Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Olimpiada 2012, czyli co powstanie w Londynie

NB

Kolejne Igrzyska Olimpijskie w Londynie dopiero w 2012, jednak przygotowania do nich trwają już w najlepsze.  Anglicy planują ogrom inwestycji i to nie tylko tych ściśle związanych ze sportem.

Most Olimpijski, Heneghan Peng Architects
Most Olimpijski. Projekt: Heneghan Peng Architects
www.e-architect.co.uk

 

Park olimpijski zlokalizowany będzie w Lower Lea Valley (dolinie położonej w Stratford) - na obszarze o niezwykłym potencjale, który do tej pory nie został jeszcze wykorzystany. Za projekt odpowiedzialna jest firma Hargreaves Associates i LDA Design.Wioskę olimpijską projektuje natomiast szwajcarskie biuro architektury krajobrazu Vogt, urbanista Patel Taylor, Fletcher Priest oraz grupa Arup Urban Design. W sumie nad całym założeniem pracuje 47 architektów.

 

Igrzyska Olimpijskie, jak wiadomo, są idealną okazją do lepszego zagospodarowania przestrzeni miejskiej i rewitalizacji zaniedbanych dzielnic wielkich metropolii. Władze Londynu zdecydowały się na organizację Olimpiady w Lower Lee Valley, gdyż jest to obszar zaniedbany i już od dawna istnieje potrzeba zmiany jego wizerunku. Stąd też pomysł inwestycji na tak dużą skalę. Sprawi ona, że lokalizacja ta stanie się atrakcyjna i zachęci do zamieszkania w niej, tak jak to miało miejsce w przypadku Canary Wharf, Covent Garden, czy Tate Modern .

 

 

Przygotowania do Olimpiady 2012 w Londynie

Park Olimpijski ma być największym urbanistycznym założeniem tego rodzaju w Europie. Widok Stadionu z lotu ptaka.

 

Wiele miast, które wcześniej organizowały Igrzyska, np. Sydney i Ateny narzekały na wysokie koszty utrzymania nieużywanych prawie obiektów. Ponadto w wielu przypadkach nie wykorzystano poolimpijskich terenów, na co narzeka chociażby Montreal. Lepszy przykład dała Barcelona, która dzięki Olimpiadzie znacznie się zmieniła, została rozbudowała i odnowiona. Dlatego też głównym założeniem władz Londynu jest całkowita metamorfoza i regeneracja wschodniej części Londynu, szczególnie z myślą o przyszłych pokoleniach. Ma to być zatem największy park urbanistyczny stworzony w Europie w przeciągu ostatnich 150 lat. Znajdą się tam ogrody, rezerwat dzikiej przyrody, miejsce na koncerty i festiwale, wspinaczkę, krykiet, instytucje kulturalno-rekreacyjne, drogi rowerowe, ścieżki dla pieszych, które po raz pierwszy połączą Valley z Tamizą.

 

Park Olimpijski

 

Po zakończeniu Olimpiady część obiektów zostanie przeznaczona na domy mieszkalne, centra rozrywki, sportu oraz edukacji. Teren ten stanie się integralną, dynamiczną i nowoczesną częścią miasta. Co więcej, celem urbanistów i architektów jest wtopienie obiektów w naturę. Przyroda ma być jednym z najistotniejszych elementów całości.

 

Centrum sportów wodnych na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku

Centrum sportów wodnych autorstwa Zahy Hadid

 

 

Aby projekt odpowiadał gustom mieszkańców, już teraz bierze się pod uwagę ich potrzeby i wymagania. Zaczęto także rozbudowywać połączenia komunikacyjne z centrum miasta.


Igrzyska Olimpijskie mają być więc pretekstem do stworzenia ekscytującego i dynamicznego obszaru na miarę XXI wieku, który będzie promować aktywne życie i zrównoważony rozwój.

 

 

Architekci biorący udział w projektowaniu Wioski Olimpijskiej:

- Allford Hall Monaghan Morris
- CF Moller
- Denton Corker Marshall
- De Rijke Marsh Morgan
- DSDHA
- Glenn Howells
- Ian Simpson
- Lifschutz Davidson Sandilands
- MAKE
- Niall McLaughlin
- Panter Hudspith
- Patel Taylor
- Piercy Conner

 

 

 

Stadion Olimpijski, projekt: HOK Sport

 

 

 

 

Velo Park - stadion kolarski, projekt: Hopkins Architects

 
 

 

 

NB

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Tak się to robi na wyspach

 


Zaha Hadid zaprojektuje Centrum Sportów Wodnych

 


Pekin, raj dla architektów


Skomentuj:

Olimpiada 2012, czyli co powstanie w Londynie