Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Góra lodowa w centrum miasta

ucho

W Melbourne powstał czteropiętrowy budynek autorstwa McBride Charles Ryan, który przypomina bryłę lodu.

Budynek zamówiony przez Honorowego Konsula Monako w australijskim Melbourne jest doskonałym przykładem na to, że nawet najmniejszy wycinek ziemi można zagospodarować w niebanalny sposób. Całkowita powierzchnia działki na której wzniesiony został obiekt autorstwa biura McBride Charles Ryan ma jedynie 102,5 m kw.

Jak podkreślają twórcy, klient nie miał dokładnego rozeznania w świecie nowoczesnej architektury . Przyznał jednak, że zachwycają go arcydzieła wzornictwa przemysłowego lat 20. ub. w. Z połączenia inspiracji wywodzących się z art deco, surrealizmu, gotyku oraz kubizmu powstał więc projekt splatający architekturę z niemal rzeźbiarską, misterną formą.

Mimo ograniczonej powierzchni, w czteropiętrowym budynku udało się zmieścić nastrojową kawiarnię, dwa poziomy pomieszczeń biurowych oraz siedzibę konsula, z dostępem do zielonego, porośniętego trawą dachu. Obiekt przypominający górę lodową w centrum miasta jest również przykładem skrajnie ekologicznego podejścia do budownictwa. Różnorodne systemy oszczędzania energii minimalizują bowiem znacznie koszty jego utrzymania.

Skomentuj:

Góra lodowa w centrum miasta