Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Szklany dom w Anglii. Dzięki AR Design Studio XIX-wieczna rezydencja zyskała nowe oblicze

bec/WG

Szkło w architekturze ma wiele zastosowań - od dekoracji po konstrukcję. Przekonują nas o tym architekci z pracowni AR Design Studio, autorzy Szklanego Domu.

W połowie XIX wieku hrabia Airlie wzniósł w Winchester swoją rezydencję w modnym wówczas, charakterystycznym stylu cottage. Przez blisko sto lat stała ona w stanie niezmienionym i dopiero po 1950 roku rozpoczął się proces stopniowych przekształceń i zniszczeń oryginalnej tkanki zabudowań na terenie posiadłości. Dawny właściciel zmarł bezpotomnie, a kolejne osoby zarządzające nieruchomością zdecydowały między innymi o podzieleniu jej na dwa mniejsze mieszkania. W szczególnie złym stanie znalazły się dawne pomieszczenia dla służby, które popadły w ruinę. Dopiero współcześni mieszkańcy rezydencji postanowili w nich zamieszkać, a co za tym idzie - przeprowadzić gruntowny remont i modernizację.

Miłość inwestora do szkła jako materiału budowlanego sprawiła, iż architekci z pracowni AR Design Studio postanowili wykorzystać je tam, gdzie tylko było to możliwe. Efektem rozpoczętej w 2011 a ukończonej w październiku 2012 roku pracy stał się „Szklany Dom” (The Glass House), aczkolwiek nazwa wydaje się być nieco zbyt szumna, bowiem przeszklony jest nie cały budynek, a jedynie nowa przybudówka i partie wnętrza.

Projektanci, którzy w swych wcześniejszych realizacjach wielokrotnie dowiedli, iż stosują elementy szklane z wielką biegłością, chcieli ograniczyć ingerencję w zastaną strukturę do minimum. Nowe skrzydło domu w Winchester, wzniesione od strony ogrodu, nie tylko nie narusza starej tkanki, ale też staje się niemalże niewidoczne, jako że zarówno ściany, jak i dach oraz elementy nośne wykonano ze szklanych tafli. W jego wnętrzu znalazł się aneks kuchenny połączony z jadalnią o minimalistycznym wystroju. Architekci, chcą podkreślić lekkość i transparentność form ograniczyli się do prostych elementów w odcieniach bieli i szarości.

Zobacz także: Crystal House w Amsterdamie od MVRDV. Budynek ze szklanych cegieł>>

Szklany Dom autorstwa AR Design Studio to przykład udanego połączenia nowego ze starym oraz... nietypowego zastosowanie szkła w architekturze. - fot:ardesignstudio.co.uk

Jak podkreślają sami twórcy - jednym z kluczowych założeń było zlikwidowanie fizycznych i wizualnych barier pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Trzeba przyznać, iż cel został osiągnięty w stu procentach. Transparentne ściany i dach sprawiają, że siedząc przy stole można w pewnym momencie zatracić poczucie przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Dodatkowo centralną partię ściany stanowią ogromne drzwi otwierające się na starannie utrzymaną zieleń.

Dziewiętnastowieczny budynek potraktowany został jako powłoka dla nowoczesnych wnętrz w których króluje biel i szkło. Elementem szczególnie przykuwającym uwagę jest niezwykle efektowna klatka schodowa, której wykonane ze szkła stopnie z jednej strony oparte zostały na tradycyjnej, murowanej ścianie, a z drugiej - na pionowo ustawionej szybie pełniącej jednocześnie rolę balustrady. Nie jest to jedyne nietypowe rozwiązanie zastosowane przez architektów z AR Design Studio. Jak już zostało wspomniane, elementy konstrukcyjne dobudówki również wykonano ze szkła. Słupy usztywniające ściany oraz wsparte na nich belki, na których spoczywa dach również zostały wykonane z tego pozornie kruchego materiału.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowoczesny dom w Tuszynie pod Łodzią - RE:STARK HOUSE
Polska Chata - nowoczesny dom kryty strzechą od BXB studio Bogusław Barnaś
Dom na wzniesieniu. Nowoczena bryła RE: HOUSE IN THE ROCK

Skomentuj:

Szklany dom w Anglii. Dzięki AR Design Studio XIX-wieczna rezydencja zyskała nowe oblicze

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej