Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Indyjska propozycja na nowoczesny biurowiec

gabkun
morphogenesis

Poza elementami estetycznymi, w każdym dobrym projekcie ważne jest także odpowiednie wykorzystanie najnowszych technologii. Czasami nawet to drugie wystarczy aby wprawić odbiorców w zachwyt. Najnowszy projekt biura Morphogenesis zawiera oba: pomysł oraz ciekawe rozwiązania.

Biurowiec IT w Gurgaon - miasteczku leżącym nieopodal Delhi jest jednym z wielu nowoczesnych budynków powstających w tym rejonie. Gurgaon przez ostatnie 10 lat przeżywa okres wzmożonego rozwoju. Dzięki temu rośnie popyt na coś więcej niż zwykłe, szare biurowce. Celem tego projektu było połączenie 'niskich' kosztów z wysokim wymaganiem przedsiębiorców.

Zdecydowanie najciekawszym elementem budynku jest zastosowana elewacja. Wokół konwencjonalnej ściany znajduje się pojedyńcza warstwa szklana. Jej głównym zadaniem jest ochrona budynku przed panującym w Indiach klimatem. Ściany wewnętrzne o typowych właściwościach izolacyjnych chronią przed zmianami temperatury. Między dwoma warstwami elewacji tworzy się kontrolowany mikroklimat, dzięki czemu można chociażby spokojnie otwierać okna. Kolejnym atutem dwóch powłok jest ochrona przed hałasem z pobliskiej autostrady.

Z estetycznego punktu widzenia budynek także się wyróżnia. W całej bryle znajdują się aż trzy okrągłe dziedzińce. Tworzą one także wejścia złożone ze spiralnych ramp. Cały obiekt jest uniesiony do góry na konstrukcji ze słupów. Projektanci twierdzą, że chcieli w ten sposób oddać część terenu pracownikom, prawdopodnie do odpoczynku. Dzieki takiemu manewrowi mogli oni także umieścić pod budynkiem wodę, która tworzy swojego rodzaju lustro.

Głównym sposobem komunikacji wewnątrz budynku są wymienione wcześniej spiralne rampy wokół dziedzińców. Obiekt da właścicielom 75 tys. m2 powierzchni biurowej.

Biurowiec IT będzie jednym z dwóch budynków zaprojektowanych przez Morphogenesis. Doon Cyber Centre, drugi biurowiec, także cechujący się nieprzeciętnym wyglądem powstanie tuż obok. Będzie on złożony z dwóch części połączonych szklanymi korytarzami. Będzie on mniejszy o 25 tys. m2 dając 50 tys.m2. DCC powstanie jednak dużo szybciej, gdyż prace budowlane już zostały rozpoczęte.

Co ciekawe władze miasteczka w zeszłym roku zastanawiały się nad wybudowaniem najwyższego budynku świata właśnie na przedmieściach Delhi. Miałyby to być cztery wieże, każda po conajmniej 140 pięter. Nie była to jednak jedyna tego typu propozycja z Indii. Swojego czasu padł także pomysł na wybudowanie Noida Tower, która osiągałaby wysokość 710 m. Jednak póki co są to odległe plany. Jedyne co nam pozostaje to cieszyć się z obecnych osiągnięć architektów z Indii i życzyć im jak najlepiej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Indyjska propozycja na nowoczesny biurowiec

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej