Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hearst Tower - najlepszy wśród najwyższych

buma

Po raz trzeci przyznano International Highrise Award. Główną nagrodę otrzymał Hearst Tower autorstwa pracowni Foster and Partners.

Hearst Tower był pierwszym wysokościowcem, którego budowę rozpoczęto po zamachach z 11 września. Liczący 182 metry wieżowiec wyrasta z 6- piętrowego budynku utrzymanego w stylu Art Deco, który powstał w 1928 roku. Zaprojektowany przez Josepha Urbana budynek powstał na zlecenie magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Niespełna osiemdziesiąt lat później dobudowano nową część - Hearst Tower został ukończony w 2006 roku.

Fasada Hearst Tower została zbudowana na bazie siatki diagonalnej. Dzięki temu do budowy ramy konstrukcji użyto aż o 20% mniej stali niż standardowo. Brzegi budynku mają natomiast charakterystyczny zygzakowaty kształt.

Hearst Tower zyskał sobie również miano pierwszego "zielonego" wysokościowca w Nowym Jorku. Podłoga atrium wyłożona jest wapniem przewodzącym ciepło. Polietylenowe rury, które umieszczono pod podłogą, w lecie wypełnia zimna woda, która chłodzi wnętrze, natomiast w zimie budynek ogrzewa gorąca woda. Woda pochodzi ze zbiornika znajdującego się w piwnicy, który gromadzi deszczówkę spływającą specjalnym kanałem z dachu. Deszczówka służy również do podlewania roślin znajdujących się na terenie Hearst Tower. Ponadto aż 80% stali użytej przy budowie konstrukcji pochodzi z odzysku. W konsekwencji budynek zużywa o 25% mniej energii niż minimum wyznaczone przez nowojorskich urbanistów.

Budynek był już wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku otrzymał nagrodę Emporis Skyscraper Award dla najlepszego budynku wybudowanego w tym roku.

W swoim werdykcie jury International Highrise Award uzasadniło, iż Hearst Tower jest wysokościowcem przyszłości - korzystającym z nowoczesnych technologii i wytyczającym nowe standardy w architekturze. "Hearst Tower nie powiela ustalonych już kanonów, jest prototypem" ogłosiło jury.

Wśród finalistów International Highrise Award znalazły się również:

- TVCC, Pekin, OMA

- New York Times Building, Nowy Jork, Renzo Piano Building Workshop i FXFOWLE

- Newton Suites, Singapur, WOHA

- Missing Matrix Building, Seul, Korea Południowa, Mass Studies

International Highrise Award przyznawana jest co dwa lata od 2004 roku w Frankfurcie nad Menem. Jej inicjatorem jest Deutsches Architekturmuseum (DAM) oraz DekaBank. Dotychczas nagrodzono De Hoftoren autorstwa Kohn Pedersen Fox Associates (2004) oraz Torre Agbar Jeana Nouvela (2006).

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem

Skomentuj:

Hearst Tower - najlepszy wśród najwyższych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej