Bryła wideo

 • Le Corbusier w 1964 roku

  Le Corbusier - co właściwie zrobił ojciec współczesnej architektury? [WIDEO]

  Le Corbusier - szwajcarski architekt, którego teorie i projekty odmieniły współczesną architekturę. Uważany jest za ojca modernizmu i papieża brutalizmu. Ale co tak naprawdę zrobił ten najsłynniejszy architekt świata?

 • Warszawianka - idea, realizacja, współczesność

  Kompleks sportowy Warszawianka, zaprojektowany w 1954 roku przez zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego. Formy powstałe z ziemi, zieleni i betonu wchodziły w dialog z zastaną przestrzenią, tworząc wybitne dzieło architektury, integrujące przebywającego w nim człowieka z krajobrazem w skali miasta i kraju. Z czasem pierwotny zamysł architektoniczny ?Warszawianki? stał się mniej widoczny - formy wyrzeźbione w skarpie zarosły zdziczałe rośliny, budynki sportowe zostały znacząco przebudowane, a relację stadionu do doliny Wisły zaburzyły powstające wokół niego wysokie bloki. ?Warszawianka? nie zniknęła jednak bezpowrotnie.

 • Dom Marzeń: wypadek na placu budowy

  Na budowie każdy musi być gotowy na wszystko, nawet na szybkie udzielenie fachowej pierwszej pomocy. Mamy pierwszego poszkodowanego! Robert miał wypadek. Zobaczcie jak poradził sobie uczestnicy Domu Marzeń w roli ratowników, w najbliższą sobotę, w TVN o godzinie 20

 • Robert Majkut - co to jest design?

  Czym jest design i na czym polega dobre projektowanie? Między innymi te pytania zadaliśmy Robertowi Majkutowi, jednemu z czołowych polskich projektantów. Czy Polacy są tak samo zdolni jak zagraniczni projektanci i na czym polega luksus? Zobaczcie film i poznajcie odpowiedzi Roberta Majkuta

 • Złota 44 - otwarcie piętra rekreacyjnego

  W warszawskim apartamentowcu Złota 44 ukończono prace nad luksusową strefą rekreacyjną dla mieszkańców. Ósme piętro wieżowca o powierzchni 1800 metrów kwadratowych wyposażono m.in. w 25-metrowy basen, salę kinową z symulatorem golfa, strefę SPA i 400-metrowy taras z jacuzzi.

 • Krzysztof Rutkowski kupił zamek. Ma ponurą historię. "Te ściany wchłonęły dużo bohaterstwa"

  Krzysztof Rutkowski kupił pałac. Obiekt jest ogromny, a w jego ponad 200-letniej historii były także i ponure momenty. To tutaj pojawiał się słynny pułkownik Claus von Stauffenberg, ten sam, który dokonał zamachu na Adolfa Hitlera. Detektyw energicznie wziął się za odbudowę pałacu, który w chwili obecnej jest całkowicie zrujnowany.

 • Mój ładny dom, czyli 10 pytań do Marka Kamińskiego

  Polski himalaista najbardziej lubi, gdy w domu jest... ciepło. Marek Kamiński zdradza, jak wygląda jego dom.

 • Jak mieszka Katarzyna Warnke? Zaglądamy do jej mieszkania w stuletniej kamienicy

  Prawie 100-letnia kamienica w samym sercu Warszawy. Mieszka tu Katarzyna Warnke - aktorka warszawskiego teatru TR, znana również z wielu ról serialowych. "Mieszkanie urządzałam absolutnie sama. To dla mnie ogromna przyjemność wybierać kolory ścian, kupować po kolei przedmioty" - powiedziała Omenie Mensah. Więcej filmów z cyklu 'Domy Gwiazd' obejrzycie w Domo+.

 • Słynna kawalerka Łukasza Jakóbiaka... NIE JEST JEGO. "Poinformowałem właścicieli"

  Odwiedziliśmy Łukasza Jakóbiaka w jego słynnej kawalerce. No właśnie, czy na pewno jego? Prowadzący internetowego talk-show "20m2 Łukasza" wyjawił nam, że tak naprawdę mieszkanie nie należy do niego. Wynajmuje je od czterech lat. Właściciele wiedzą jednak, że nagrywa tam swój program. Czy podwyższyli mu za to czynsz? Takie chodzą plotki. Opowiedział nam.<br><br>Łukasza odwiedziliśmy przy okazji konferencji prasowej. Został zaproszony przez twórców i właścicieli marki Vibe - Roberta Jasińskiego i Kacpra Gotkowicza - do zaangażowania się w rozwój marki w roli dyrektora kreatywnego. Postanowił przyjąć zaproszenie, bo, jak sam stwierdził,został "zarażony" ideą twórców, a także spodobał mu się produkt. Propozycję współpracy potraktował jako wyzwanie, z którym chce się teraz zmierzyć. "Wszystko, co od tej pory usłyszycie i zobaczycie o Vibe'ie, to pomysł zrodzony w mojej głowie. Już właściwie wiem, że po tym co tu usłyszycie wy również "kupicie" Vibe'a jako zajawkową , polską, młodą markę z potencjałem" - podsumował Łukasz Jakóbiak. Podczas konferencji Łukasz wyjaśnił także jego powiązania z Osi Ugonoh, ucinając tym samym plotki, jakie pojawiły się na ich temat w ostatnich dniach. Dyrektor kreatywny marki Vibe zaprosił Osi jako pierwszą osobę do promocji nowego wariantu z portfolio Vibe - napoje relaksacyjne Vibe Chill.<iframe src="http://bi.gazeta.pl/pub/ips/101909/45/1019094500.htm" style="max-width: 100%;" width="620" height="730" scrolling="no" frameborder="0"></iframe>

 • Łódź Design Festival 2015 [NASZA RELACJA]

  Łódź Design Festival 2015 już za nami. Jak wyglądała tegoroczna edycja? Co przyciągnęło naszą uwagę? Czy mała, żelazna rybka może zmienić świat? Przekonajcie się sami.

 • [SZCZECIN] Centrum Dialogu Przełomy otwarte!

  26 stycznia 2016 roku oficjalnie otwarto Centrum Dialogu Przełomu. Niezwykły budynek zaprojektowany przez architekta <b>Roberta Koniecznego</b> to swoista hybryda budynkiu i miejskiego placu. Ponad powierzchnię posadzki wystają jedynie niewielkie elementy budynku, podczas gdy jego główna część ukryta jest pod ziemią.</br> Więcej o budynku przeczytasz <a href="http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19545811,centrum-dialogu-przelomy-w-szczecinie-podziemne-muzeum-nareszcie.html"><b>TUTAJ</b></a>

 • To największe polskie MAKABRYŁY ostatnich lat [WIDEO]

  Co roku w plebiscycie na MAKABRYŁĘ ROKU wybieracie najgorszy polski budynek. Aż trudno uwieżyć, że zostały zaprojektowane przez architektów!</br> Aby zobaczyć wszystkie nagrodzone budynki we wszystkich edycjach kliknij <a href="http://www.bryla.pl/bryla/56,150722,19585334,makabryla-roku-2015-przed-nami-zobacz-dotychczasowych-zwyciezcow.html">TUTAJ</a>, a aby zgłosić swoją nominację <a href="http://www.bryla.pl/bryla/0,150722,19575123.html">TUTAJ</a>. Dla autorów najlepszych nominacji przewidzieliśmy książkowe nagrody.

 • Prosty montaż świetlika dachowego - krok po kroku [WIDEO]

  Zależnie od sprawności ekipy, sytuacji architektonicznej oraz materiału pokryciowego pełna instalacja świetlika zajmie od dwóch do pięciu godzin. W nowych budynkach może ona odbyć się dwuetapowo. Element dachowy świetlika wstawić można na etapie montażu pokrycia. Dekarze mają doświadczenie w montażu okien do poddaszy i wyłazów, a ten element montuje się analogicznie. Drugi etap, czyli przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego, może odbyć się od razu lub później, na etapie ocieplania dachu oraz wykonywania sufitów podwieszanych. Świetlik można zamontować także w domu już wykończonym. Wtedy trzeba jednak zdemontować fragment pokrycia.

 • Materiały w projektowaniu przestrzeni - jak używają ich laureaci Pritzkera 2017

  Pritzker 2017 - jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury została przyznana hiszpańskiej pracowni RCR Arquitectes. Tercet Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta uhonorowano za tworzenie architektury wrażliwej na otoczenie. W ich postrzeganiu budynek nie jest po prostu bryłą, ale sposobem w jaki doświadczamy przestrzeni. Zobaczcie jak Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta używają materiałów w swoich projektach.

 • Daniel Libeskind opowiada o projekcie wieżowca Złota 44 [WYWIAD]

  Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie apartamentowca Złota 44 w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył również autor projektu - światowej sławy architekt Daniel Libeskind. W krótkim wywiadzie pytamy go o ścieżkę projektową oraz opinię na temat ukończonego wieżowca. W tle można zobaczyć wystawę szkiców architektonicznych,która towarzyszy otwarciu Złotej 44.Na koniec rozmowy architekt cytuje fragment jednego ze swoich ulubionych polskich wierszy. Posłuchajcie. Wystawę szkiców Daniela Libeskinda prezentowana w głównym lobby Złotej 44 będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 17-19 marca w godzinach 10:00 - 20:00.

 • Nomadyczne Archiwum Sztetla

  Film przedstawia działania prowadzone przez Natalię Romik w ramach projektu Nomadyczne Archiwum Sztetla. Nomadyczne Archiwum Sztetla wyruszyło latem 2016 roku w podróż po byłych żydowskich miasteczkach - sztetlach, eksplorując pokłady miejskiej pamięci i przeciwdziałając społecznemu wypieraniu ich historii. Nomadyczne Archiwum Sztetla było mobilną czytelnią, miejscem spotkań i obwoźną wystawą, która zaprezentowała przedwojenne mapy, fotografie architektury i nagrania pozyskane z archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Wirtualnego Sztetla oraz Bramy Grodzkiej w Lublinie. Realizacja:Senna Kolektyw (Sebastian Kucharuk, Natalia Romik, Agata Korba, Piotr Jakoweńko) Stowarzyszenie Panorama Kultur , koordynatorka projektu : Monika Tarajko. Film zrealizowano w ramach festiwalu Arteria w Częstochowie

 • Co to jest design? Odpowiadają mieszkańcy Warszawy

  Czym jest design? To pozornie proste pytanie zadaliśmy przypadkowym osobom. Odpowiedzi bywają zaskakujące! Ankietę z mieszkańcami Warszawy przeprowadzili twórcy MyBaze.com - międzynarodowej platformy oferującej oryginalne produkty z dziedziny designu i mody prosto od projektantów.

 • Mieszkanie w Warszawie w industrialnym klimacie

  Zaglądamy dziś do oryginalnego mieszkania w centrum Warszawy. Znajduje się ono w apartamentowcu, wybudowanym na miejscu dawnej fabryki brązów i srebra Braci Łopieńskich. Na elewacji budynku celowo zachowano fragmenty historycznej fasady. Wnętrze mieszkania, zaprojektowanego przez pracownię Chałupko Design, nawiązuje do industrialnego charakteru budynku.

 • Jak mieszka Adam "Nergal" Darski? Możecie się zdziwić

  Spodziewacie się przestronnego loftu? Nowoczesnego domu pełnego szkła? Nic bardziej mylnego. Adam "Nergal" Darski, współzałożyciel i wokalista black-deathmetalowego zespołu Behemoth, wybrał uroczą, starą willę w zabytkowym centrum Sopotu. Opowiedział Omenie Mensah o historii XIX-wiecznego domu i tajemnicach, które skrywają jego mury. Więcej filmów z cyklu "Domy Gwiazd" obejrzycie w Domo+.

 • Bryła Roku 2016 - tak było na gali rozdania nagród

  Bryła Roku 2016 za nami. Zwieńczeniem plebiscytu była uroczysta gala, która odbyła się 25 maja w warszawskim klubie Niebo. Na wydarzeniu obecni byli architekci, czytelnicy, dziennikarze, przedstawiciele świata nauki, sztuki i biznesu. Galę poprowadził Michał Gwiazdowski - dyrektor programowy internetu czasopism. Bryłą Roku Jury została siedziba "Wiadomości Wrzesińskich". Agnieszka Sadowska - członek zarządu AGORA SA, wręczyła statuetkę architektom z pracowni Ultra Architects. Decyzją internautów Bryłą Roku 2016 został budynek serwerowni Beyond.pl w Poznaniu, zaprojektowany przez ELD Poland. Nagrodę wręczały Agnieszka Gołębiewska - przedstawiciel partnera głównego, firmy Anwis i Anna Ostrowska - redaktorka serwisu Bryla.pl. Gala była też znakomitą okazją do porozmawiania o kondycji polskiej architektury. O projektowaniu miast opowiadali Robert Konieczny - jeden z najbardziej uznanych polskich architektów i Filip Springer - reportażysta i autor licznych książek. Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali Bryła Roku 2016!

 • Latarnia z budką lęgową dla ptaków

  "Lampa w ciąży" to projekt ekologicznej latarni miejskiej, w której wnętrzu zainstalowano drewniane budki lęgowe dla ptaków. Pierwsze modele wyprodukowane przez firmę Lira Lighting stanęły w Poznaniu przy nowym biurowcu. W jednej z lamp zalęgły się sikorki. Zobaczcie, jak wygląda ich nowy, miejski dom. Autorami i pomysłodawcami projektu są architekci z pracowni Ultra Architects.

 • Czym ogrodzić posesję? [WIDEO]

  Planując ogrodzenie należy pamiętać, że powinno ono współgrać zarówno z charakterem ogrodu, jak i bryłą budynku, tworząc niepowtarzalną architektoniczną całość.

 • Projekt domu Dostępny. Dostosuj projekt domu do siebie

  Projekt domu, który można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Autorzy projektu, pracownia INDEA, udostępniają konfigurator projektów, który ułatwia szybkie zmiany w projekcie. Zmiany te są możliwe, dzięki modułowej budowie domu. Budynek można powiększyć, dodać garaż lub z niego zrezygnować, zmienić okap dachu i elewację.

 • Projekt domu Optymalny. Dostosuj projekt do siebie!

  Projekt domu Optymalny - nowoczesny budynek o prostej bryle i czterospadowym dachu. Dzięki modułowej konstrukcji i przemyślanemu projektowi, dom można łatwo dostosować do swoich potrzeb - zwiększać lub zmniejszać powierzchnię użytkową, dodać garaż lub z niego zrezygnować.

 • Jak mieszka Michał Szpak? Jego mieszkanie należało kiedyś do Mieczysława Fogga

  Mieszkanie Michała Szpaka znajduje się niemal w samym centrum Warszawy, tuż przy placu Zbawiciela. Od ulubionej kawiarni dzieli go tylko krótki spacer. Młody piosenkarz opowiedział Omenie Mensah dlaczego zdecydował się zamieszkać właśnie tutaj, jakie przedmioty są dla niego ważne i jak wyglądało to mieszkanie, gdy należało do Mieczysława Fogga. Więcej filmów z cyklu 'Domy Gwiazd' obejrzycie w Domo+.

 • Bryła Roku 2017 - zobaczcie galę rozdania nagród

  Bryła Roku 2017 za nami. Plebiscyt zwieńczyła uroczysta gala, która odbyła się 17 maja w siedzibie Agory. O tym wyjątkowym budynku opowiedział krótko jego twórca - Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci. Galę poprowadzili Wiktoria Głodowska i Mariusz Beresiński z serwisu bryla.pl. Honorowy patronat nad plebiscytem objęła Ambasada Królestwa Niderlandów. Gości powitał Ron van Dartel - ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Bryłą Roku Jury została siedziba Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach zaprojektowana przez pracownie Grupa 5 Architekci, BAAS Arquitectura i Małeccy Studio Projektowe. Nagrodę wręczyła Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis, partnera naszego plebiscytu. Wyróżnienie jurorów otrzymało przedszkole w Żorach-Kleszczówce autorstwa pracowni Toprojekt. Wyróżnienie uzasadnił Marcin Szczelina. Decyzją internautów Bryłą Roku 2017 został biurowiec Bałtyk w Poznaniu autorstwa pracowni MVRDV z Holandii. Statuetkę wręczył Paweł Wujec - dyrektor segmentu internetowego Agory. Nagrodę za architektów odebrali inwestorzy - Ewa Voelkel-Krokowicz (w imieniu ojca) oraz Michał Włodarczyk z firmy Garvest. Gościem specjalnym wydarzenia był Peter van Assche z pracowni bureau SLA. Jego wykład poprzedził Michał Mazur, który opowiedział o trendach w architekturze. Po gali odbył się uroczysty bankiet. Zobaczcie naszą relację z gali plebiscytu Bryła Roku 2017.

 • Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

  Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

  Od kilku dni trwa wielkie czyszczenie Pałacu Kultury. Jeden z najważniejszych budynków w stolicy znów będzie lśnił bielą. Na razie prace trwają na Tarasie Widokowym. Zobacz to na wideo.

 • Dom rekreacyjny w którym można mieszkać cały rok?

  Kiedyś najpopularniejszym modelem domku letniskowego w Polsce była słynna Brda. Czy domek o wdzięcznej nazwie Dom Baby Jagi, który powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego powtórzy sukces i okaże się tak samo popularny?</b> <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,19990803,ma-25-m-kw-ale-miesci-sie-w-nim-wszystko-co-potrzeba-dom-rekreacyjny.html">TUTAJ</a>

 • Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz pokazali swój dworek. "Po wojnie był kompletnie zdewastowany". Teraz? Wow!

  Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz mieszkają w XIX-wiecznym dworku w Jajkowicach. Tu brali ślub. Dworek przed wojną był kompletnie zdewastowany. Teraz? Jest przepiękny.

 • BRYŁA ROKU 2015 Przyznana

  Dziesięć nominowanych budynków, a wśród nich te najlepsze z tytułem BRYŁY ROKU. W tej edycji po raz pierwszy wręczyliśmy statuetki dla najlepszych polskich projektów. Na uroczystej gali, podczas której wystąpili Ewa Kuryłowicz z pracowni Kuryłowicz & Associates oraz Jerzy Szczepanik Dzikowski z pracowni JEMS Architekci poznaliśmy laureatów konkursu w kategoriach Nagroda Internautów (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - JEMS Architkci), Nagroda Jury (Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu - Menis Arquitectos) oraz Nagroda Sponsora przyznana przez firmę Anvis (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - JEMS Architekci).