Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osada mieszkalna na wzgórzu

red

Tak budują nasi południowi sąsiedzi

Dom rodzinny powstał w malowniczej górskiej scenerii regionu Orawa na Słowacji. Elegancką bryłę zaprojektowali architekci Peter Lacko, Filip Tittelbach i Anna Eiseltová z pracowni A.LT architekti.  Ich intencją było stworzenie domu, który swoją formą i materiałami będzie nawiązywał do tradycyjnej lokalnej architektury.

By nadać architekturze lokalnego charakteru, do budowy zastosowano tradycyjne materiały: drewno, naturalny kamień oraz ceramiczną dachówkę. Elewację stanowią deski z drewna świerkowego, które zostały pomalowane na szary kolor.

W odróżnieniu od bryły, wnętrza są wyjątkowo nowoczesne. Projektanci położyli nacisk na funkcjonalność. Elementami dominującymi są tu dębowe deski oraz polerowany betonu jako wykończenie podłóg.

Dom składa się z trzech budynków, które zestawione razem mają sprawiać wrażenie niewielkiej osady. Dwa z nich usytuowane są na kamiennym cokole, który wyrównuje spadek terenu wokół domu, a także wyznacza granicę między strefą zewnętrzną - publiczną, a prywatnym intymnym wnętrzem. Cały obiekt jest ogrzewany pompą ciepła wykorzystującą energię geotermalną.

Takiej chatki w górach można pozazdrościć.

Skomentuj:

Osada mieszkalna na wzgórzu