Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Coop Himmelb(l)au budują w Chinach

dll

Rozpoczęła się budowa Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w chińskim porcie Dalian. To drugi po gmachu MoCAPE w Shenzhen projekt Coop Himmelb(l)au w Państwie Środka.

30 stycznia w obecności burmistrza miasta Dalian rozpoczęły się prace ziemne rozpoczynające budowę Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego. Projekt gmachu przygotowany został przez dekonstruktywistów z Coop Himmelb(l)au. Propozycja austriackiego biura wyłoniona została w drodze konkursu w kwietniu ubiegłego roku, w którym uczestniczyły m.in. pracownie Zahy Hadid, gmp von Gerkan, Marg und Partner i in.

Jak mówi Wolf D. Prix, główny architektCoop Himmelb(l)au, koncepcją projektu było stworzenie "małego miasta złożonego z przestrzeni konferencyjnych i audytoryjnych, nakrytych pojedynczym dachem, przypominającym muszle". Kompleks ma posiadać ok. 100 tys. m2 całkowitej powierzchni i ma mieścić Centrum Konferencyjne, operę, Centrum Wystawowe, a także pomieszczenia zaplecza technicznego i podziemny parking.

W centralnym punkcie gmachu będzie zlokalizowana opera, która pomieści 1800 widzów, a także sala kongresowa dysponująca 2,500 miejscami. Wokół nich, jak "perły wokół rdzenia", rozlokowane mają być mniejsze sale konferencyjne. Między nimi biec mają zadaszone ulice i bulwary, umożliwiające swobodną komunikację.

W swoim projekcie architekci z Coop Himmelb(l)au, zastosowali także szereg rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych. Jak zapewnia Wolf D. Prix: "W każdym z naszych projektów wdrażamy rozwiązania, które redukują konsumpcję złóż naturalnych. Zgodnie z tym także i budynek w Dalian został zaprojektowany w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa; Przykładem może być zastosowanie skomplikowanego systemu wykorzystującego wodę morską do klimatyzowania pomieszczeń, co z kolei pozwoli zaoszczędzić do 30% energii i tym samym zmniejszyć emisję dwutlenku węgla".

Zgodnie z przyjętym terminarzem prac konstrukcyjnych, budowa kompleksu ma być zakończona w 2010 roku.

Skomentuj:

Coop Himmelb(l)au budują w Chinach