Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rewitalizacja w dobrym stylu

NB

Shaw Center for the Arts to koncepcja, która zmieniła oblicze Luizjany. Konstrukcja zaskakuje kontrastami, materiałami i pomysłowością. Obiekt został nagrodzony przez Amerykański Instytut Architektów.

Shaw Center for the Arts - projekt zrealizowany w Baton Rouge w Luizjanie w Stanach Zjednoczonych, choć otwarty już w 2005 roku, dopiero teraz został nagrodzony przez Amerykański Instytut Architektów trafiając tym samym do czołówki najlepszych budynków.

Budynek został tak zaprojektowany, by stawiać opór huraganom występującym często w tym regionie. Bez żadnych problemów przetrwał huragan Katrina i Rita.
 
Shaw Center for the Arts usytuowany jest w Śródmieściu Baton Rouge, przy ulicy Lafayette, w pobliżu Old State Capitol i rzeki Mississipi.
 
Centrum Sztuki Shaw, autorstwa Schwartz/Silver Architects, Inc zbudowano wokół starszego, historycznego budynku "Auto Hotel", które teraz funkcjonuje jako jedna z części założenia. Jest to trzypiętrowa bryła, nad której tarasem wznosi się nowoczesna dobudówka w kształcie litery L. Obie części połączone są przeszklonym patio. Dzięki temu wchodzą ze sobą w bezpośredni dialog i tworzą zaskakującą całość. Historyczny obiekt nie wydaje się być zdominowany przez dość dużą strukturę nowoczesną. Podkreślono wręcz jego zabytkowy charakter. Wyraźne sekwencje rytmiczne powtarzających się pionów, w szczególności okien w starym budynku kontrastują z dekoracyjnymi liniami poziomymi elewacji nowego.

Koncepcja może wydawać się nieco agresywna, jest bowiem odważna i monumentalna. Nowa struktura wykonana jest w dużej mierze ze szkła i aluminium, dzięki czemu wydaję się być przepełniona światłem. Przybudówka Shaw Center for the Arts składa się z licznych, ciekawie zestawionych form, wśród których przeważają sekwencje horyzontalne. Owa modularność i gra przestrzeni; elementy cofnięte, wysunięte wprowadzają dynamizm, ruch i zaskakują odbiorcę. Partia dachowa jest zróżnicowana pod względem materiałów, kolorystyki i form. Do interesujących rozwiązań należy nawiązanie do znajdującego się w pobliżu Old State Capitol z 1849, poprzez powtórzenie motywu arkadkowego pojawiającego się w partii szczytowej obu obiektów.
 
Centrum mieści muzeum sztuki, przestrzeń teatralną. Na piątym piętrze znajduje się również Muzeum Sztuki Stanowego Uniwersytetu Luizjana. ?Manship Theatre" został zainspirowany londyńskim "West Endem". Ma specjalnie wydzieloną część dla orkiestry, dwa balkony, nowoczesny system audio i najnowsze rozwiązania techniczne. W obszernej, współczesnej przestrzeni wystawienniczej tzw. "Brunner Gallery", będą pokazywane prace artystów z tego stanu. W centrum jest także Uniwersytecka Galeria Sztuki "Union Art Gallery" promująca prace studentów Uniwersytetu Luizjana. Oczywiście nie mogło zabraknąć również restauracji, barów oraz kawiarni. Do najbardziej spektakularnych należy japońska restauracja "Tsunami", która mieści się na dachu założenia, skąd rozciąga się widok na Old State Capital i rzekę Mississipi.
 
Shaw Center for the Arts w niesamowity sposób ożywił przestrzeń miasta i przyczynił się do jej znacznej poprawy. Stał się katalizatorem rozwoju śródmieścia Baton Rouge, które przyciąga teraz nowych inwestorów
 

Skomentuj:

Rewitalizacja w dobrym stylu