Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy wizerunek Petersburga?

hada

W zeszłym tygodniu rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie Nabrzeża Europa w Sankt Petersburgu. W konkursie wzięły udział znane pracownie architektoniczne, m.in. Mario Botta, Jose Rafael Moneo, David Chipperfield. Zobacz zwycięską pracę.

rosja, petersburg, konkurs
Zwycięski projekt pracowni "Jevgenij Gerasimov i Partnerzy" we współpracy z biurem NPS Tchoban Voss z Berlina.
źródło: architektonika.ru

 

 

Opracowanie miało dotyczyć 10 hektarów nabrzeża użytkowanego wcześniej przezRosyjskiInstytut Badań Chemicznych. Zwycięzcą okazało się lokalne biuro "Jevgenij Gerasimov i Partnerzy" we współpracy z biurem NPS Tchoban Voss z Berlina.

 

 

 rosja, petersburg

 

Wstępne plany zagospodarowania tego terenu powstały jeszcze u schyłku ery sowieckiej, jednak brak funduszy i inwestorów spowodował wygaśnięcie tego tematu na ponad 20lat. Obecnie miasto odkryło na nowo potencjał poprzemysłowego obszaru położonego blisko centrum miasta.

 

Pierwszym etapem inwestycji będzie planowane na 2011 oczyszczenie terenu z pozostałości po starych magazynach i składowaniu substancji chemicznych. Wstępnie oszacowano, że pochłonie to 130mln dolarów.

 

Nowe Nabrzeże Europa ma być specjalnym miejscem w mieście, elitarną dzielnicą wielofunkcyjną dla bogatych Rosjan. Mają się znaleźć tutaj najdroższe hotele, centra biznesowe i handlowe czy apartamentowce o podwyższonym standardzie. W centrum założenia znajdzie się Teatr Baletowy Borisa Ejfmana, należący do miasta. Podobnie jak w Hafen City w Hamburgu, architekturę każdej części założenia będzie projektowało inne biuro. Całość podziemia zajmie ogromny podziemny system parkingów. Tymczasem nad ziemią znajdą się strefy dla pieszych, skwery i przestrzenie publiczne. Ważnym elementem nowej dzielnicy będzie promowanie jachtingu przez budowę nowoczesnej mariny. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2016 roku.

 

Głównym inwestorem w nowym Nabrzeżu Europa, oprócz miasta, jest VTB-Development Company zarządzana przez Sergieja  Matwijenko, syna Gubernator Sankt Petersburga Walentyny Matwijenko.

 

 

"Jevgenij Gerasimov i Partnerzy" jest pracownią założoną w 1991 roku i jej działalność projektowa głównie opiera się na obiektach mieszkaniowych, biurowych i kulturowych w obrębie ST.Petersburga. NPS Tchoban Voss istnieje z niewielkimi zmianami od 1931roku i ma na swoim koncie wiele realizacji, m.in. budynek WTC w Dreźnie czy Oval Office w Hamburgu.

 

 

hada

 

 

Zobacz też:

 

 

Herzog & de Meuron w Hamburgu

 

Plac budowy w Hamburgu - Herzog&deMeuron

 

Nabrzeże Euroméditerranée i Wieżowiec Tour French Line w Marsylii

 

 

Skomentuj:

Nowy wizerunek Petersburga?