Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Renzo Piano vs Le Corbusier, czyli nowy sąsiad słynnej kaplicy w Ronchamp

fredka

Przy słynnej kaplicy Notre-Dame du Haut w Ronchamp we Francji, zbudowanej w latach 50. XX wieku przez Le Corbusiera, powstał klasztor klarysek. Za projekt odpowiada włoski architekt Renzo Piano.

.Notre-Dame du Haut w Ronchamp we Francji, proj Le Corbusier
Notre-Dame du Haut w Ronchamp we Francji, proj Le Corbusier
www.fondationlecorbusier.fr

Kościół w Ronchamp uważany jest za najlepszy przykład architektury sakralnej XX wieku. Le Corbusier nazywany ojcem modernizmu, stworzył mistyczną kaplicę, choć do końca życia pozostał ateistą. Kształt budynku nasuwa skojarzenia z kornetem zakonnicy, złożonymi do modlitwy rękoma, czy arką. Wnętrze zachwyca grą świateł.

Dzieło Le Corbusiera położone w niewielkiej miejscowości, leżącej w departamencie Górna Saona rocznie odwiedza ok. 100 tys. gości., z czego 60 proc. stanowią obcokrajowcy. Teraz zarówno pielgrzymi, jak i turyści spragnieni architektonicznych doznań znajdą tam kolejną atrakcję - nowoczesny obiekt architektoniczny, który został całkowicie schowany w ziemi.

Renzo Piano (po prawej) na tle nowoczesnego klasztoru klarysek

Autorem projektu jest znany włoski architekt Renzo Piano, twórca m.in. paryskiego Centrum Pompidou oraz francuski architekt krajobrazu Michel Corajoud. Projekt wygrał w konkursie architektonicznym ogłoszonym przez Association Oeuvre Notre Dame du Haut - ta sama organizacja odpowiadała za realizację słynnej kaplicy wybudowanej w 1955 roku.

Budynek klasztoru jest wkomponowany w naturalny stok, tak aby jego bryła nie rywalizowała ze słynną ikoną stojącą na szczycie wzgórza. Obiekt został poświęcony 8 września i dziś urzędują tam siostry klaryski.

Oprócz klasztoru powstało także nowe schronisko dla pielgrzymów.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ I WIZUALIZACJI >>>

 

 

ZOBACZ TAKŻE:


Renzo Piano otwiera muzeum w Los Angeles


Panteon architektów: Le Corbusier


Le Corbusier - ojciec brutalizmu


Skomentuj:

Renzo Piano vs Le Corbusier, czyli nowy sąsiad słynnej kaplicy w Ronchamp