Dom jednorodzinny w Białym Borze
Czterdziestoosobowa rodzina pod jednym dachem? Mieszanka iście wybuchowa, ale zdaje się, że architekci z KWK Promes znaleźli idealne rozwiązanie, by wszyscy mogli zachować dozę prywatności.
Dom, który powstanie w Białym Borze, to niekonwencjonalna propozycja dla licznej rodziny.
Klient pracowni KWK Promes miał tylko jedno życzenie: dom ma być miejscem wspólnie spędzanego czasu, ale każda z ośmiu rodzina ma mieszkać osobno w pokojach z widokiem na pobliskie jezioro. Architekci za idealne rozwiązanie uznali zbudowanie domu na planie koła od wieków utożsamianego ze spotkaniem i równością każdego z uczestników zgromadzenia. Jednak aby każda z rodzin miała jednakowy widok plan projektu przybrał półkolisty kształt. Dom powstanie na działce o powierzchni 9450 m.kw., na której znajdowało się niewielkie wzniesienie. Architekci zdecydowali się je podnieść i umieścili pod nim wspólną luksusową cześć domu o charakterze dziennym, otwartą na jezioro dużym przeszkleniem. Nad częścią wspólną znajduje się osiem niezależnych sypialni z łazienką i małą kuchnią. Każda z części prywatnych wygląda tak samo - ma nieco zakrzywiony kształt i formę przypominającą okoliczne domostwa, czym doskonale wpisuje się w kontekst. Część każdego z domków skierowana w stronę jeziora jest całkowicie przeszklona i zapewnia doskonały widok na okolicę. Dach części dziennej pokryty został trawą, tak iż wzniesienie wydaje się być naturalne, a domki sprawiają wrażenie niezależnych elementów. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 960 m.kw.
Dom jednorodzinny nazwany przez architektów Miejscem Spotkań, to nietypowy pomysł na budynek, w którym każdy może zachować trochę prywatności.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design