Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jean Nouvel laureatem konkursu na wieżowiec Signal

Feliks

Jean Nouvel zwyciężył w finale konkursu na wieżowiec Signal w paryskiej dzielnicy La Défense. Dopiero co przyznano mu nagrodę Pritzkera. Francuski architekt ma świetną passę.  

La Tour Signal
fot. AJN / EPAD

 

Jean Nouvel stał się ulubionym architektem francuskiego establishmentu. Po zbudowaniu Musée du quai Banly, które powstało na osobiste życzenie Jacquesa Chiraca, paryski architekt zrealizuje ponad 300-metrowy wieżowiec, którego zapragnął Nicolas Sarkozy.

 

Konkurs odbył się w dwóch etapach, o pierwszym pisaliśmy tutaj .

 

Budynek ma powstać przy zachodnim wjeździe do dzielnicy La Défense , obok Wielkiego Łuku . Wieżowiec ma osiągnąć wysokość 301 metrów, czyli 71 pięter. Dzięki swoim rozmiarom i lokalizacji budynek będzie dobrze widoczny z Paryża. Skyline La Défense zyska nową dominantę.

 

W wieżowcu mają się mieścić biura, mieszkania oraz hotel. Dodatkowo na dolnych poziomach przewidziano powierzchnie handlowe.

 

Bryła projektu składa się z czterech ułożonych na sobie ''pudełek'', a w każdym z nich znajduje się ''wycięte'' atrium. Z daleka wieżowiec przypomina indiański totem. Atria są ukierunkowane na odmienne strony i posiadają różnorodne funkcje i charaktery.

 

 

makieta

fot. EPAD / AJN

 

Nouvel i inwestorzy

Jean Nouvel i inwestorzy

fot. EPAD

 

Nouvel już raz zwyciężył w konkursie na wieżowiec w La Défense . W 1989 zaproponował 425-metrowy wieżowiec-bez-końca (Tour sans Fins). Projektu nigdy nie wybudowano. Kilkakrotnie startował w podobnych konkursach.

 

TOUR SANS FINS (1989) i TOUR PHARE (2007)

fot. AJN

 

Tym razem powinno mu się bardziej poszczęścić, sympatia ze strony głowy państwa gra na jego korzyść. Wiele wskazuje na to, że Nouvel w końcu wybuduje wieżowiec w La Défense .

 

Zobacz także:

 

Jean Nouvel - inne projekty

 

Laureaci konkursu na wieżowiec Signal w Paryżu

 

Wszystkie wieżowce na Bryle

 

 

Feliks


 

Teraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Jean Nouvel laureatem konkursu na wieżowiec Signal