Jean Nouvel laureatem konkursu na wieżowiec Signal
Jean Nouvel zwyciężył w finale konkursu na wieżowiec Signal w paryskiej dzielnicy La Défense. Dopiero co przyznano mu nagrodę Pritzkera. Francuski architekt ma świetną passę.


Jean Nouvel stał się ulubionym architektem francuskiego establishmentu. Po zbudowaniu Musée du quai Banly, które powstało na osobiste życzenie Jacquesa Chiraca, paryski architekt zrealizuje ponad 300-metrowy wieżowiec, którego zapragnął Nicolas Sarkozy.
Konkurs odbył się w dwóch etapach, o pierwszym pisaliśmy tutaj .
Budynek ma powstać przy zachodnim wjeździe do dzielnicy La Défense , obok Wielkiego Łuku . Wieżowiec ma osiągnąć wysokość 301 metrów, czyli 71 pięter. Dzięki swoim rozmiarom i lokalizacji budynek będzie dobrze widoczny z Paryża. Skyline La Défense zyska nową dominantę.
W wieżowcu mają się mieścić biura, mieszkania oraz hotel. Dodatkowo na dolnych poziomach przewidziano powierzchnie handlowe.
Bryła projektu składa się z czterech ułożonych na sobie ''pudełek'', a w każdym z nich znajduje się ''wycięte'' atrium. Z daleka wieżowiec przypomina indiański totem. Atria są ukierunkowane na odmienne strony i posiadają różnorodne funkcje i charaktery.
fot. EPAD / AJN
Jean Nouvel i inwestorzy
fot. EPAD
Nouvel już raz zwyciężył w konkursie na wieżowiec w La Défense . W 1989 zaproponował 425-metrowy wieżowiec-bez-końca (Tour sans Fins). Projektu nigdy nie wybudowano. Kilkakrotnie startował w podobnych konkursach.
TOUR SANS FINS (1989) i TOUR PHARE (2007)
fot. AJN
Tym razem powinno mu się bardziej poszczęścić, sympatia ze strony głowy państwa gra na jego korzyść. Wiele wskazuje na to, że Nouvel w końcu wybuduje wieżowiec w La Défense .
Zobacz także:
Laureaci konkursu na wieżowiec Signal w Paryżu
Feliks

Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową
Domy parterowe: za i przeciw
Na tropach modernizmu: Kambodża