News

 • Wyniki konkursu Jawor-Parkiet Design Awards 2022

  Wyniki konkursu Jawor-Parkiet Design Awards 2022

  Czwarta edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards właśnie dobiegła końca. Spośród 286 zakwalifikowanych projektów i realizacji wybrano trzy nagrody główne oraz wyróżniono cztery prace. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a wszyscy laureaci już w pierwszej połowie czerwca wyjadą w inspirującą podróż do Wiednia.

 • RAPORT: Polskie miasta przyszłości 2050 oczami przyszłych architektów i urbanistów

  RAPORT: Polskie miasta przyszłości 2050 oczami przyszłych architektów i urbanistów

  Miasta przyszłości będą budowane w oparciu o silne więzi społeczne, bez podziału na biedne i bogate dzielnice. Przestrzenie w miastach mają być kształtowane zgodnie z psychologią człowieka i przy aktywnym udziale mieszkańców. Zmniejszy się też zjawisko „rozlewania się” zabudowy na przedmieścia, aglomeracje będą świetnie skomunikowane i zielone, a ich infrastruktura będzie działać na zasadzie gąbki. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów, którzy będą mieli wpływ na kształt polskich miast przez kolejne trzy dekady.

 • Konkurs KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022” - zagłosuj na najlepszy projekt!

  Konkurs KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022” - zagłosuj na najlepszy projekt!

  Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2022”. Uczestnicy zgłosili swoje projekty pawilonu z funkcją toalety publicznej na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Teraz przyszła kolej na internautów. Codziennie można oddać jeden głos na wybraną koncepcję biorącą udział w konkursie. Głosowanie potrwa do 12 czerwca.

 • Zakończyła się 16. edycja Łódź Design Festival 2022 RE:GENERACJA

  Zakończyła się 16. edycja Łódź Design Festival

  11 dni, ponad 40 wydarzeń – wystaw, ekscytujących paneli dyskusyjnych i debat oraz goście spragnieni nowych doświadczeń i zachwytów… Zakończyło się wyjątkowe święto designu i kreatywności – Łódź Design Festival.

 • Geberit podczas wystawy „To też ceramika” na Łódź Design Festival

  Geberit podczas wystawy „To też ceramika” na Łódź Design Festival

  Za nami 16. edycja największego święta designu w Polsce. Podczas Łódź Design Festival mogliśmy po raz kolejny obejrzeć wystawy, ekspozycje czy wysłuchać paneli dyskusyjnych z udziałem znakomitych ekspertów w branży. W ramach wystawy zorganizowanej przez Mecenasa festiwalu, swoje produkty zaprezentowała również marka Geberit, pokazując zwiedzającym wyjątkową wartość ceramiki, wytworzonej dzięki rzemieślniczej pracy ludzkich rąk, prezentując obiekty piękne, funkcjonalne i trwałe.

 • Dwie srebrne nagrody dla Tremend w prestiżowym konkursie A'Design Award & Competition!

  Dwie srebrne nagrody dla Tremend w prestiżowym konkursie A'Design Award & Competition!

  Aż dwa projekty warszawskiej pracowni Tremend zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie A'Design Award & Competition w kategorii Projektowania Wnętrz i Wystaw. Wnętrza hotelu AC Hotel by Marriott Krakow i Crowne Plaza Budapest zostały docenione przez międzynarodowe jury za idealne połączenie współczesnej sztuki, designu i lokalnych uroków, naturalnie wpływających na wygląd wnętrz.

 • Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

  Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

  Zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia dorocznego plebiscytu architektonicznego – Galę Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021. Odbędzie się ona 1 czerwca 2022 roku o godz. 17:00 w Orientarium ZOO w Łodzi. Tego dnia zostaną wręczone nagrody w głosowaniu internatów, poznamy też wyniki głosowania jury oraz zwycięzcę Grand Prix.

 • Przed nami ostatni weekend na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL

  Przed nami ostatnie dni na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL

  Jeszcze do końca nie opadły emocje po pierwszym festiwalowym weekendzie na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL, a już zapraszamy was na kolejną dawkę estetycznych wrażeń. Przed nami ostatnie dni 16. edycji wyjątkowego święta designu i wzornictwa. Co jeszcze przygotowali organizatorzy dla zwiedzających? Na jakie wystawy i panele dyskusyjne koniecznie należy udać się do 22 maja?

 • Kolejna nagroda dla wystawy projektu WXCA -„Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”

  Kolejna nagroda dla wystawy „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”

  Wystawa stała pod tytułem „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” otrzymała międzynarodową nagrodę IF Design Award 2022 w kategorii Cultural Exhibitions (Interior Architecture). Jej współtwórcami byli architekci z pracowni WXCA. To już piąte z kolei wyróżnienie, które ma na swoim koncie wyjątkowa wystawa poświęcona legendarnemu marszałkowi. Można ją oglądać w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 • "Archiprzewodnik po Polsce" - unikatowy przewodnik po współczesnej architekturze

  "Archiprzewodnik po Polsce" - unikatowy przewodnik po współczesnej architekturze

  Po bardzo dobrze przyjętym przez czytelników "Archiprzewodniku po Europie", ten sam duet autorów – praktyk i uznany architekt Robert Konieczny oraz dziennikarz i krytyk architektury Tomasz Malkowski – tym razem zabiera nas w podróż po polskiej architekturze współczesnej.

 • Łódź Design Festival 2022 – zwycięzcy międzynarodowego konkursu make me!

  Łódź Design Festival 2022 – zwycięzcy międzynarodowego konkursu make me!

  Urban Coolspot Project, Wymazówki CRN_01 „Koliber” oraz Urban Clay – poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu wzorniczego dla młodych projektantów make me! 2022. Do laureatów tegorocznej edycji trafiły nagrody o łącznej wartości 60 000 zł, które zostały przyznane podczas oficjalnej gali 13 maja w ramach trwającego Łódź Design Festival.

 • Kapsuła eteryczna do degustacji kawy

  Projekt pierwszej na świecie kapsuły eterycznej do degustacji kawy

  Nowoczesne rozwiązania technologiczne i architektoniczne, innowacyjne działanie i forma, której nie sposób podrobić – oto pomysł polskiej firmy na pierwszą na świecie kapsułę eteryczną do degustacji kawy. Spółka Columbus Polska, właściciel marki kawy Qethereal, tworzy specjalne urządzenie edukacyjne, które pozwoli zanurzyć się w świecie kawowych doznań, a jednocześnie poznać sekrety tego aromatycznego napoju.

 • Nabór do wystawy "Plany na przyszłość/ LAB" przedłużony do 10 maja

  Nabór do wystawy "Plany na przyszłość/ LAB" przedłużony do 10 maja

  PLANY na przyszłość/ LAB to inicjatywa, która kontynuuje wieloletnią już tradycję „Planów na przyszłość”, wydarzenia cyklicznie organizowanego przez Centrum Kultury Łowicka we współpracy z warszawskim oddziałem SARPu, Miastem Stołecznym Warszawa i wieloma instytucjami kultury. Od 2022 roku projektem opiekuje się OW SARP, a priorytetem jest integrowanie środowiska architektów, urbanistów, sympatyków architektury i mieszkańców. Na wystawę można zgłaszać projekty powstałe na terenie Warszawy. Nabór kończy się 10 maja.

 • Pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy

  Pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking rowerowy

  Pierwszy w Polsce automatyczny, podziemny system do przechowywania rowerów pomieści aż 96 pojazdów. Właśnie rozpoczął funkcjonowanie w warszawskiej Fabryce Norblina. Za jego realizację odpowiada hiszpańska firma MA-SISTEMAS, która ma na swoim koncie podobne projekty m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii, Singapurze czy Izraelu.

 • Łódź Design Festival 2022: Konkursowa wystawa Mazda Design Experience od 12 maja

  Łódź Design Festival 2022: Konkursowa wystawa Mazda Design Experience od 12 maja

  Czas wolny, rekreacja, ekologiczny design to zagadnienia, na których skoncentruje się wystawa „Piknik na skraju drogi” prezentująca prace finalistów konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Zwiedzający wystawę zorganizowaną w ramach Łódź Design Festival 2022 będą mieli okazję zobaczyć projekty młodych gwiazd polskiego designu, stworzone z myślą o szeroko rozumianej rekreacji. Wystawę można oglądać od 12 do 22 maja w łódzkim Art Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3.

 • Program ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2022

  Program ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2022

  "Tegoroczna edycja Łódź Design Festival 2022, pod hasłem RE:GENERACJA, jest zachętą do poszukania odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w. Na festiwalu zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas." Tak o koncepcie 11-dniowego festiwalu mówi jego dyrektor, Michał Piernikowski.

 • Zrównoważona architektura: panel dyskusyjny w ramach Łódź Design Festival

  Zrównoważona architektura: panel dyskusyjny w ramach Łódź Design Festival

  Hiszpańska firma Cosentino zaprasza na panel dyskusyjny „Odpowiedzialna architektura. Projektowanie w myśl zasad zrównoważonego rozwoju", który odbędzie się 13 maja 2022 roku, w ramach Łódź Design Festival. Swój udział w spotkaniu potwierdzili już właściciele najbardziej utytułowanych i rozpoznawanych w Polsce biur architektonicznych.

 • Pola Mokotowskie: stołeczny park zyskuje bardziej naturalne oblicze

  Pole Mokotowskie: stołeczny park zyskuje bardziej naturalne oblicze

  Prace modernizacyjne w jednym z największych i najpopularniejszych parków w stolicy nabierają tempa. Dobiega końca rozbetonowanie małych zbiorników na terenie stawów. Pod koniec ubiegłego roku z głównego zbiornika wykonawcy usunęli 13 tys. m kw. betonu. Obecnie trwają prace nad nadaniem im nowego kształtu, w konsekwencji czego powstanie nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej. Intensywne działania rewitalizacyjne toczą się także w rejonie tzw. Wielkiej Polany oraz domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego.

 • Ceramika Paradyż po raz kolejny Mecenasem ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL!

  Ceramika Paradyż po raz kolejny Mecenasem ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL!

  Przed nami jedenaście dni z najlepszym wzornictwem i wspólnym poszukiwaniem odpowiedzi na wyzwania przyszłości. Już 12 maja rusza kolejna edycja Łódź Design Festival, wyjątkowego w skali kraju wydarzenia poświęconego designowi. Zaszczytną rolę Mecenasa Festiwalu ponownie pełnić będzie Ceramika Paradyż.

 • Ostatni moment na udział w konkursie KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”! Prace można zgłaszać tylko do 4 maja

  Ostatni moment na udział w konkursie KOŁO ,,Projekt Łazienki 2022”! Prace można zgłaszać tylko do 4 maja

  To już 24. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki publicznej, w którym mogą wziąć udział studenci i młodzi architekci. Organizator konkursu, firma Geberit, postawiła uczestników przed wymagającym wyzwaniem, jakim jest stworzenie projektu nowoczesnego i funkcjonalnego pawilonu z funkcją toalety publicznej, który powstanie w północnej części ogrodów królewskich Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tegoroczna edycja zbliża się ku końcowi – termin przysyłania zgłoszeń mija 4 maja 2022 roku. Na autora zwycięskiego projektu czeka nagroda w wysokości 25 tys. złotych.

 • W którą stronę zmierza design? Interprint na Łódź Design Festival 2022

  W którą stronę zmierza design? Interprint na Łódź Design Festival 2022

  Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miłośników dobrego designu, Łódź Design Festival, rozpocznie się już 12 maja 2022 r. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Re:generacja”, skłaniająca do refleksji nad pytaniem, w którą stronę podąża współczesne wzornictwo. Na to pytanie postara się odpowiedzieć między innymi firma Interprint. Co przygotowała dla uczestników festiwalu w tym roku?

 • ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2022 dla Ukrainy

  ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2022 dla Ukrainy

  Zespół Łódź Design Festival w tym trudnym czasie organizuje pomoc dla naszych ukraińskich sąsiadów, którzy w Polsce znaleźli schronienie. Wraz z Fabryką Sztuki, FotoFestiwalem, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea i rezydentami Art_Inkubatora podejmuje szereg działań, takich jak: uruchomienie bawialni, prowadzenie zbiórek pieniędzy i rzeczy, udział w charytatywnych aukcjach na rzecz Ukrainy oraz wsparcie dla ukraińskich artystów i animatorów kultury.

 • Startuje Laminam LAB - bezpłatne szkolenia dla architektów, projektantów i wykonawców

  Startuje Laminam LAB - bezpłatne szkolenia dla architektów, projektantów i wykonawców

  Startuje projekt Laminam LAB – pierwszy w Polsce cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu technicznych aspektów wykorzystania spieków kwarcowych w projektach budynków, wnętrz i mebli. Spotkania, które eksperci tej dziedziny poprowadzą od kwietnia do października w miastach całego kraju, adresowane są do architektów, projektantów wnętrz oraz wykonawców. Na wydarzenia zapraszają firmy: Interstone (Laminam Polska) – główny organizator, Mapei – partner techniczny i Raimondi – partner wykonawczy.

 • Debata: Czy architektura może nie przyczyniać się do katastrofy klimatu?

  Debata: Czy architektura może nie przyczyniać się do katastrofy klimatu?

  Zapraszamy na ostatnie wydarzenie z cyklu towarzyszącego wystawie "KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura". Zwieńczeniem będzie debata na temat "Architektura a katastrofa klimatu", która odbędzie się 21 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00. Transmisję będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych.

 • Finaliści międzynarodowego konkursu wzorniczego make me!

  Finaliści międzynarodowego konkursu wzorniczego make me!

  Międzynarodowy konkurs make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowy element Łódź Design Festival. Najważniejszym jego celem jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei oraz wsparcie młodych projektantów w wieku 20-35 lat, którzy są gotowi do startu. Na miesiąc przed startem festiwalu poznaliśmy listę 26 finalistów, którzy powalczą o łączną pulę nagród w wysokości 60 000 zł.

 • Wizualizacja konkursowa - Polski Hak z lotu ptaka

  Capital Park rusza z inwestycją na Polskim Haku

  Grupa Capital Park zawarła finalną umowę zakupu dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara na Polskim Haku. To jedna z najbardziej prestiżowych obecnie lokalizacji w sercu Trójmiasta, na cyplu, w malowniczym otoczeniu ujścia Motławy do Martwej Wisły. Planowany projekt to zabudowa mieszkaniowa, która zostanie wzbogacona o funkcje handlowo-usługowe. Autorem zwycięskiej koncepcji architektonicznej konkursu na zagospodarowanie terenu jest pracownia JEMS Architekci.

 • Trwa nabór do wystawy "Plany na przyszłość/LAB" dla architektów projektujących w Warszawie

  Trwa nabór do wystawy "Plany na przyszłość/LAB" dla architektów projektujących w Warszawie

  "PLANY na przyszłość/ LAB" to inicjatywa, która kontynuuje wieloletnią już tradycję „Planów na przyszłość”, wydarzenia cyklicznie organizowanego przez Centrum Kultury Łowicka we współpracy z warszawskim oddziałem SARP, Miastem Stołecznym Warszawa i wieloma instytucjami kultury. Od 2022 roku projektem opiekuje się warszawski oddział SARP, a priorytetem jest integrowanie środowiska architektów, urbanistów, sympatyków architektury i mieszkańców stolicy. Na wystawę można zgłaszać projekty komercyjne i prywatne z całej Polski, stworzone na terenie Warszawy.

 • Laureaci Konkursu Paradyż Designers

  Wręczenie nagród w konkursie „Paradyż Designers”

  Piątego kwietnia w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Paradyż Designers”. Do jego pierwszej edycji pod ocenę Jury trafiło aż 2159 projektów o niezwykłej wrażliwości projektowej, wyrażonej w niekonwencjonalnym podejściu do urządzania wnętrz. Nagrodę główną w postaci 30 tysięcy złotych otrzymał architekt Paweł Szczygieł, założyciel i CEO gdańskiej pracowni POTEarchitekci.

 • Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł

  Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł

  Pod honorowym patronatem IARP oraz warszawskiego i poznańskiego oddziału SARP 1 kwietnia br. wystartowała 16. edycja konkursu architektonicznego organizowanego przez firmę Baumit. Tym samym rozpoczyna się ogólnopolska rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2022, premię w wysokości 10 000 zł oraz przepustkę do Baumit Life Challenge. Inwestorzy, architekci, wykonawcy – zgłoszenia czas-start!

 • Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021– internauci wybrali

  Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - internauci wybrali

  Zakończyło się głosowanie internautów w czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zwycięzców głosowania jury oraz zdobywcę nagrody Grand Prix 2021 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w maju 2022 roku.