6 do kwadratu”. Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować autorski projekt z wykorzystaniem Bulletin Board, produktu z oferty marki Forbo. To doskonała okazja, aby poznać z bliska możliwości tego tworzywa, a jednocześnie wykazać się kreatywnością. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna.
Kolekcja IKEA i LEGO - nowe rozwiązanie do przechowywania i zabawy. Katapulta dla wyobraźni
Co powstanie z połączenia sił meblowego giganta i najsłynniejszej na świecie firmy produkującej klocki? Oto BYGGLEK, wspólna kolekcja IKEA i LEGO, czyli kreatywne rozwiązanie do przechowywania i zabawy
Oryginalne plakaty i ilustracje polskich artystów na TRŁ PRINT!
Oryginalne plakaty, minimalistyczne kalendarze, artystyczne fotografie i książki o architekturze i designie znajdziecie na kolejnej edycji TRŁ PRINT! To prawdziwe święto druku.
Aż 13% muzeów na świecie może przestać istnieć z powodu pandemii. Zapraszamy na debatę z architektami i dyrektorami muzeów
Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na całej kulturze. Jakie potrzeby stoją dziś przed instytucjami muzealnymi i jak mogą na nie opowiedzieć architekci? Zapraszamy na dwie dyskusje w ramach debaty "Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”.
TRŁ FRESH! - świeży design i mnóstwo premier. Za to uwielbiamy Targi Rzeczy Ładnych
Wszyscy miłośnicy dobrego polskiego wzornictwa powinni zarezerwować sobie pierwszy wrześniowy weekend. Właśnie wtedy w warszawskim Centrum Koneser odbędą się TRŁ FRESH! - targi, na których znajdziemy mnóstwo starannie wyselekcjonowanych produktów polskich twórców i marek. Będzie można kupić prace aż kilkudziesięciu debiutantów!
Akcesoria i meble dla seniorów (i nie tylko), czyli nowa seria IKEA OMTANKSAM
Projektanci z IKEA stworzyli nową, "pozbawioną barier" serię OMTANKSAM. Chociaż zaprojektowana została dla każdego (bez względu na wiek), meble i akcesoria ułatwią życie zwłaszcza seniorom.
Były Hotel Forum w Krakowie żywym organizmem filtrującym powietrze. Laureaci konkursu the future is now!
Poznaliśmy wyniki konkursu projektowego the future is now! towarzyszącego 6. Międzynarodowemu Biennale Architektury Wnętrz INAW 2020. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie sposobu myślenia o przyszłości projektowania i projektowaniu przyszłości w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem. Zobaczcie nagrodzone prace
Wilanów ma nowy park kieszonkowy. Powstał tuż obok przystanku autobusowego
Proste, ładne, wkomponowane w otaczająca zieleń meble miejskie. Niewielki placyk z modrzewiowego drewna. Estetyczna ścieżka z przepuszczalną nawierzchnią. Oto przepis na najnowszy warszawski park kieszonkowy.
Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu na ostatniej prostej. Mamy nowe wizualizacje wnętrz
Realizacja projektu Concordii Design na Wyspie Słodowej weszła w nowy etap. Trwają prace elewacyjne i szklenie budynku, a wewnątrz powstają koncepcje przestrzeni przyjaznej spędzaniu wolnego czasu i do pracy. Ideą jest community czyli budowanie społeczności Concordii Design w symbiozie z Wyspą Słodową. Oddanie do użytku budynku planowane jest na koniec listopada b.r., a uroczyste otwarcie w pierwszym kwartale 2020.
Biodegradowalny materiał z sosnowych igieł - alternatywa dla plastiku
Guarav MK Wali z Indii przerobił sosnowe igły na materiał, który może być wykorzystywany np. do produkcji opakowań. Cheer Project to świetne połączenie nauki, ekologi i rzemiosła.
Biurowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu od WXCA
Na terenie Portu Popowice - jednego z największych (obejmujących 14 ha) obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu powstanie nowoczesny biurowiec. Konkurs na projekt wygrała warszawska pracownia WXCA.
Odpowiednia nawierzchnia - sposób na kształtowanie otoczenia
Zmieniają się polskie miasta, zmienia się sposób patrzenia na architekturę. Ważny jest już nie tylko sam budynek, ale także jego otoczenie. Od rodzaju produktu nawierzchniowego zależy, w jaki sposób będziemy postrzegać obiekt.
Honorowa Nagroda SARP 2012 dla pracowni ARE
Honorową Nagrodę SARP, bardzo prestiżowe wyróżnienie polskiego środowiska architektów otrzymali w tym roku Jakub Wacławek i Grzegorz Stiasny, wspólnie zarządzający warszawską pracownią Are. To autorzy lotniska pod Lublinem, tegorocznego ulubieńca Polski
Nowa ambasada Polski w Berlinie [wyniki konkursu architektonicznego]
- Na alei Unter den Linden, tuż przy Bramie Brandenburskiej stanie siedziba ambasady, która będzie dumą Polski i polskiej dyplomacji - mówił Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski po ogłoszeniu wyników konkursu 27 listopada.
Marcin Mostafa z WWAA został prezesem warszawskiego SARP
33-letni architekt Marcin Mostafa, współzałożyciel pracowni WWAA, znanej min. ze spektakularnego Polskiego Pawilonu na Wystawę Światową w Szanghaju, został wybrany prezesem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Stefan Kuryłowicz nie żyje
Profesor Stefan Kuryłowicz, czołowy polski architekt zginął wczoraj w katastrofie lotniczej w Hiszpanii. Miał 62 lata.
Europe 40 Under 40: sześć polskich wyróżnień!
W zeszłym roku dwóch - w tym aż sześciu Polaków otrzymało laur nagrody EUROPE 40 UNDER 40 przyznawanej najlepiej zapowiadającym się europejskim projektantom poniżej czterdziestego roku życia.
Muzeum Historii Żydów Polskich czas budować!
Umowa na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich podpisana. Budynek o niezwykłej architekturze autorstwa fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki będzie gotowy wiosną 2012 r. Robotnicy pojawią się na placu budowy jeszcze przed końcem czerwca.
Baza marsjańska powstanie w Toruniu
Budowa bazy marsjańskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku. To trzeci taki obiekt na świecie i pierwszy w Europie, ale jedynie u nas będą mogli go odwiedzać turyści, a nie tylko naukowcy i studenci.
Bauhaus - 90-lecie powstania szkoły
Organizowane z tej okazji liczne wystawy i imprezy mają nam przypomnieć, że gdyby nie Walter Gropius, świat architektury i projektowania wyglądałby dziś zupełnie inaczej.