Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moda i architektura

NB

Jeszcze nigdy moda nie była tak ściśle związana z architekturą. Fascynującą oprawę dla najsłynniejszych marek ubrań tworzą tacy architekci jak Gehry , Koolhaas , Piano , czy Nouvel. 

Renzo Piano
Maison Hermes w Ginza - Tokio. Projekt: Renzo Piano
www.panoramio.com

 

 H&M w Barcelonie, Estudio Mariscal

 

 

Otwarcie najnowszych sklepów mody jest często bardziej oczekiwane niż pojawienie się nowych kolekcji. Ma na to wpływ zlecanie projektu sklepów światowej sławy architektom i designerom. Tworzą oni miejsca- galerie o zaskakujących rozwiązaniach przestrzennych, i niespotykanej kolorystyce. W niebanalny sposób prezentują różnorodne produkty oraz ubrania. Artystyczna otoczka przyciąga do wnętrz sklepowych nie tylko fascynatów zakupów, ale tez i zwykłych przechodniów zaintrygowanych innowacyjnym wystrojem lub wystawą.

 


Wspomniany trend ma swój początek w badaniach prowadzonych w 1999 roku przez Rema Koolhaasa na Uniwersytecie Harvarda. Ich rezultatem była koncepcja "interpassive shopping". Sprowadza się ona do tego, iż sprzedaż w sklepach wzrasta, gdy zakupy robione są przy okazji, bez presji generowanej przez otoczenie. Klient najlepiej się czuje i jest skłonny wydać więcej pieniędzy, kiedy może spokojnie przechadzać się po wnętrzach sklepowych i w bezstresowej atmosferze oglądać wystawione przedmioty.

 

 

 Prada w Los Angeles, Rem Koolhaas

 


Po zaprezentowaniu swoich obserwacji Koolhaas mógł zastosować tą wiedzę w praktyce. Dostał bowiem propozycje zaprojektowania sklepów Prady (Nowy Jork , Los Angeles ). Wkrótce pojawiły się realizacje sklepów innych znanych architektów. Przekonano się, że interesująca bryła i ciekawa aranżacja wnętrz sklepowych oraz nazwisko twórcy wpływają na wzrost popularności firmy, a także kształtują jej nowy wizerunek.

 


Stąd też tak wiele w ostatnim okresie pomysłów przekształcenia nowoczesnych powierzchni handlowych w centra kulturalno-wystawiennicze. Sklepy Diora i Cacharel należałoby nazwać właściwie galeriami sztuki. To samo tyczy się firmy Armani, która zleciła projekt swojego sklepu Fuksasowi . Warto wymienić także studio projektowe Herzog and de Meuron (Prada w Tokio), Renzo Piano (P&C w Kolonii) czy Frank Gehry (TriBeCa w Nowym Jorku).

 

 

NB

 


Zobacz także:

 


Wieżowiec H&M


Galeries Lafayette Berlin


Tropiciele Makabrył: sieć sklepów Fashion House

 

 

Skomentuj:

Moda i architektura