News

 • Architektura w odpowiedzi na potrzeby społeczne - wykład Jörga Leesera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

  Architektura w odpowiedzi na potrzeby społeczne - wykład Jörga Leesera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

  27 stycznia 2022 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach, wykład wygłosił Jörg Leeser, niemiecki architekt i profesor uniwersytecki, prowadzący pracownię BeL Sozietät für Architektur. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu Mistrzowie Architektury, jako pierwszy z tej serii wykład w 2022 roku. Miał on charakter hybrydowy. Po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią udało się w końcu spotkać z Mistrzem Architektury na sali wykładowej, a równocześnie ponad 1000 osób obejrzało transmisję na żywo w mediach społecznościowych.

 • Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy na początek 2022 roku

  Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy

  Trzy nowości książkowe Muzeum Warszawy to wyjątkowe, dotąd nieopowiedziane historie. Monografia pionierki architektury krajobrazu w Polsce i twórczyni wielu założeń zieleni w Warszawie – Aliny Scholtz. Sylwetki – nakreślone słowem i kreską – piętnastu współczesnych polskich architektek. I wreszcie - ilustrowana historia Warszawy dla dzieci, od jej początków do współczesności.

 • Wystawa Zodiak

  Ogłoszenie finalistów konkursu Mies van der Rohe Award 2022

  Już w tym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej, wraz z OW SARP i Fundacją Miesa van der Rohe, ujawnią pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies Van Der Rohe Award. Ogłoszenie oczekiwanej listy finalistów najbardziej prestiżowego konkursu w świecie europejskiej architektury odbędzie się w środę, 16 lutego 2022 r., o godz.10.00, w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury. Wydarzeniu towarzyszy wystawa dzieł polskiej architektury, nominowanych do nagrody EU Mies Award w 2022 roku. Ogłoszenie finalistów jest okazją do spotkania przedstawicieli organizatorów wystawy, czyli Fundacji Miesa van der Rohe, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Inicjatora ekspozycji Oddziału Warszawskiego SARP, ekspertów, mediów, mecenasów i autorów nominowanych polskich obiektów.

 • Hotel Nobu z czterema nagrodami w konkursie European Property Awards

  Hotel Nobu z czterema nagrodami w konkursie European Property Awards

  Hotel Nobu Warsaw został uhonorowany czterema nagrodami w konkursie European Property Awards 2021-2022. Jest zwycięzcą w kategorii "Hotel Architecture", otrzymał też pięć gwiazdek i nominację do kolejnego etapu konkursu w kategorii „Hotel Construction & Design”, pięć gwiazdek i nominację do kolejnego etapu w kategorii „Hotel Interior” oraz pięć gwiazdek i nominację do kolejnego etapu w kategorii „Bathroom Design”.

 • Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

  Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

  Jedyne, czego można być w życiu pewnym, to zmiany. Warto przyglądać się bacznie otaczającemu nas światu, by lepiej poznać czekające nas perspektywy i przygotować się na nowe. Tegoroczna odsłona festiwalu to zaproszenie do wspólnego poszukania odpowiedzi na wyzwania przyszłości. Organizatorzy festiwalu zapowiadają wyjątkowy i atrakcyjny program, w którym nie zabraknie konkursu make me!, plebiscytu must have oraz wielu interesujących wystaw i wernisaży.

 • Światowej sławy architekci w jury konkursu International Velux Award 2022

  Światowej sławy architekci w jury konkursu International Velux Award 2022

  Studenci architektury, którzy do 1 kwietnia zarejestrują się na stronie International VELUX Award 2022, będą mogli wziąć udział w prestiżowym konkursie i pochwalić się swoją kreatywnością przed międzynarodowym, światowej sławy jury w składzie: Fuensanta Nieto (Hiszpania), John Ronan (USA), Anupama Kundoo (Indie), Rainer Hofmann (Niemcy), Martin Løkke (Dania).

 • The International Design Awards 2021: nagroda dla 81.WAW.PL za Dom jak Las

  The International Design Awards 2021: nagroda dla 81.WAW.PL za Dom jak Las

  Spośród kilkudziesięciu projektów nadesłanych z całego świata wygrał projekt z Polski. To właśnie warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL otrzymała tytuł GOLD w kategorii DOM. Jak przyznało jury konkursu, poziom w tym roku był niewiarygodnie wysoki, a zgłoszenia pochodziły z ponad 80 krajów.

 • Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad

  Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad

  W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncernu Clariant. Wnętrza pięknie łączą w sobie historyczną tkankę budynku z nowoczesnym wzornictwem. Dwukondygnacyjną przestrzeń wypełniają ruda cegła i wyważona paleta szarości. To dzieło pracowni The Design Group. Zapraszamy na wywiad z Konradem Krusiewiczem oraz prezentację wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 26 stycznia 2022 roku o godz. 11:00 na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

 • iRobot & Oskar Zięta – 30 serduszek na 30. Finał WOŚP

  iRobot & Oskar Zięta – 30 serduszek na 30. Finał WOŚP

  Już od trzech lat iRobot prezentuje jedyną w swoim rodzaju wersję robota odkurzającego Roomba, którą przekazuje na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej edycji do współpracy został zaproszony Oskar Zięta – projektant i architekt, którego prace są rozpoznawalne na całym świecie. iRobot Roomba j7+ wyjechał z atelier artysty z rubinową nakładką wykonaną z lakierowanej stali o charakterystycznym, wypukłym kształcie. Dekor wykonany przez Ziętę został podkreślony grawerami. Unikatowy model Roomba j7+ został wystawiony na aukcję w serwisie allegro.pl.

 • Nowy mural na warszawskiej Woli - mecenasem =Waryński S.A. Grupa Holdingowa

  Nowy mural na warszawskiej Woli - mecenasem Waryński S.A. Grupa Holdingowa

  Warszawska Wola zyskała nowy mural. Praca autorstwa Tytusa Brzozowskiego, znanego stołecznego muralisty, powstała na ścianach przedwojennej kamienicy przy ul. Wschowskiej 10. Pomysłodawcą i inicjatorem jest deweloper Waryński S.A. Grupa Holdingowa, a wykonawcą – specjalizująca się w artystycznym malowaniu ścian – firma IDEAMO. Wraz z przekazaniem muralu Grupa Waryński symbolicznie zakończyła prowadzoną od kilku lat biznesową zabudowę terenu przy ul. Ordona, Jana Kazimierza i Wschowskiej, gdzie zrealizowano m. in. kompleks budynków biurowych EQlibrium i EQ2.

 • Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021

  Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021

  Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trwały ślad w polskiej przestrzeni? Które wnętrza wzbudziły najwięcej emocji? Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku oraz wyróżnienie najciekawszych realizacji. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz - do 14 lutego 2022 roku.

 • "From the Garden House" projektu KWK Promes z nagrodą Archello BEST OF 2021

  "From the Garden House" projektu KWK Promes z nagrodą Archello BEST OF 2021

  Archello to jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych, który każdego roku wskazuje najlepsze realizacje z całego świata.

 • Konkurs architektoniczny fabryki Mercedes-Benz w Jaworze rozstrzygnięty!

  Wyniki konkursu architektonicznego fabryki Mercedes-Benz w Jaworze

  Mercedes-Benz Manufacturing Poland wyłonił zwycięzców w konkursie na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej dwóch placów przy bramie głównej fabryki silników i baterii w Jaworze na Dolnym Śląsku.

 • BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem!

  BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem!

  Cztery największe pawilony wystawiennicze Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełnione będą budowlanymi nowościami i premierami rynkowymi, produktami, które wyznaczać będą trendy w 2022 roku! Już 1 lutego startują targi BUDMA – jedno z najbardziej liczących się wydarzeń branży budowlanej w Polsce i Europie! To już 30. edycja targów znanych i cenionych przez wykonawców, architektów, przedstawicieli handlu materiałami budowlanymi oraz inwestorów i deweloperów. Co zobaczymy, czego posłuchamy i dowiemy się w Poznaniu?

 • European Property Awards: krakowski budynek V.Offices z dwiema nagrodami

  European Property Awards: krakowski budynek V.Offices z dwiema nagrodami

  V.Offices zdobył główną nagrodę i miano „5 Star Award Winner” w kategorii Office Architecture Poland (Najlepszy Projekt Architektoniczny Budynku Biurowego). Został również laureatem w kategorii Office Development Poland (Najlepszy Projekt Deweloperski Budynku Biurowego). Podwójne nagrody powędrowały do biura architektonicznego odpowiedzialnego za projekt – Iliard Architecture & Interior Design – oraz jego dewelopera – AFI Europe Poland.

 • Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

  Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad 12.01.2021 r., godz. 11:00

  Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garnizonu wojskowego i jest pierwszym krokiem na drodze do włączenia przestrzeni kampusu uniwersyteckiego w tkankę miejską Chorzowa. Zapraszamy na wywiad z autorami tej realizacji - Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci - oraz prezentację przestrzeni w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja będzie miała miejsce na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

 • Muzeum Książąt Lubomirskich z pozwoleniem na budowę

  Muzeum Książąt Lubomirskich z pozwoleniem na budowę

  W zabytkowej tkance Wrocławia, między Placem Uniwersyteckim, ulicą Szewską, a ulicą Fredry, powstanie Muzeum Książąt Lubomirskich. Za projekt odpowiada pracownia WXCA. Zakład Narodowy im. Ossolińskich otrzymał decyzję o pozwoleniu na jego budowę.

 • Wielkoformatowy obraz Poli Dwurnik w Fabryce Norblina

  Wielkoformatowy obraz Poli Dwurnik w Fabryce Norblina

  Wnętrza zrewitalizowanej Fabryki Norblina z wielu względów są wyjątkowe. Niedawno pojawiła się tam kolejna "perełka" - wielkoformatowy obraz stworzony przez Polę Dwurnik, który stanowi artystyczne zaproszenie do odwiedzenia Muzeum Fabryki Norblina.

 • Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”

  Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”

  Konkurs „0,6 do kwadratu”, zorganizowany przez markę Forbo, skierowany był do architektów, projektantów, designerów oraz studentów architektury i ASP. Przed uczestnikami postawiono zadanie wyrażenia siebie za pomocą moodboardu stworzonego na bazie ekologicznego linoleum Bulletin Board marki Forbo. Konkurs dobiegł końca i poznaliśmy laureatów. Które prace zostały nagrodzone?

 • Mural w parku przemysłowym Accolade w Zielonej Górze

  Mural w parku przemysłowym Accolade w Zielonej Górze

  Accolade zaprezentowało nowy mural na zbiorniku wodnym w zielonogórskim parku przemysłowym, w ramach programu Accolade Industrial Art. Tematem muralu są winogrona, będące symbolem miasta. Wybór natury jako motywu przewodniego odzwierciedla także wartości ESG i odpowiedzialne podejście do środowiska Grupy Accolade. Grafika została zaprojektowana i namalowana przez dwóch uznanych twórców murali – Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka.

 • TRŁ KATOWICE!

  TRŁ KATOWICE! Co pokażą wystawcy w dniach 18-19 grudnia 2021 r.?

  Już w najbliższy weekend Targi Rzeczy Ładnych zagoszczą w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To świetna okazja, aby osobiście poznać wyjątkowych polskich twórców oraz ich prace - a także wybrać prezenty dla bliskich. Przybliżamy sylwetki wybranych artystów, którzy zaprezentują swoją ofertę na TRŁ KATOWICE!

 • TRŁ KATOWICE!

  TRŁ KATOWICE! 18-19.12.2021 r., godz. 11-19, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

  Tuż przed świętami najlepszy polski design zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na tak dużą skalę na Górnym Śląsku, w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. TRŁ KATOWICE! to nie tylko szereg inspiracji dla osób interesujących się designem, ale też prezentowe last-minute dla wszystkich zabieganych. Wśród wystawców największe gwiazdy Targowe Rzeczy Ładnych, świetni debiutanci i lokalne śląskie marki.

 • Muzeum Fabryki Norblina otwiera się dla zwiedzających

  Muzeum Fabryki Norblina otwarte dla zwiedzających

  Zrewitalizowana Fabryka Norblina rozpoczyna nowy rozdział swojej działalności. Podwoje dla warszawiaków i turystów otworzyło właśnie Muzeum, które upamiętnia dwa wieki historii tego miejsca i ludzi, którzy je tworzyli. Do końca grudnia Muzeum Fabryki Norblina można zwiedzać za symboliczną złotówkę.

 • Pierwsze miejsce dla Filipa Zielińskiego w Roca International Design Contest - Jump The Gap 2021

  Pierwsze miejsce dla Filipa Zielińskiego w Roca International Design Contest - Jump The Gap 2021

  Prezentowany projekt został nagrodzony 1. miejscem w 10. edycji międzynarodowego konkursu Roca International Design Contest. Koncepcja zdobyła nagrodę w jednej z czterech głównych kategorii – Crisis & Emergency, pokonując zgłoszenia 2165 uczestników z 102 krajów. Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu, odnosiła się do ‘Sustainable Development Goals 2030’, przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie ONZ jako wspólny cel i plan pokoju i dobrobytu dla ludzi i planety – teraz i w przyszłości. Co sam autor, architekt Filip Zieliński, mówi na temat swojego pomysłu?

 • Laureaci konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"

  Laureaci konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"

  Kolejna edycja konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej już za nami. Oficjalne zakończenie konkursu, którego partnerem był Tatrzański Park Narodowy, oraz ogłoszenie werdyktu jurorów odbyło się 29 listopada 2021 r. w showroomie Geberit w Krakowie.

 • Roark Studio z nagrodą 2021 European Property Award za projekt rewitalizacji Budynku Dyrekcji

  Roark Studio z prestiżową nagrodą 2021 European Property Award za projekt rewitalizacji Budynku Dyrekcji

  Zespół Roark Studio otrzymał nagrodę 2021 European Property Award w kategorii Office Architecture za projekt rewitalizacji Budynku Dyrekcji, przyznawaną przez panel ponad 80 niezależnych ekspertów branżowych. Udana rewitalizacja obiektu została również wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Zabytek Zadbany”.

 • TRŁ ZIMA! Co pokażą wystawcy w trakcie grudniowej odsłony targów?

  TRŁ ZIMA! Co pokażą wystawcy w trakcie grudniowej odsłony targów?

  W trakcie przedświątecznej edycji Targów Rzeczy Ładnych TRŁ/ZIMA!, które odbędą się w weekend, 11 i 12 grudnia 2021 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje 320 wystawców. Przybliżamy sylwetki i prace wybranych twórców.

 • Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

  Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad, 1.12.2021 r., godz. 11:00

  Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład obiektu wpisanego w zabytkową zabudowę. Realizacja w pełni wykorzystuje trudną, trapezową działkę oraz spełnia wymogi inwestorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zapraszamy na wywiad z autorem tej koncepcji, Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci, oraz prezentację biurowca w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

 • Wyniki konkursu na Fasadę Roku 2021

  Wyniki konkursu na Fasadę Roku 2021

  "Fasada Roku 2021" powoli przechodzi do historii. Profesjonalne jury wyłoniło zwycięskie obiekty, rozstrzygając tym samym, komu w udziale przypadnie tytuł i nagroda w wysokości 10 000 zł, a także prawo do reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Wcześniej swój ranking fasad stworzyli również internauci, oddając w tegorocznej edycji plebiscytu aż 240 tysięcy głosów! Poznajcie tegorocznych laureatów.

 • TRŁ ZIMA! w Warszawie, PGE Narodowy, 11-12 grudnia 2021 r.

  TRŁ ZIMA! w Warszawie, PGE Narodowy, 11-12 grudnia 2021 r.

  Rekordowa liczba 320 wystawców zaprezentuje się podczas przedświątecznej edycji Targów Rzeczy Ładnych TRŁ/ZIMA!, które odbędą się w weekend, 11 i 12 grudnia 2021 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie. Największe tegoroczne wydarzenie z cyklu TRŁ to również możliwość znalezienia oryginalnych prezentowych inspiracji.