Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Herzog & de Meuron w Hamburgu

graberski
Filharmonia w Hamburgu (Hafencity) projekt Herzog de Meuron wizualizacja - Herzog & de Meuron

Hamburg przeżywa obecnie okres wzmożonego rozwoju. Coraz bardziej zaawansowany jest plan budowy Hafencity, co przyciąga do miasta miłośników architektury. Nas najbardziej zainteresowała hala filharmonii Elb, którą zaprojektowało szwajcarskie biuro Herzog & de Meuron.

Projekt Hafencity polegać ma na modernizacji starych doków, które w Hamburgu znajdują się tuż przy starym mieście. Do 2020 roku, na obszarze 155 ha ma powstać 40 tysięcy miejsc pracy oraz mieszkania dla 12 tysięcy osób. Dzięki przedsięwzięciu sródmieście wzrośnie o 40 procent. Główną atrakcją turystyczną ma być Elbphilharmonie. Założenie polegać będzie na modernizacji już istniejącego obiektu i dobudowaniu do niego całkowicie nowej góry. Brzmi banalnie, lecz w rzeczywistości jest to bardzo wyrafinowany projekt. Biuro Herzog & de Meuron ma już doświadczenie w tego typu przebudowach, szczególnie po zaprojektowaniu londyńskiej Tate Modern. Podstawę filharmonii ma stanowić ceglany magazyn zwany Kaispecher A. Znajduję się on w zachodniej części Hafencity tuż nad rzeką Łabą. Obiekt został wybudowany w latach sześćdziesiątych i pierwotnie przechowywano w nim kakao. Hala zaprojektowana przez Wernera Kallmorgena ma 635 tysięcy m2 powierzchni. Już niedługo Kaispecher ma się stać wejściem do sali koncertowej, która wbudowana zostanie nad nim.

Bryła filharmonii przypominać będzie lodową górę, która jest solidna i ciężka u dołu natomiast u góry staje się lekka i subtelna. Niczym szklany namiot przykryje ona dawny magazyn. Dach filharmonii unosi się i opada przypominając falę morską. Miejscami załamująca się elewacja odbijać będzie sąsiadującą rzekę oraz niebo.

Dzięki nowej części obiekt zyska kolejne 667 tysięcy m2 powierzchni. Poza olbrzymią salą koncertową mieszczącą 2150 osób znajdzie się jeszcze mniejsza sala z miejscem dla 500 osób. Dodatkowo w obiekcie znajdzie się nowa siedziba Orkiestry Symfonicznej NDR (Północno Niemieckiego Radia), luksusowy hotel, awangardowe apartamenty, centrum konferencyjne, centrum SPA, muzeum Klingendes (muzyczne muzeum dla dzieci), parking oraz ekskluzywne restauracje i kluby. Większość budynku będzie dostępna dla turystów. Na konferencji prasowej w Nowym Jorku Herzog podkreślał, że budynek ma gromadzić różnorodnych ludzi, nie tylko elity.

Sala koncertowa ma owalny kształt ze sceną na samym środku. Siedzenia ustawione są na licznych, stromych tarasach, które nie tylko mają poprawić dźwięk ale także i widoczność. Nad sceną znajdują się specjalne reflektory, które doświetlają całe pomieszczenie. Funkcje akustyczne pomieszczenia zostały zaprojektowane z pomocą Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustics, którzy mają spore doświadczenie w budowaniu sal koncertowych.

Projekt ma kosztować 241 milionów euro i ma zostać oddany do użytku do końca 2010 roku. Innymi atrakcjami kulturalnymi Hafencity mają być muzeum morskie, które powstanie w budynku Kaispecher B oraz Morski Świat Przygód.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem

Skomentuj:

Herzog & de Meuron w Hamburgu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej