Świat BMW
Trwają ostatnie prace na terenie nowopowstałego gmachu będącego częścią głównej siedziby koncernu BMW w Monachium. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na koniec października. My już dzisiaj zapraszamy na wirtualną przechadzkę po jego wnętrzach.
Właściciele samochodów tej marki nie mieli nigdy lekkiego życia. Jeżeli zdarzało się, że ze względu na wyjątkową aktywność fizyczną preferowali sportowe obuwie a dodatkowo do gustu przypadł im szczególnie pojazd koloru czarnego, mogli często spotkać się z niesprawiedliwymi oskarżeniami o przynależność do jednej z wyjątkowo nieakceptowanych społecznie grup. Nie da się jednak ukryć, że samochody z Bawarii należą do najsolidniejszych w świecie, a koncern chętnie podejmuje się zabiegów mających na celu podkreślenie jego mocnej pozycji.
Jednym z doskonałych posunięć firmy była decyzja sprzed kilku lat o wybudowaniu w Monachium kompleksu zwanego "Świat BMW". Niedaleko głównej siedziby zarządu firmy znajdującej się w wieżowcu "Vierzylinder" powstało zintegrowane centrum w którym potencjalny nabywca pojazdu może dowiedzieć się wszystkiego o produktach BMW. Koncern dopieszcza swoich klientów obiecując im możliwość podejrzenia linii produkcyjnej oraz nieograniczonego dostępu do wybranego auta, w celu dokładnego zapoznania się z jego wyposażeniem, osiągami, wsłuchania się w pracę silnika itp. Na tym nie kończą się jednak atrakcje. Wielu zwiedzających chętnie usadowi się z pewnością w bolidzie F1 BMW Sauber, korzystając z okazji, że ich dzieci zajęte będą rozbrajaniem zabawkowych modeli aut a żony wydawaniem ciężko zarobionych pieniędzy w sklepie z pamiątkami.
Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest "podwójny stożek". W jego wnętrzu znajduje się sala na 450 osób, która ma być nie tylko miejscem prezentacji nowych modeli oraz osiągnięć koncernu, ale również przestrzenią dla wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw i debat. Zgodnie z nowoczesnymi trendami cały dach budowli pokryty jest ogniwami słonecznymi mającymi zapewnić dużą część zużywanej energii. Projektantem budowli jest światowej sławy austriackie biuro architektoniczne Coop Himmelb[l]au.
- Więcej o:
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito