Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Znikające Muzeum Yue Minjun

buma
źródło: designboom.com - źródło: designboom.com

Chiny przypominają obecnie ogromny plac budowy, na którym spełniają się najśmielsze wizje architektów. Niebawem zostanie ukończony kolejny niezwykły budynek - Muzeum Yue Minjun.

Rzadko się zdarza, żeby żyjący artysta doczekał się muzeum swojego imienia. Yue Minjun, jeden z najbardziej znanych współczesnych chińskich artystów, już w listopadzie tego roku będzie mógł oglądać swoje prace zgromadzone w niecodziennym budynku.

Autorem projektu jest Studio Pei - Zhu, które odpowiedzialne jest również za budowę muzeum Guggenheima w Pekinie.

Muzeum powstaje w mieście Qing Cheng Shan w prowincji Syczuan. Lokalizacja jest specyficzna i stała się dużym wyzwaniem dla architektów. Prowincje zajmują tereny górzyste i trudno dostępne, które przeplatają się z obszarami rolniczymi.

Muzeum usytuowano nad brzegiem rzeki Shimeng w sąsiedztwie góry Qingcheng, uznawanej za jedno z ważniejszych miejsc dla taoizmu. Ponadto teren, na którym powstaje projekt chińskiej pracowni, nieustannie spowity jest mgłą, co sprawia, że sceneria staje się z lekko odrealniona.

Architekci ze Studia Pei - Zhu postanowili wykorzystać tę niebanalną lokalizację. Jak twierdzą, szukali medium, które połączyłoby zarówno historię z teraźniejszością, jak i naturę z nowoczesną technologią. Projekt, który powstał w wyniku tych rozważań przypominać ma kamień wyrzucony na brzeg. Pokryty jest warstwą lekkiego metalu, w którym delikatnie odbija się pobliska sceneria. Organiczna forma bogata jest w gładkie krawędzie i załamania. Rolę okien spełniają rozrzucone na bocznej ścianie oraz dachu okrągłe otwory. Dach pełni również funkcję tarasu widokowego, który dzięki opływowej konstrukcji niezauważalnie przechodzi w dalszą część budynku.

Całość to nowoczesna konstrukcja, która raz po raz pojawia się zza spowijającej ją mgły, by za chwilę znowu zniknąć.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…

Skomentuj:

Znikające Muzeum Yue Minjun

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej