Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom dla konesera

dll

Zamieszkaj w domu zaprojektowanym przez szwajcarski duet architektoniczny Herzog & de Meuron - jest na sprzedaż!  

herzog and de meuron, architektura, francja, dom jednorodzinny, rudin house
Rudin House projektu Herzog and De Meuron
Źródło: The Modern House

 

 

O londyńskiej agencji obrotu nieruchomościami The Modern House wspominaliśmy w połowie zeszłego roku, przy okazji pojawienia się w jej ofercie podparyskiej willi projektu Le Corbusiera. Zajmuje się ona pośrednictwem sprzedaży budynków o wyjątkowej wartości architektonicznej, wybudowanych począwszy od lat 20-tych minionego wieku aż do dnia dzisiejszego. Obecnie w ofercie firmy znalazła się prawdziwa perełka - zaprojektowany na początku lat 90-tych Rudin House.

 

Ten jednorodzinny dom zwany również Project 128, wybudowany został według projektu słynnych szwajcarskich architektów Jacques'a Herzoga i Pierre'a de Meuron w 1997 roku w Leymen we Francji. Oto jak sami architekci opisują jego architekturę:

 

Rudin House

Źródło: The Modern House

 

Zewnętrzny kształt domu może być odbierany ciężko, jak archetypowa masa, która wydaje się być zawieszona nad łagodnym wzgórzem, wyrażając pragnienie, aby zostać odebrana jako przedmiot abstrakcyjny. Skośny dach, wysoki komin i wielkie okna przypominają rysunek dziecka. Powierzchnie dachu krytego smołą i surowych betonowych fasad płynnie przechodzą jedna w drugą bez żadnych przeszkód.

 

 

Prosty, monolityczny budynek jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, deszcz biegnie po nim jak po głazie. Surowe betonowe ściany fasad podkreślają ciężar budynku, ale wyrastając z ziemi jak na szczudłach, dają wrażenie lekkości. Wystający pomost, który przedłuża unoszącą się nad taflą wody podstawę domu w kierunku wschodnio-zachodnim, dociera do pomieszczeń ponad warstwą wody z jednej i tarasem z drugiej strony, potęgując wrażenie lekkości i zawieszenia nad krajobrazem.Drzewa owocowe i łąki podkreślają rolniczy charakter ogrodu, który z dystansu jest ledwie dostrzegalny. Faktura materiału, która sprawia wrażenie pokrewieństwa między powierzchniami dachu i ścian, podtrzymuje wizerunek budynku jako małego, abstrakcyjnego domu. Ich gładkie krawędzie zarysowują jednak ich odmienny charakter. Zredukowana do minimum w swojej ekspresji rynna, zastąpiona została metalową listwą, która odprowadza deszcz na brzeg zachodniej fasady nad stawem.

 

Dla konesera dobrej architektury to z pewnością dom marzenie, jednak tylko nielicznych będzie na niego stać... Cena Rudin House wynosi, bagatela 1,300,000 euro. 


dll

 

Zobacz także:

 

Le Corbusier na sprzedaż

Fallingwater - dom nad wodospadem

Willa 18.36.54 Daniela Libeskinda

Skomentuj:

Dom dla konesera