Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nagroda Pritzkera 2016 dla chilijskiego architekta Alejandro Araveny

Piotr Nef

Alejandro Aravena to tegoroczny laureat Nagrody Pritzkera przez wielu uważanej za najważniejszą nagrodę architektoniczną na świecie. Chilijski architekt w swoim dorobku ma głównie budynki oświatowe i przestrzenie publiczne, ale najbardziej znany jest chyba ze swojej działalności w ramach tworzonej przez niego organizacji ELEMENTAL działającej na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób dotkniętych biedą czy klęskami żywiołowymi.

Chilijski architekt Alejandro Aravena kojarzony jest z prostymi, nieco surowymi formami. Jego projekty można spróbować podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej zaliczymy głównie obiekty publiczne - przede wszystkim budynku uniwersyteckie, szkoły, centra kultury i nieliczne obiekty biurowe. Budynki z tej grupy będą odznaczały się pewną monumentalnością i rzeźbiarskim potraktowaniem formy.

Do drugiej grupy zaliczymy społeczne budownictwo mieszkaniowe. Architekt powołał do życia organizację ELEMENTAL, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem tanich budynków mogących zapewnić godne warunki mieszkania dla ludzi mieszkających w obszarach objętych biedą czy klęskami żywiołowymi. Budynki te, to często powtarzalna zabudowa szeregowa, co pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji. Cechą charakterystyczną projektów Araveny w tej grupie jest tworzenie podstawowej formy konstrukcyjnej, którą mieszkańcy z czasem wg własnych możliwości mogą rozbudowywać i adaptować do swoich potrzeb, dzięki czemu całe osiedla z czasem się różnicują a poszczególne budynki nabierają indywidualnych cech.

Wielu komentatorów podkreśla tegoroczne nagrodzenie Alejandro Araveny jako znak nadchodzącej zmiany w architektonicznych konkursach i zwrócenie większej wagi na jej społeczną odpowiedzialność i ukierunkowanie na zwykłego człowieka i jego potrzeby. Architekturę będącą odpowiedzią na palące problemy powstałe z przeludnienia, biedy, czy kataklizmów.

Arawena wielokrotnie zaznaczał w swoich wypowiedziach wagę budownictwa społecznego mówiąc, że ten rodzaj projektowania wcale nie powinien się różnić od projektowania dla majętnych klientów, że to nie tylko kwestia moralna, ale przede wszystkim rzetelna i profesjonalna praca. Budynki społeczne powinny być tanie, ale odznaczać się wysoką jakością i dobrą formą - takie budownictwo daje szansę na stopniowe wyrównywanie nierówności społecznych. Ludzie nie powinni dostawać tymczasowych schronień, które później trzeba burzyć i zastępować nowym budownictwem, ale dostać punkt zaczepienia, trwałą formę, która ma zostać z nimi na lata.

Alejandro Aravena urodził się w 1967 r. w Santiago w Chile. W 1992 ukończył studia na Chilijskim Uniwersytecie Katolickim. Swoją pracownię założył dwa lata później. Poza pracą projektową zajmował się działalnością edukacyjną - w The Harvard Graduate School of Design oraz w Chilijskim Uniwersytecie Katolickim. Od 2006 r. tworzy organizację ELEMENTAL zajmującą się projektami społecznymi. W swojej karierze był wielokrotnie odznaczany, m.in. finalista Nagrody Miesa  van der Rohe (2000), nagroda Global Award for Sustainable Architecture (2008),  Srebrny Lew na Wieneckim Biennale Architektury (2008). W 2016 został laureatem Nagrody Pritzkera.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nominacje do World Architecture Festival Awards 2016. Są też polskie realizacje!
Kto zdobędzie prestiżowy tytuł? Gala wręczenia statuetek BRYŁA ROKU 2015
Prawdopodobnie jedno z piękniejszych osiedli komunalnych w Polsce! [WYWIAD]

Skomentuj:

Nagroda Pritzkera 2016 dla chilijskiego architekta Alejandro Araveny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej