Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy przy plaży według Chenchow Little Architects

tag

Marzył się wam kiedyś piękny dom nad oceanem? Oto wizja jednego z domów stworzona przez australijskich architektów Chenchow Little.

Chenchow Little Architects
Chenchow Little Architects
Chenchow Little Architects

Obiektem, o którym jest mowa jest Bronte House. Dom znajduje się na obrzeżach Sydney. Oryginalnie  został wybudowany w XIX wieku z kamienia piaskowego. Architekci z Chenchow Little przekształcili parterową ruinę w ultranowoczesny dom mieszkalny. Jedyną pozostałością po oryginalnym budynku są fundamenty i ściany zewnętrzne na parterze.

Lokalizacja obiektu charakteryzuje się dużym spadkiem w kierunku oceanu. Architekci chcieli wykorzystać to do polepszenia jakości widoków z domu. Dlatego też zdecydowali się na dobudowanie całego piętra do pierwotnego obiektu. Konstrukcję wykonano ze stali, szkła oraz fibrocementu. Praktycznie całość nowej części obiektu została dodatkowo pokryta aluminiowymi żaluzjami. Dzięki ułożeniu terenu wchodzi się do domu po mostku łączącym garaż z pierwszym piętrem. Gdy stoimy przy drzwiach do domu ciężko jest zorientować się, że od oceanu dzieli nas zaledwie kilkaset metrów. Dopiero po wejściu do obiektu widzimi piękno otacząjącej nas przyrody.

Na parterze, czyli wśród starych XIX-wiecznych murów, znajdują się trzy sypialnie gościnne. Dopiero na nowo powstałym piętrze architekci mieli pole do popisu. To właśnie tu znajduje się główna sypialnia, salon z kuchnią oraz kilka mniejszych lub większych tarasów i werand, otacząjacych praktycznie cały dom. Szklane, ruchome ściany dzięlące pomieszczenia i owe tarasy umożliwiają powiększenie przestrzeni oraz całkowite otwarcie jej na otoczenie. W momencie gdy potrzebujemy trochę prywatności, wystarczy zasłonić żaluzje i nikt ne będzie wiedział, co się dzieje w środku. Aluminiowe panele mają oczywiście także inny cel. Mianowicie służa one jako ochrona przed wiatrami, które w tych rejonach potrafią być uciążliwe oraz przed nadmierną ilością słońca.

Podobnym obiektem do Bronte House jest inny projekt Chenchow Little Architects. Freshwater House znajdujący się w Sydney także jest umiejscowiony w pobliżu oceanu. Także i w tym projekcie głównym motywem są aluminiowe żaluzję, które całkowicie zmieniają wizerunek i funkcjonalność obiektu. Przebywając w pokoju dziennym przy otwartych zasłonach ciężko jest wyczuć różnice pomiędzy wnętrzem a światem zewnętrznym. Nagle pomieszczenia stają się częścią ogrodu.

Główna sypialnia została tak umieszczona, aby można było bez skrępowania przebywać w niej  nawet przy otwartych żaluzjach. Została ona umieszczona w centrum obiektu i jest otoczona małym dziedzińcem.

Biuro projektowe Chenchow Little zostało założone w 1994 roku w Sydney przez Tony'ego Chenchow oraz Stephanie Little. Tony urodził się w Sydney w 1967 roku. Ukończył uniwersytet New South Wales w 1993 roku. Jego wspólniczka, o trzy lata młodsza, ukończyła ten sam uniwersytet rok później. Godnym podziwu jest fakt, że dwójka ta założyła własne biuro zaraz po ukończeniu studiów.

Zarówno Bronte House jak i Freshwater House pokazują nowoczesny wzór domów maksymalnie wykorzystujących ukształtowanie terenu, na którym stoją oraz otaczających widoków i przyrody. Może zastosowane tu rozwiązania nie są żadną nowością, jednak kto powiedział, że sprawdzone techniki są złe?

Skomentuj:

Domy przy plaży według Chenchow Little Architects