Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” - przewodnik po dworcach kolejowych

Mat. prasowe / red. WG

W księgarniach pojawił się pierwszy przewodnik po dworcach kolejowych. Prezentuje architekturę XIX- i XX wiecznych oraz współczesnych dworców kolejowych.

"Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność" –  przewodnik po polskich dworcach kolejowych
"Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność" – przewodnik po polskich dworcach kolejowych
Mat. PKP S.A.

Publikacja „Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” prezentuje ponad 50 dworców z całego kraju. Pokazuje ich bogactwo i różnorodność, zwraca uwagę na często niedoceniane miejsca, które przecież są świadkami historii i rozwoju technologii.

Dworce kolejowe, obok zamków, pałaców czy kościołów, stanowią ważny element dziedzictwa architektonicznego z różnych epok. Pierwsze budynki dworcowe nie miały ambicji operowania szczególnymi wyróżnikami funkcji, na znalezienie ich formuły architektonicznej, która byłaby łatwo rozpoznawalna w przestrzeni miasta, potrzeba było kilkudziesięciu lat. Przewodnik po dworcach to właśnie podróż w czasie i przez style architektoniczne. Przez budownictwo z drewna, cegły i betonu.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2010 r. w dyspozycji PKP S.A. znajdowało się 2625 budynków dworców kolejowych, z czego czynnych było 936 obiektów (pozostałe zostały zamknięte lub zmieniły przeznaczenie, stając się np. sklepami). W publikacji znalazło się 50 budynków. Są wśród nich wnętrza niewielkich, historycznych dworców, takich jak podkarpackie Radymno, ale również dużych kompleksów dworcowych jak Gdańsk Główny czy Wrocław Główny. Pokazana została m.in. Sala Cesarska na dworcu w Pile, a także hole dworców głównych w Opolu i Przemyślu. Autorzy tekstów pokazują, jak w industrialnych budynkach przeplatają się różne style architektoniczne: od klasycyzmu, przez neogotyk, secesję, a skończywszy na modernizmie. W przewodniku znalazły się również wskazówki dotyczące bardziej i mniej znanych atrakcji turystycznych znajdujących się w najbliższej okolicy dworców PKP.

Przewodnik po dworcach kolejowych „Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” jest efektem współpracy wydawnictwa Pascal z PKP S.A. Jest dostępny w wielu sieciach księgarń stacjonarnych oraz w sprzedaży internetowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

„Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” - przewodnik po dworcach kolejowych