Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przykładny dom z Przyszłości

feliks

Future Systems i ich dom z Przyszłości

future systems
future systems
future systems

 

Londyńska pracownia Future Systems ujawniła projekt prywatnego domu w Hrabstwie Kent. Parcela, na której powstanie mieści się wśród krajobrazów objętych ochrononą. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, projekt musiał być uznany za przykładną architekturę i to na skalę całej  Welkiej Brytanii.

 

 

future systems

fot. Future Systems

 


Dom jest osadzony na pochyłym terenie skierowanym na południe. Z działki widać malowniczy krajobraz Kentu, założeniem projektowym domu jest, aby impakt na otaczający go krajobraz był jak najmniejszy.
Dom jest parterowy i całkowicie przeszklony, nieprzezroczyste części cokołu będą porośnięte bluszczem. Cieniutki dach będzie się opierać na słupkach z inoxu, jego krawędź będzie wykończona tym samym materiałem. Konstrukcja dachu ma być prefabrykowana z materiałów kompozytowych. Droga dojazdowa oraz zewnętrzne powierzchnie użytkowe będą utwardzone kratami trawnikowymi tak, aby dom był otoczony zielenią.

 

future systems

fot. Future Systems

 

 

Budynek będzie ogrzewany za pomocą pompy pobierającej ciepło z gruntu. Zimą, wielkie podwójnie przeszklone powierzchnie mają pomagać gromadzić ciepło słoneczne. Latem, daleko wysunięty dach ma zapobiegać przegrzewaniu się domu. Płaski dach będzie używany jako zbiornik na wodę deszczową do podlewania ogrodu i do spłukiwania ubikacji.

 

future systems

szkic Kaplicky'ego fot. Future Systems

 

future systems

fot. Future Systems

 

 

Dom uzyskał pozwolenie na budowę zeszłej jesieni, jego budowa ruszy jeszcze w tym roku.

 

O pracowni Future Systems było głośno w związku z debatą nad ich kontrowersyjnym projektem czeskiej biblioteki narodowej. Mimo że konkurs wygrali ponad rok temu, do dziś nie wiadomo czy budynek powstanie. Założyciel pracowni, Jan Kaplicky, projektuje głównie bryły-bloby o ''retro-futurystycznej''' estetyce, zaprojektowaną przez niego bibliotekę przezwano ośmiornicą.

 

 

future systems

fot. Future Systems

 

 

Choć porównywanie prywatnej rezydencji z instytucją publiczną jest karkołomne. Można spostrzec że w obu projektach, architekt konsekwentnie spełnia postawione mu wymagania, a przy tym nie rezygnuje z własnej estetyki. Biblioteka jest widoczna na tle historycznej dzielnicy a dom się wtapia w naturalny krajobraz.

 

 

the jetsons

fot. Hanna-Barbera

 

 

Odnośnie ich 'estetyki z przyszłosci', to przypomina beztroską przeszłość z kreskówek. Gdy dom powstanie, będzie odrobiną naiwności 'w kraju realistów', nikomu to nie zaszkodzi. Ale czy ten mały sukces sprawi że wybudowanie ośmiornicy u Czechów stanie się bardziej realne ?

 

 

 

Zobacz także:

 zestaw do kawy projektu Future Systems

albo

Maison Go - dom w krzywym zwierciadle

Biblioteka-ośmiornica w Pradze

 

 

 

Feliks

 

Skomentuj:

Przykładny dom z Przyszłości