News

 • Finaliści międzynarodowego konkursu wzorniczego make me!

  Finaliści międzynarodowego konkursu wzorniczego make me!

  Międzynarodowy konkurs make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Najważniejszym jego celem jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei oraz wsparcie młodych projektantów w wieku 20-35 lat, którzy są gotowi do startu. Na miesiąc przed startem festiwalu poznaliśmy listę 26 finalistów, którzy powalczą o łączną pulę nagród w wysokości 60 000 zł.

 • Wizualizacja konkursowa - Polski Hak z lotu ptaka

  Capital Park rusza z inwestycją na Polskim Haku

  Grupa Capital Park zawarła finalną umowę zakupu dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara na Polskim Haku. To jedna z najbardziej prestiżowych obecnie lokalizacji w sercu Trójmiasta, na cyplu, w malowniczym otoczeniu ujścia Motławy do Martwej Wisły. Planowany projekt to zabudowa mieszkaniowa, która zostanie wzbogacona o funkcje handlowo-usługowe. Autorem zwycięskiej koncepcji architektonicznej konkursu na zagospodarowanie terenu jest pracownia JEMS Architekci.

 • Trwa nabór do wystawy "Plany na przyszłość/LAB" dla architektów projektujących w Warszawie

  Trwa nabór do wystawy "Plany na przyszłość/LAB" dla architektów projektujących w Warszawie

  "PLANY na przyszłość/ LAB" to inicjatywa, która kontynuuje wieloletnią już tradycję „Planów na przyszłość”, wydarzenia cyklicznie organizowanego przez Centrum Kultury Łowicka we współpracy z warszawskim oddziałem SARP, Miastem Stołecznym Warszawa i wieloma instytucjami kultury. Od 2022 roku projektem opiekuje się warszawski oddział SARP, a priorytetem jest integrowanie środowiska architektów, urbanistów, sympatyków architektury i mieszkańców stolicy. Na wystawę można zgłaszać projekty komercyjne i prywatne z całej Polski, stworzone na terenie Warszawy.

 • Laureaci Konkursu Paradyż Designers

  Wręczenie nagród w konkursie „Paradyż Designers”

  Piątego kwietnia w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Paradyż Designers”. Do jego pierwszej edycji pod ocenę Jury trafiło aż 2159 projektów o niezwykłej wrażliwości projektowej, wyrażonej w niekonwencjonalnym podejściu do urządzania wnętrz. Nagrodę główną w postaci 30 tysięcy złotych otrzymał architekt Paweł Szczygieł, założyciel i CEO gdańskiej pracowni POTEarchitekci.

 • Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł

  Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł

  Pod honorowym patronatem IARP oraz warszawskiego i poznańskiego oddziału SARP 1 kwietnia br. wystartowała 16. edycja konkursu architektonicznego organizowanego przez firmę Baumit. Tym samym rozpoczyna się ogólnopolska rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2022, premię w wysokości 10 000 zł oraz przepustkę do Baumit Life Challenge. Inwestorzy, architekci, wykonawcy – zgłoszenia czas-start!

 • Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021– internauci wybrali

  Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - internauci wybrali

  Zakończyło się głosowanie internautów w czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w maju 2022 roku.

 • Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę!

  Łódź Design Festival: zbuduj pływającą wyspę!

  12 maja 2022 r. wystartuje 16. edycja Łódź Design Festival! Każdej z poprzednich przyświecało inne hasło przewodnie, w tym roku jest to: RE:GENERACJA. W myśl konceptu organizatorzy proponują skuteczne sposoby na urozmaicenie lokalnej zieleni miejskiej i odbudowę bioróżnorodności w najbliższym otoczeniu. Tematem, wokół którego skupi się uwaga, będzie tym razem idea pływających wysp.

 • Startuje IV edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards

  Startuje IV edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards

  Już po raz czwarty Producent Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet zaprasza wszystkich architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych do wzięcia udziału w konkursie Jawor-Parkiet Design Awards. Projekty będzie można zgłaszać już od 4 kwietnia 2022 r. Jak co roku, do zdobycia są nie tylko nagrody finansowe, ale też wspólna, odkrywcza podróż – tym razem do Wiednia!

 • Zakończenie budowy kampusu biurowego Forest w Warszawie

  Zakończenie budowy kampusu biurowego Forest w Warszawie

  HB Reavis, międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu przestrzeni pracy, uzyskała pozwolenie na użytkowanie 120-metrowej wieży Forest. Nowy warszawski wieżowiec jest częścią kampusu biurowego oferującego łącznie 78 tys. m kw. powierzchni. Pełna zieleni inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, którzy wynajęli większość biur jeszcze przed ukończeniem budowy.

 • Konkurs na projekt muralu na Politechnice Rzeszowskiej

  Konkurs na projekt muralu na Politechnice Rzeszowskiej

  Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zaprasza do udziału w konkursie „Projekt muralu na budynku J”. Celem konkursu jest promowanie osiągnięć Ignacego Łukasiewicza oraz wybór najlepszych prac inspirowanych życiem wynalazcy i ich prezentacja w przestrzeni publicznej miasta Rzeszów.

 • Unikatowy mural, który zmienia się po zmroku

  Unikatowy mural, który zmienia się po zmroku

  Z okazji odrestaurowania XVIII-wiecznych organów Michaela Englera, we Wrocławiu, przy ul. Włodkowica 16 pojawił się pierwszy w Polsce mural, na którym część elementów widoczna jest dopiero nocą. Dzieło stworzyli artyści z Good Looking Studio.

 • Prezentujemy skład jury 24. edycji konkursu „Projekt Łazienki”

  Prezentujemy skład jury 24. edycji konkursu „Projekt Łazienki”

  Po raz kolejny firma Geberit zaprosiła studentów architektury i początkujących architektów do udziału w jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce konkursów. W tym roku partnerem wydarzenia „Projekt Łazienki” jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W składzie jury po raz kolejny znaleźli się wybitni eksperci, którzy swą myślą projektową zmieniają oblicze polskiej architektury.

 • Targi Rzeczy Ładnych i „Plakaty wsparcia”: charytatywna wystawa na rzecz Ukrainy

  Targi Rzeczy Ładnych i „Plakaty wsparcia”: charytatywna wystawa na rzecz Ukrainy

  W dniach 2-3 kwietnia 2022 roku będzie miało miejsce wydarzenie specjalne w ramach TRŁ WIOSNA! - wyjątkowa wystawa plakatów prezentująca prace polskich i ukraińskich artystów wspierających Ukrainę. Plakaty będzie można kupić, a cała kwota zostanie przekazana na Ukraiński Dom prowadzony przez Fundację „Nasz Wybór”.

 • Najlepszy projekt SunRoof 2021: wyniki międzynarodowego konkursu dla architektów

  Najlepszy projekt SunRoof 2021: wyniki międzynarodowego konkursu dla architektów

  Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”. W kategorii „Dom przyszłości” zwyciężył architekt Dominik Gomółka z projektem Resilient House. Nagroda główna w kategorii „Carport przyszłości” dla architekta Miłosza Mleczko.

 • II nagroda w konkursie na zagospodarowanie terenów ul. Roosevelta w Poznaniu

  II miejsce w konkursie na zagospodarowanie terenów ul. Roosevelta w Poznaniu

  Jedenastego marca miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie terenów przy ul. Roosevelta w Poznaniu. Drugą nagrodę w konkursie zdobył zespół w składzie: Seweryn Trzyna, Kamil Ziółkowski, Maciej Armanowski.

 • TRŁ WIOSNA! Prezentujemy wybranych wystawców

  TRŁ WIOSNA! Prezentujemy wybranych wystawców

  W trakcie Targów Rzeczy Ładnych, w dniach 2-3 kwietnia 2022 r., swoje rzemiosło pokaże 200 wystawców. Prezentujemy prace wybranych marek i artystów.

 • Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO

  Rozmowy o wodzie i architekturze - spotkanie w ramach 24. edycji konkursu KOŁO

  Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, stał się pretekstem do spotkania i dyskusji, która zatoczyła szersze kręgi niż tylko zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Organizator wydarzenia, firma Geberit, zaprosiła do wymiany poglądów znamienitych prelegentów, a gośćmi spotkania byli przedstawiciele środowisk architektonicznych oraz mediów branżowych. Wydarzenie odbyło się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach 24. edycji konkursu Projekt Łazienki. Stąd też wiodący wątek, zarówno części oficjalnej, jak i dyskusji kuluarowych, przeplatał się z tematem konkursowym - projektem pałacowej toalety, która - zgodnie z zamysłem organizatorów konkursu - miałaby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Oranżerii.

 • Targi Rzeczy Ładnych 2022: wiosenna edycja spotkań z designem

  TRŁ WIOSNA! 200 wystawców, wystawa plakatów i “design dla Ukrainy”

  Targi Rzeczy Ładnych już w weekend 2-3 kwietnia z rozmachem otworzą wiosenny sezon - zapraszamy na największy pokaz polskiego designu przed wakacjami! Aż 200 wspaniałych wystawców tego kultowego wydarzenia pojawi się po raz pierwszy w nowej przestrzeni - EXPO XXI w Warszawie. Będzie inspirująco i… żółto-niebiesko - na TRŁ WIOSNA! nie zabraknie bowiem wspaniałych gestów solidarności polskich twórców z Ukrainą.

 • Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards

  Pawilon Polski zwycięzcą World Expo Awards

  Pawilon Polski na EXPO w Dubaju autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

 • Drewniana osada Cichosza w Szydłowie - prezentacja obiektu

  Drewniana Osada Cichosza w Szydłowie - prezentacja obiektu

  Osada Cichosza to kompleks domków całorocznych zlokalizowanych na pięknej polanie na skraju lasu Borów Niemodlińskich w Szydłowie, które miały nie tylko pełnić określoną funkcję, ale i uzupełniać pejzaż, współgrać z nim, nie dominować. Czy to się udało? W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 16 marca 2022 r. o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi autor projektu Maciej Rempalski z pracowni Modern Studio. Udział bezpłatny. Zapisz się już teraz!

 • Targi Warsaw Home Green Days

  Targi Warsaw Home Green Days

  Warsaw Home Green Days to międzynarodowe targi architektury krajobrazu i ogrodnictwa. Podczas 3 dni odwiedzający mają możliwość poznania trendów i nowości rynkowych, zdobycia lub pogłębienia wiedzy oraz nawiązania relacji biznesowych. W ramach imprezy przygotowano szereg atrakcji, m.in. Największy Kiermasz Ogrodniczy w Polsce, Bonsai Show czy Pokazy Arborystyczne. Udział w wydarzeniu to także okazja do poszerzenia swoich kompetencji dzięki warsztatom, szkoleniom i prelekcjom, prowadzonym przez cenionych ekspertów z branży.

 • Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

  Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

  Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2021 r. zrealizowanych w Polsce. To jedyny plebiscyt, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Głosowanie internautów potrwa do 4 kwietnia 2022 r.

 • 12 kobiet ukraińskiej architektury z okazji Dnia Kobiet

  Dwanaście kobiet ukraińskiej architektury z okazji Dnia Kobiet

  BAL_architektek świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet poprzez przywołanie postaci kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie 12 kobiet, które dziś szczególnie zasługują na uwagę.

 • Renowacja zabytkowej kamienicy w centrum Katowic

  Renowacja zabytkowej kamienicy w centrum Katowic

  Po latach niszczejąca zabytkowa kamienica przy ul. Kościuszki 33 w Katowicach odzyskała utracony blask. Teraz mieszczą się w niej nowoczesne mieszkania studenckie. Za projekt przywrócenia budynku do stanu świetności sprzed wieku odpowiada bielska pracownia Archas Design.

 • Villa Reden w Chorzowie - prezentacja obiektu

  Villa Reden w Chorzowie - prezentacja obiektu

  Villa Reden to wielorodzinny budynek, który powstał na Górze Redena w Chorzowie. Autorem tej realizacji jest pracownia Franta Group. Obiekt odznacza się nie tylko efektowną formą czy ciekawym sąsiedztwem, ale i nietypową konstrukcją. Czarna elewacja z elementami z jasnego drewna nawiązuje do otoczenia i historii okolicy. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu mieszkalnego, która odbędzie się 2 marca 2022 r. o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Maciej Franta. Udział bezpłatny.

 • Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO

  Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO

  Od 24 lat firma Geberit zaprasza studentów architektury i początkujących architektów do udziału w prestiżowym współzawodnictwie. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu będzie, jak co roku, zaprojektowanie toalety publicznej. Tym razem usytuowanej w pałacowym otoczeniu, ponieważ partnerem wydarzenia „Projekt Łazienki 2022” jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu zgłoszonych prac organizatorzy liczą na uwzględnienie kontekstu historycznego miejsca, lecz prezentację adaptacji tej strefy w zupełnie nowej odsłonie.

 • Town House w Londynie, zaprojektowany przez Grafton Architects

  Nagroda Mies van der Rohe 2022. Poznaliśmy pięciu finalistów!

  16 lutego w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono pięciu finalistów, pretendujących do prestiżowej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2022.

 • Architektura w odpowiedzi na potrzeby społeczne - wykład Jörga Leesera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

  Architektura w odpowiedzi na potrzeby społeczne - wykład Jörga Leesera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

  27 stycznia 2022 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach, wykład wygłosił Jörg Leeser, niemiecki architekt i profesor uniwersytecki, prowadzący pracownię BeL Sozietät für Architektur. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu Mistrzowie Architektury, jako pierwszy z tej serii wykład w 2022 roku. Miał on charakter hybrydowy. Po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią udało się w końcu spotkać z Mistrzem Architektury na sali wykładowej, a równocześnie ponad 1000 osób obejrzało transmisję na żywo w mediach społecznościowych.

 • Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy na początek 2022 roku

  Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy

  Trzy nowości książkowe Muzeum Warszawy to wyjątkowe, dotąd nieopowiedziane historie. Monografia pionierki architektury krajobrazu w Polsce i twórczyni wielu założeń zieleni w Warszawie – Aliny Scholtz. Sylwetki – nakreślone słowem i kreską – piętnastu współczesnych polskich architektek. I wreszcie - ilustrowana historia Warszawy dla dzieci, od jej początków do współczesności.

 • Wystawa Zodiak

  Ogłoszenie finalistów konkursu Mies van der Rohe Award 2022

  Już w tym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej, wraz z OW SARP i Fundacją Miesa van der Rohe, ujawnią pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies Van Der Rohe Award. Ogłoszenie oczekiwanej listy finalistów najbardziej prestiżowego konkursu w świecie europejskiej architektury odbędzie się w środę, 16 lutego 2022 r., o godz.10.00, w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury. Wydarzeniu towarzyszy wystawa dzieł polskiej architektury, nominowanych do nagrody EU Mies Award w 2022 roku. Ogłoszenie finalistów jest okazją do spotkania przedstawicieli organizatorów wystawy, czyli Fundacji Miesa van der Rohe, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Inicjatora ekspozycji Oddziału Warszawskiego SARP, ekspertów, mediów, mecenasów i autorów nominowanych polskich obiektów.