EU Mies van der Rohe Award 2024: poznaliśmy shortlistę! Polskie targowisko wśród 40 najlepszych obiektów. W finale znalazła się tez realizacja polskiego zespołu w Czechach
Konkurs EU Mies van der Rohe Award 2024 wchodzi w kolejną fazę. Poznaliśmy właśnie tzw. krótką listę, na której znalazło się już tylko 40 najciekawszych realizacji z Unii Europejskiej, wśród nich 1 obiekt z Polski - targowisko w Błoniu, projektu Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej. W finale znalazła się również Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie, zaprojektowana przez KWK Promes Roberta Koniecznego.
Kapituła EU Mies van der Rohe Award 2024 ogłosiła właśnie shortlistę - z 362 realizacji z całej Europy wybrano 40, które powalczą o najważniejszą europejską nagrodę architektoniczną. Do finału trafiła jedna realizacja z Polski - Targ w Błoniu, zaprojektowany przez Pracownie Architektoniczną Aleksandry Wasilkowskiej.
EU Mies van der Rohe Award 2024: Targ w Błoniu
Targ w podwarszawskim Błoniu to połączenie targowiska, parku i miejskiego placu. Blisko 1/3 terenu zajmują tu tereny zielone (posadzono tu mnóstwo drzew, krzewów, zaaranżowano łąki kwiatowe, a woda deszczowa z dachu spływa do specjalnych mis). Dominuje biel - targowisko jest zadaszone, a dach wspiera się na nieregularnie ustawionych, smukłych kolumnach. Ciekawie prezentują się lady kupieckie z drewnianymi blatami o schodkowym kształcie, które mogą też służyć jako siedziska. Jedną z alejek przeznaczono na handel owocami i warzywami bezpośrednio z samochodów dostawczych. Na targu w Błoniu są również białe pawilony handlowo-usługowe, a w samym sercu targowiska ulokowano bar, który połączony jest placem zabaw dla dzieci z wyrzeźbionymi w drewnie bujakami w formie zwierząt. Jest tu również tzw. wspólny stół, przy którym wygodnie można zjeść, kupione przed chwilą produkty. Nawierzchnia jest gładka, nie ma krawężników, dzięki czemu jest to przestrzeń przyjazna dla wszystkich. Targ w Błoniu jest laureatem Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2022. Otrzymał też nagrodę Grand Prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
EU Mies van der Rohe Award 2024: Galeria PLATO w Ostrawie
Nie możemy nie wspomnieć o jeszcze jednej realizacji, która znajduje się w czeskiej Ostrawie. Na krótkiej liście nagrody im. Miesa van der Rohe znalazła się również Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, zaprojektowana przez KWK Promes Roberta Koniecznego. Galeria ulokowała się w XIX-wiecznej rzeźni. Mury rzeźni były zniszczone i w wielu miejscach pokaleczone olbrzymimi otworami. Poczerniała od sadzy cegła świadczyła o przemysłowej historii miasta. Architekci potraktowali te mankamenty jako wartość i dopisali kolejną warstwę do historii budynku, objętego ochroną konserwatorską. Główna idea projektu zespołu Roberta Koniecznego opierała się na zachowaniu funkcjonalności otworów jako skrótów łączących budynek z miastem. Ich nowe, kontrastujące wypełnienia z mikrobetonu obracają się i otwierają sale wystawowe bezpośrednio na zewnątrz. Sztuka może dosłownie "wychodzić" w przestrzeń wokół budynku. Galeria PLATO już zdobyła sporo ważnych nagród m.in. Oscara Konserwatorskiego Republiki Czeskiej, Grand Prix Architektů 2023 czy nagrodę National Prize BIGMAT INTERNATIONAL ARCHITECTURE AWARD'23.
EU Mies van der Rohe Award 2024: nominacje z Polski
Przypomnijmy, do EU Mies van der Rohe Award 2024 nominowanych było 9 realizacji z Polski:
- Kampus firmy odzieżowej LPP w Gdańsku, proj. JEMS Architekci
- Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci
- Szyb Miedzianka, proj. KWK Promes Robert Konieczny
- Sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS Architekci
- Modernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie, proj. Konior Studio i SOKKA
- Kładka w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak
- Targ w Błoniu, proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandry Wasilkowskiej
- Osiedle przy ul. Krudowskiego w Łowiczu, proj. GDA Łukasz Gaj, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur
- Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two w Warszawie, proj. xystudio
- Więcej o:
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA
Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa
Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!
World Visualization Festival - najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie
Mariott wycofuje się z wieżowca w centrum Warszawy
Powstanie przejście podziemne pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower