Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Opera Zahy Hadid w Dubaju

aga

Zjednoczone Emiraty Arabskie stawiają na sztukę. Oprócz niesamowitych wieżowców, majętni szejkowie inwestują tam w spektakularne budynki kulturalne. Zobacz, co proponuje Zaha!  

5294054 https bi
www.gizmodo.com

 

Po spektakularnym projekcie dla wyspy w Abu Dhabi, gdzie planowane są trzy muzea autorstwa Franka Gehry'ego , Jeana Nouvela i Tadao Ando oraz Centrum Sztuki Zahy Hadid, czas na Dubaj. Tam na własnej wyspie powstanie kompleks kulturalny mieszczący operę, teatr i galerie sztuki z 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Opera ma pomieścić 2 500 widzów. Na wyspie powstanie też 6 gwiazdkowy hotel. Autorką kompleksu jest Zaha Hadid oraz jej współpracownik Patrik Schumacher.

 

źródło: www.designboom.com

 

źródło: www.designboom.com

Struktura budynku przypominać ma organiczne twory pustynne. Falista bryła ekspresyjnie wijąca się po ziemi od razu nasuwa skojarzenie z twórczością Zahy Hadid.

 

źródło: www.designboom.com

Dominantą będą dwa korespondujące ze sobą ''wydmowe'' wzniesienia, które pomieszczą audytoria opery i teatru. Oba szczyty będą płynnie opadać w dół, aż w końcu budynek spotka się z ziemią.

 

Wewnątrz, w głównej części kompleksu znajdować się będzie przeszklone foyer oraz wielopoziomowe balkony, z których rozcierać sie będzie wspaniały widok na okolicę.

 

źródło: www.gizmodo.com

 

źródło: www.gizmodo.com

 

Opera w Dubaju związana jest ściśle ze strategią rozwoju dla Emiratów Arabskich. Wice prezydent i premier tego kraju oraz włodarz samego Dubaju Szeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum zainicjował w marcu tego roku Projekt Kulturalny dla miasta, który do 2015 roku zakłada budowę 10 muzeów , 9 publicznych bibliotek ze zbiorami poezji, muzyki i literatury, 14 teatrów i właśnie operę, która będzie ważnym elementem Projektu.Marzeniem Szejka jest to, aby Dubaj stał sie jednym w największych ośrodków kulturalnych świata.

 

 

źródło: www.sheikhmohammed.co.ae

 

 

Od 5 czerwca oglądać można makietę kompleksu wraz z innymi spektakularnymi projektami dla Dubaju na wystawie "Dubai Next", zorganizowanej przez Vitra Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech .

 

Zobacz także:

 

Muzeum projektu Zahy Hadid w Wilnie

 

Najwyższy budynek świata jest w Dubaju

 

Kwadratowa wyspa w centrum Dubaju

 

 

 

 

aga

 

 

 

Skomentuj:

Opera Zahy Hadid w Dubaju