Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zira Island - spektakularny projekt BIG w Azerbejdżanie

dll

Orogeneza w geologii oznacza proces wypiętrzania łańcuchów górskich. Jak zatem nazwać projekt architektów z Bjarke Ingels Group (BIG) na wyspie Zira?

Siedem Szczytów Azerbejdżanu to plan urbanistyczny ekologicznego miasta, które ma być zlokalizowane na niewielkiej wyspie Zira leżącej w Zatoce Bakijskiej. Został on przygotowany przez duńskie biuro Bjarke Ingels Group, znane naszym czytelnikom m.in. z projektów kopenhaskiej mieszkaniówki Mountain Dwelling, czy też z przygotowanej we współpracy ze studiem Inaba, MAD i Mass Studiesfuturystycznej koncepcji urbanistycznej miasta Ansan .

Najnowszy projekt BIG przewiduje powstanie siedmiu gigantycznych gmachów, których architektura będzie nawiązywać do kształtu siedmiu słynnych azerskich szczytów górskich. Powstała w ten sposób linia nowego miasta ma być doskonale widoczna z ze stolicy Azerbejdżanu - Baku, które leży na wybrzeżu w głębi zatoki.

Każdy z siedmiu budynków spełniać będzie szereg funkcji publicznych i prywatnych. Przestrzeń miasta, w obrębie której znajdować mają się gmachy, ma być skomunikowana z szeregiem "wiosek" zlokalizowanych na przedmieściach za pomocą publicznej "równiny" biegnącej przez środek wyspy, a także poprzez otaczające wyspę plaże. Całość projektu ma być uzupełniona o 300 prywatnych willi znajdujących się na wybrzeżu, oferujących swoim mieszkańcom widok na malowniczą panoramę Morza Kaspijskiego.

Architektoniczna ikoniczność, jak również nawiązanie do azerskiej tożsamości narodowej, nie są jedynymi czynnikami, dla których architekci z BIG zdecydowali się na zastosowanie architektury czerpiącej w tak bezpośredni sposób z górzystej topografii Azerbejdżanu. Inną ważną przyczyną przyjętych rozwiązań było zaprojektowanie nowego miasta jako naturalnego ekosystemu, w którym górskie masywy stanowią tamę dla porywistych wiatrów, pozwalają dłużej zachować ciepło w dolinach, jak również tworzą specyficzne środowiska przyrodnicze.

Czynnik ten warunkuje także wykorzystanie określonych rozwiązań technologicznych sprawiających, że projekt BIG, choć spektakularny, ma być projektem całkowicie ekologicznym. Zapewniać ma to m.in. system pozyskiwania energii wyłącznie ze źródłem odnawialnych - słońca, wiatru, fal Morza Kaspijskiego. Przestrzenie publiczne miasta, zostały z kolei tak zaprojektowane by regulować kierunek i szybkość wiatru, zapewniając tym samym miastu i jego mieszkańcom optymalną cyrkulację powietrza.

Inwestycja ma być realizowana na areale 100 ha, a jej zleceniodawcą jest azerski holding Aurositi.  Projekt jest obecnie w fazie zatwierdzania, a data rozpoczęcia jego realizacji nie jest jeszcze znana.
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie

Skomentuj:

Zira Island - spektakularny projekt BIG w Azerbejdżanie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej