Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biurowce Spectra i Topaz autorstwa JEMS Architekci

Radeo

Biurowce autorstwa pracowni JEMS Architekci to mistrzowskie połączenie piękna i użyteczności. Dwa warszawskie budynki tej pracowni, Spectra i Topaz znalazły uznanie także za granicą...

W Warszawie wciąż przybywa przestrzeni biurowej, jednak nie wszystkie realizacje są tak udane, jak te dwa biurowce projektu pracowni JEMS Architekci, które powstały w południowej części Warszawy. Oba budynki charakteryzuje typowe dla biura JEMS zastosowanie powściągliwej ornamentyki, która wyraża się w rytmicznych podziałach elewacji i wysmakowanych detalach okładziny, które dostrzegalne stają się dopiero po bliższym spojrzeniu.

Porównywalne z wcześniejszymi projektami zespołu jest także pocięcie fasad pionowymi elementami, które lekko odsunięte są od samej płaszczyzny okien, dodając głębi fasadom (rozwiązanie to znaleźć można między innymi w siedzibie Agory SA przy ulicy Czerskiej, czy w konkursowej propozycji na projekt zespołu wydziałów neofilologicznych Uniwersytetu Warszawskiego).

Także wewnętrzne dziedzińce, z przechodzącymi przez kilka kondygnacji obsadzonymi bambusami atriami są znane już w twórczości firmy na przykład z biurowca Kredyt Banku na warszawskiej Woli.

Jednak dzięki twórczej kombinacji tych dobrze znanych elementów, kilku nowym pomysłom i ciekawie zakomponowanym bryłom oba budynki są wyjątkowo ciekawymi obiektami na biurowej mapie Warszawy.

Spectra jest charakterystyczna szczególnie dzięki swojej formie, która na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, lecz w rzeczywistości składa się z wielu dodanych d siebie prostych brył. Indywidualnie potraktowane rytmy podziałów okiennych, różne na różnych kondygnacjach dodają temu rozłożystemu budynkowi lekkości.

Z kolei Topaz to masywny prostopadłościan z zakratowaną elewacją, który od strony umieszczonego wewnątrz kwartału zabudowy ogródka staje się przezierny i ujawnia swoją dyspozycję przestrzenną poprzez bardzo udany chwyt z klatką schodową w formie skośnych pasów.

Są to także dwa spośród zaledwie kilku Polskich obiektów, które znalazły się w prestiżowym Phaidon Atlas of 21st Century Architecture - kompendium najnowszej i najlepszej światowej architektury , które pokazuje ponad 1000 najlepszych projektów ze wszystkich zakątków świata oddanych do użytku w XXI wieku.

Skomentuj:

Biurowce Spectra i Topaz autorstwa JEMS Architekci