Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Villa Empain w Brukseli - arcydzieło art déco [IKONY ARCHITEKTURY]

WG

Jest jednym z najpiękniejszych budynków w stylu art déco w Brukseli. Willa Empain przy Avenue Franklin Roosevelt 67 podczas II wojny światowej była siedzibą Wehrmachtu, po wojnie – ambasadą ZSRR. Dziś jest centrum sztuki.

Villa Empain w Brukseli
Villa Empain w Brukseli
Fot. Rudy Mareel / shutterstock

Willa powstała w 1934 roku na zlecenie 21-letniego barona Louisa Empain, który właśnie odziedziczył sporą fortunę po ojcu -walońskim przedsiębiorcy i finansiście Édouardzie Empain. Baron lubił muzykę, jazdę konną i fechtunek. Pragnął, aby jego dom odzwierciedlał ducha nowej epoki. Zlecił więc projekt i budowę Michelowi Polakowi – szwajcarskiemu architektowi, który już wtedy cieszył się w Brukseli uznaniem (jego największe dokonania to Residence Palace z 1928 roku, instytut dentystyczny George’a Estmana w Leopold Parc, Palace Residence, Hotel Le Plaza oraz Villa de Henri Nestlé). Architekt do współpracy zaprosił Alfreda Hocha.

Villa Empain w Brukseli
Villa Empain w Brukseli
Fot. charles lecompte, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Villa Empain w Brukseli
Villa Empain w Brukseli
Fot. Sally V, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Dom stanął przy szerokiej Alei Narodu (dziś Alei Franklina Roosevelta) łączącej centrum miasta z dzielnicami willowymi. Posiadłość liczyła 55 akrów, a sama willa miała mieć 2.5 tys. m kw. Dom był gotowy w 1934 roku. Na posesji znalazł się basen o pojemności 500 m sześciennych (największy wówczas w Brukseli), otoczony kolumnadą pergoli.

Willa stoi na planie zbliżonym do kwadratu. Ma trzy kondygnacje naziemne. Geometrię bryły łagodzą wyoblenia ścian bocznych. W centralnej części domu znajduje się dwukondygnacyjny hol, a przeszklenie w dachu wpuszcza rozproszone światło aż na parter budynku. Klatkę schodową prowadząca na piętro zdobi okno z błękitnym witrażem. W balustradzie pojawia się motyw fali.

Villa Empain w Brukseli
Villa Empain w Brukseli
Fot. Aldeko, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Do budowy i ozdabiania wnętrza wykorzystano luksusowe materiały: rzadkie marmury Escalettes i Bois Jourdan (na ścianach i posadzkach), brazylijski palisander czy drewno manilkara z Wenezueli. Pojawia się brąz, kute żelazo, szkło. Ściany fasady oblicowano polerowanym granitem. Obramowania okien i głównego wejścia pokrywają płatki 23-karatowego złota. Za ślusarkę w budynku (metalowe balustrady, bramy) odpowiadał Edgar Brandt, jeden z najsłynniejszych rzemieślników epoki, twórca ozdobnych żyrandoli, wazonów, lamp, a także dział artyleryjskich. Witraże są dziełem Maxa Ingranda. Jest on także twórcą podświetlanego panelu na suficie nad salą bankietową – kompozycja 21 prostokątnych elementów była inspirowana Drogą Mleczną.

Willa szybko stała się w Brukseli symbolem nowoczesnej estetyki, ikoną nowego stylu - art déco.

Villa Empain w Brukseli
Villa Empain w Brukseli
Fot. Sally V, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Baron Louis Empain w rezydencji rzadko jednak przebywał i w 1937 roku zdecydował się przekazać ją państwu z intencją przekształcenia posiadłości w muzeum sztuki zdobniczej i współczesnej. W willi Ecole de La Cambre utworzyła Muzeum Współczesnej Sztuki Dekoracyjnej i zorganizowała kilka wystaw.

W 1943 roku niemiecka armia zarekwirowała willę i okupowała ją aż do końca wojny. W kolejnych latach budynek służył za schron armiom alianckim, a następnie umieszczono w niej ambasadę Związku Radzieckiego. Na początku lat 60. XX wieku Louis Empain odzyskał swoją posiadłość i sprzedał ją firmie Tobesco (Belgo International Estate). W 1981 roku kanał RTL (Radio i Telewizja Luxemburgeoises) wynajmuje willę i zakłada tam swoją belgijską siedzibę. Telewizja opuszcza budynek w 1993 roku. W 2001 roku rezydencja zostaje wpisana na listę zabytków Brukseli. W 2006 roku willę kupiła Fundacja Boghossian (założona w 1992 roku przez Roberta i jego dwóch synów Jeana i Alberta Boghossian, libańskich jubilerów pochodzenia ormiańskiego). Po generalnym remoncie, m.in. odtworzono miedziany dach, a w 2010 roku Fundacja utworzyła w niej swoją siedzibę.

Perła brukselskiego dziedzictwa architektury art déco stała się centrum sztuki i dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu. W 2011 roku Fundacja za renowację domu została uhonorowana przez Unię Europejską nagrodą Europa Nostra. Dziś willę można zwiedzać (cena biletu w 2024 roku: 10 euro).

    Więcej o:

Skomentuj:

Villa Empain w Brukseli - arcydzieło art déco [IKONY ARCHITEKTURY]